Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Προσωπικά όσα χρόνια κυνηγάω τσίχλα δούλευα σχεδόν μόνο το 9ρι σε 32gr και μερικές σπάνιες περιπτώσεις σε περάσματα 7 νούμερο με 33gr.Ειχα παρατηρήσει ότι μερικές φορές σε διαφορετικός καιρούς με τα 9ρια μπορεί να κρεμούσε πόδι το πουλί ή να έπεφτε ζωντανό και να έμπαινε στα πουρνάρια..πάντα μα πάντα τουφεκαω με 3ρι τσοκ.Τα τελευταία 5 χρόνια το έχω γυρίσει σε 8ρι νούμερο και έχω εντυπωσιαστεί.Οι τσίχλες από 1 έως 3 σκαγια να πάρουν από το 8ρι θα πέσουν ξερές κοντά και μακριά. Ρίχνω σε πουλιά που θα φύγουν μέσα από τα πόδια μου αλλά και σε πουλιά που είναι σε αρκετά καλές αποστάσεις και έχω εντυπωσιαστεί όλα αυτά τα χρόνια από το 8ρι...τα 2.3mm κάνουν δουλειά!
 
Προσωπικά όσα χρόνια κυνηγάω τσίχλα δούλευα σχεδόν μόνο το 9ρι σε 32gr και μερικές σπάνιες περιπτώσεις σε περάσματα 7 νούμερο με 33gr.Ειχα παρατηρήσει ότι μερικές φορές σε διαφορετικός καιρούς με τα 9ρια μπορεί να κρεμούσε πόδι το πουλί ή να έπεφτε ζωντανό και να έμπαινε στα πουρνάρια..πάντα μα πάντα τουφεκαω με 3ρι τσοκ.Τα τελευταία 5 χρόνια το έχω γυρίσει σε 8ρι νούμερο και έχω εντυπωσιαστεί.Οι τσίχλες από 1 έως 3 σκαγια να πάρουν από το 8ρι θα πέσουν ξερές κοντά και μακριά. Ρίχνω σε πουλιά που θα φύγουν μέσα από τα πόδια μου αλλά και σε πουλιά που είναι σε αρκετά καλές αποστάσεις και έχω εντυπωσιαστεί όλα αυτά τα χρόνια από το 8ρι...τα 2.3mm κάνουν δουλειά!
Το #8 σε σχέση με το #9,έχει μια σχετική διαφορά σε ότι αφορά τις προσκοπευσεις όταν μιλάμε για δύο φυσίγγια με μόνη διαφορά το νούμερο σκαγιου.
Θα μπορούσε να κανει αυτό την διαφορα?

Εννοείται το #8 είναι κατά τι πιο γρήγορο...
 
Όντως μπορει να ειναι περσινή παρτίδα δεν το πρόσεξα καθόλου πλέον όμως ειναι με psb1 το θέμα ειναι τι θα κάνει στον κυνηγότοπο αν πάω σήμερα θα δείξει.
Όταν πάρεις μια εικόνα για το τι κάνει στο κυνήγι ενημέρωσε γιατί η τιμή του είναι σχετικά καλή έτσι όπως έχουν πάει τα πράγματα. Αναμένουμε..
 
Το #8 σε σχέση με το #9,έχει μια σχετική διαφορά σε ότι αφορά τις προσκοπευσεις όταν μιλάμε για δύο φυσίγγια με μόνη διαφορά το νούμερο σκαγιου.
Θα μπορούσε να κανει αυτό την διαφορα?

Εννοείται το #8 είναι κατά τι πιο γρήγορο...
Γιάννη πέρα από τη ταχύτητα και τη προσκόπευση εγώ είδα μεγάλη διαφορά στη καταβολή του θηράματος
 
Τους έχω δει όλους Λευτέρη μου αν βαράνε. Σε αποστολές στο εξωτερικό που πηγαίναμε σε σκοπευτήρια να δοκιμάσουμε τα όπλα παρουσίασης. Άστο! Κάποιοι (λίγοι ευτυχώς) είναι τόσο όρτσα που ρίχνουν 5-6 φυσίγγια και τους αρκούν (και καλά) για να γράψουν την άποψη τους! Να σου δίνει η εταιρεία απεριόριστα πιάτα και φυσίγγια και να ρίχνεις μισή χούφτα για να μην καρφωθεις!!!!!! Οι υπόλοιποι απλά μέτριοι σκοπευτές. Και αυτοί μετά διαμορφώνουν γνώμες, "ΑΝ" υποθέσουμε φυσικά ότι γράφουν ανεπηρέαστα από εξαρτήσεις την πραγματική τους γνώμη, ΟΠΟΙΑ γνώμη σχημάτισαν τέλος πάντων κλαμπανιζοντας!

Να μου πει τώρα ένας τέτοιος άνθρωπος για το μέγιστο βεληνεκές του όπλου ή του σκαγιου όταν δεν μπορεί να πετύχει ένα νορμάλ πιατακι στα 20 μέτρα!

Υ.γ. Μάντεψε ποιον αρθρογράφο ΔΕΝ επέλεγαν όταν ο προορισμός στο εξωτερικό ήταν με κυνήγι και τραπεζωματα και Bella Vita!
Πες τα χρυσόστομε
 
Back
Top