Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Όταν πάρεις μια εικόνα για το τι κάνει στο κυνήγι ενημέρωσε γιατί η τιμή του είναι σχετικά καλή έτσι όπως έχουν πάει τα πράγματα. Αναμένουμε..
Έριξα πέρσι τα cevro ωραίο φυσιγγακι μεσαίων αποστάσεων και αντέχει και στο κρύο .Έχω κάτι λίγα ακόμη .
 
Φέτος που βρήκα κάτω μερικά ήταν με 8αρι κάλυκα.
ναι είναι ίσως το μόνο "αρνητικό" που βρίσκω σε αυτό το φυσίγγι, αλλά δεν μου έχει κάνει καμία δυσλειτουργία στην εξόλκευση στην καραμπίνα που κάποια sporting μου το έκαναν
 
Το #8 σε σχέση με το #9,έχει μια σχετική διαφορά σε ότι αφορά τις προσκοπευσεις όταν μιλάμε για δύο φυσίγγια με μόνη διαφορά το νούμερο σκαγιου.
Θα μπορούσε να κανει αυτό την διαφορα?

Εννοείται το #8 είναι κατά τι πιο γρήγορο...
Όχι, μην με βάλεις να υπολογίσω.

To all ...
Μιλάτε (γενικώς) για νούμερα λες και μετράνε τα σκάγια με μικρόμετρο πριν τα ρίξουν στο φυσίγγι.
Δεν είναι έτσι.
Τα πραγματικά 10άρια αν δεν γίνουν χαλκομανία από την εκπυρσοκρότηση έχουν το δυναμικό να σκοτώσουν τσίχλα μέχρι πολύ μετά τα 35.
Αλλά συνήθως είναι 11άρια.
Συνδυάστε τα να δείτε πως προέκυψε το 25μ.
Πάντα "το σωστό" βρίσκεται κάπου στην μέση.
 
Να βάλει δύο διαγράμματα...
Αυτά με τα χρωματακια!😍
Ελπίζω να μην τα τυπώνει κιόλας... Θα μας βάλει χέρι ότι του τελειώσαμε τα έγχρωμα μελάνια που είναι και ακριβά!

1670440313083.png
ότι διατάξετε ... (μιλάμε για πραγματικό Νο10 και αρκετά σφαιρικά σκάγια)

Με ταχύτητα τσίχλας 40km/h στα 30m με αρχική ~420m/s η προσκόπευση την στιγμή που η γόμωση βγαίνει από την κάνη είναι για

#8 119cm 21 βαθμούς
#9 122cm 21 βαθμούς
#10 126cm 21 βαθμούς
#10 132cm 0 βαθμούς

Δεν είναι το νούμερο που κάνει την διαφορά ούτε η θερμοκρασία, όσο οι παραμορφώσεις.
 
Last edited:
1670442878565.png

Στις τσίχλες που είναι μικρό θήραμα χρειαζόμαστε πολλά σκάγια και μεγάλες συγκεντρώσεις για να καλύψουμε τα κενά.
Τα ψιλά σκάγια δεν βγάζουν τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις όσο τα χοντρά.
Αν πετάει γρήγορα, ένα 5% της συγκέντρωσης πάει περίπατο (εξαφανίζεται).
Οι μεγάλες συγκεντρώσεις απαιτούν σκοπευτική δεινότητα, πράγμα που δεν έχουν οι περισσότεροι.
Αυτοί ανοίγουν τσοκ γνωρίζοντας ότι μερικές φορές θα κλαμπανάνε μακρυά και κοντά.
Ο πολύ καλός σκοπευτής με σφιχτές κατανομές θα κλαμπανάει πολύ λιγότερο.
Με μια συγκέντρωση στα 36,5m πχ 50% με #9 ο καλός σκοπευτής θα βαράει το 50% και ο κακός το 30% των τσιχλών που θα τουφεκίσουν όταν διαλέγουν τις τουφεκιές και δεν τους πιάνει πάρκινσον στον δεξί δείκτη.
Άρα το 1/4 εξηγείται μια χαρά ...

Διαγράμματα κύριοι.
.my man.
 
Δεν είναι το νούμερο που κάνει την διαφορά ούτε η θερμοκρασία, όσο οι παραμορφώσεις.
Οι οποίες τι διαφορά έχουν σε σκάγια διαφορετικής διαμέτρου?
Μιλώντας για όλα όμοια στο φυσιγγι,εκτός του διαφορετικού νούμερου σκαγιου.


Έρχεται νέο διάγραμμα....😁
 
Οι οποίες τι διαφορά έχουν σε σκάγια διαφορετικής διαμέτρου?
Μιλώντας για όλα όμοια στο φυσιγγι,εκτός του διαφορετικού νούμερου σκαγιου.


Έρχεται νέο διάγραμμα....😁
Δεν ξέρω Γιάννη.
Από λίγο μέχρι πάρα πολύ φαντάζομαι.
Οι μικρότερες παραμορφώσεις των σκαγιών είναι το Α και το Ω του φυσιγγίου.
Κοινώς οι τελικές ταχύτητες που σε συνδιασμό με το μέγεθος καθορίζουν την διάτρηση.

Η αρχική ταχύτητα ελάχιστο ρόλο παίζει στα σκοτώματα με μολύβια.
Δώσε μου φυσίγγι με 350 αρχική και σφαιρικά σκάγια στο στόμιο και ρίξε ότι εμπορικό φυσίγγι θες.
Νομίζω ότι θα έχω το πλεονέκτημα.

Στα ατσάλια παίζει πρώτιστο ρόλο η αρχική ταχύτητα.

ps
Κάντε το χέρι σας γροθιά και βγάλτε το έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου καθώς κινείται με 100km/h.
Ανοίξτε το κάθετα στην κίνηση να καταλάβετε την διαφορά.
Φανταστείτε το αυτό για ένα 9άρι σκάγι.
Ούτε στα 10μ δεν θα σκοτώνει αν γίνει πάφυλας.
 
Οι οποίες τι διαφορά έχουν σε σκάγια διαφορετικής διαμέτρου?
Μιλώντας για όλα όμοια στο φυσιγγι,εκτός του διαφορετικού νούμερου σκαγιου.
Τώρα διάβασα καλύτερα την ερώτηση ...
Ίδια σε μέγεθος παραμόρφωση επηρεάζει περισσότερο το ψιλό.
Είναι λογικό.
 
View attachment 62255
ότι διατάξετε ... (μιλάμε για πραγματικό Νο10 και αρκετά σφαιρικά σκάγια)

Με ταχύτητα τσίχλας 40km/h στα 30m με αρχική ~420m/s η προσκόπευση την στιγμή που η γόμωση βγαίνει από την κάνη είναι για

#8 119cm 21 βαθμούς
#9 122cm 21 βαθμούς
#10 126cm 21 βαθμούς
#10 132cm 0 βαθμούς

Δεν είναι το νούμερο που κάνει την διαφορά ούτε η θερμοκρασία, όσο οι παραμορφώσεις.
Βασίλη φαντάζομαι μιλάς για την ιδανική προσκόπευση σε τραβέρσα αν ναι η μέση ταχύτητα στο ν.8 είναι 280m/sec αν δεν κάνω λάθος υπολογισμό.
 
Back
Top