Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς, αυτό που εγώ συμπεραίνω από το διάγραμμα είναι ότι όσο μικρότερο το σφαιριδιο (σκαγι ή δραμι) ,τόσο πιο πολύ το επηρεάζει αρνητικά ή παραμόρφωση, δηλαδή ένα χοντρό δραμι αν παραμορφωθει χάνει λίγο σε διάτρηση σε σύγκριση με ένα που παρέμεινε σφαιρικό, ενώ ένα ψιλό σκαγι αν παραμορφωθει χάνει πολύ σε διάτρηση σε σύγκριση με ένα ίδιο σε μέγεθος σφαιρικό. Και μάλιστα αυτό που δεν μας δείχνει το διάγραμμα αλλά μας βοηθάει να καταλάβουμε είναι πως το παραμορφωμενο σκαγι θα χάσει και σε ταχύτητα, οπότε ακόμη πολύ μικρότερη διάτρηση.
Αυτά που λες ισχύουν . Εγώ ρωτάω γιατί το #4 τρυπάει 8 inch και το 00buck 8 και αυτό . Αλλά τώρα κατάλαβα ότι το διάγραμμα αφορά πολλά διαφορετικά φυσίγγια από κάθε νούμερο buckshot (ή όχι ; 🙄)
 
Αυτά που λες ισχύουν . Εγώ ρωτάω γιατί το #4 τρυπάει 8 inch και το 00buck 8 και αυτό . Αλλά τώρα κατάλαβα ότι το διάγραμμα αφορά πολλά διαφορετικά φυσίγγια από κάθε νούμερο buckshot (ή όχι ; 🙄)
8 ίντσες διάτρηση έχει ένα παραμορφωμενο 4# που βρίσκει τον στόχο με ταχύτητα 1000 πόδια/δευτερόλεπτο, και 8 ίντσες πάλι ένα παραμορφωμενο 00 με 500 πόδια/δευτερόλεπτο.
 
8 ίντσες διάτρηση έχει ένα παραμορφωμενο 4# που βρίσκει τον στόχο με ταχύτητα 1000 πόδια/δευτερόλεπτο, και 8 ίντσες πάλι ένα παραμορφωμενο 00 με 500 πόδια/δευτερόλεπτο.
σωστα . τον παραγοντα ταχυτητα στον καθετο αξονα , δεν τον ειχα λαβει υπόψη
 
Καλημερα κυριοι χθες το απόγευμα βγήκαμε μια βολτούλα με λίγο περπατητο και στο τέλος το αναμενόμενο καρτερακι μας για 2-3 πουλια όλα κι ολα,ήθελα να αναφέρω οτι έριξα κάτι express 32 N9 που μου είχαν κάνει δώρο και μου άφησαν ωραίες εντυπώσεις σε μακρινές αλλά και κοντινές ντουφεκιές με καθαρά σκοτωματα. Οποιος εχει γνώμη και άποψη για το συγκεκριμένο φυσίγγι ας το γράψει απο κάτω ετσι κουβεντούλα να γίνεται.
 
Καλημερα κυριοι χθες το απόγευμα βγήκαμε μια βολτούλα με λίγο περπατητο και στο τέλος το αναμενόμενο καρτερακι μας για 2-3 πουλια όλα κι ολα,ήθελα να αναφέρω οτι έριξα κάτι express 32 N9 που μου είχαν κάνει δώρο και μου άφησαν ωραίες εντυπώσεις σε μακρινές αλλά και κοντινές ντουφεκιές με καθαρά σκοτωματα. Οποιος εχει γνώμη και άποψη για το συγκεκριμένο φυσίγγι ας το γράψει απο κάτω ετσι κουβεντούλα να γίνεται.

Αγαπημένο φυσίγγι το εξπρές 32. Το ρίχνω αρκετά χρόνια σε περπατητο. Μόνο φέτος δεν το έχω αγοράσει.
 
Καλημερα κυριοι χθες το απόγευμα βγήκαμε μια βολτούλα με λίγο περπατητο και στο τέλος το αναμενόμενο καρτερακι μας για 2-3 πουλια όλα κι ολα,ήθελα να αναφέρω οτι έριξα κάτι express 32 N9 που μου είχαν κάνει δώρο και μου άφησαν ωραίες εντυπώσεις σε μακρινές αλλά και κοντινές ντουφεκιές με καθαρά σκοτωματα. Οποιος εχει γνώμη και άποψη για το συγκεκριμένο φυσίγγι ας το γράψει απο κάτω ετσι κουβεντούλα να γίνεται.
Το συγκεκριμένο το έχει αλλάξει ,έχω ακούσει διάφορες απόψεις ,το παλιό ήταν φωτιά παντός
 
Καλημερα κυριοι χθες το απόγευμα βγήκαμε μια βολτούλα με λίγο περπατητο και στο τέλος το αναμενόμενο καρτερακι μας για 2-3 πουλια όλα κι ολα,ήθελα να αναφέρω οτι έριξα κάτι express 32 N9 που μου είχαν κάνει δώρο και μου άφησαν ωραίες εντυπώσεις σε μακρινές αλλά και κοντινές ντουφεκιές με καθαρά σκοτωματα. Οποιος εχει γνώμη και άποψη για το συγκεκριμένο φυσίγγι ας το γράψει απο κάτω ετσι κουβεντούλα να γίνεται.
Πολυ τιμιο φυσιγγι.
 
Το συγκεκριμένο το έχει αλλάξει ,έχω ακούσει διάφορες απόψεις ,το παλιό ήταν φωτιά παντός
Αυτό είναι το διαρκές πρόβλημά μας. Μόλις βολευτείς ένα φυσίγγι σου αλλάζει τη συνταγή, δεν αλλάζει το όνομα, ως οφείλει, αλλά ούτε καν το κουτί.
Και ξαναψάχνεσαι.
 
Η Δορκάδα έβγαζε και βγάζει ωραία φυσίγγια απλά τα πουλάει σε τιμές σαν να λέει να φύγετε να πάτε αλλού.

Ειδικά το 3Α που μου άρεσε επίσης σε 33γρ. Το είχε φτάσει 10€ και είχα σταματήσει να το ρίχνω
 
Back
Top