Άρβυλα ( Αγορά )

Γεια σε ολους σας! Καλοφορετα και καλες διαδρομες! ΝΑ κανω μια ερωτηση ρε παιδια ποσο καιρο σας κρατανε τα μποτακια στο κυνηγι της περδικας?
Στην περδικα στα δικα μου τα μερη εδω με τα γκρεμια και τα βραχια μαχαιρια συν το πουρναρι βαρια να βγαλουν ενα 3μηνο..ολοι εδω χρησιμοποιουν παλια τους ζευγαρια για αυτο το λογο
 
Επισης για τα μποτακια μου εχω να πω οτο ειναι απλα φοβερα..σημερα τα περπατησα 4 ωρες αππσταση γυρω στα 10 χιλιομετρα να εκανα..το τερεν βραχια τα οποια περναγαν τα παπουτσια και δεν καταλαβαιναν τιποτα..περασα απο νερα πολλα λογω βροχης αλλα νερο δεν πηραν..γενικα κραταγαν καλα το ποδι και ειχα σταθερο πατημα χωρις να γλιστρησω πουθενα..τελικα αξιζαν τα λεφτα τους
 
Γεια σε ολους .Εγω φετο φορεσα τα grisort 11603 sympatex 4φορες στο βουνο και 7φορες τα Zamberlan 1006 New Vioz Plus GTX RR και εχουν γινει και τα δυο χαλια! 85% σε χαρακια και 15%χωμα αμα τα δειτε κλαψτα !!
φίλος από τα Λιβάδια Ρεθύμνου πήρε το παρακάτω πανάκριβο πήγε στο χωριό για περδικες και σε 5 μέρες έφερε τις σόλες κομάτια .fff.

Miendl%20island%20pro-500x500.jpg
 
φίλος από τα Λιβάδια Ρεθύμνου πήρε το παρακάτω πανάκριβο πήγε στο χωριό για περδικες και σε 5 μέρες έφερε τις σόλες κομάτια .fff.

Miendl%20island%20pro-500x500.jpg
μακη τα εδω βουνα τρωνε τα παντα. ειδικα αμα περπατας ωρες στη περδικα καληνυχτα. συνηθες το φαινομενο ν αλλαζεις σολες 2 φορες το χρονο
 
Νομίζω ότι τα άρβυλα με αερόσολες δεν κάνουν για τα κυνήγια που κάνουμε εδώ στην Ελλάδα.
Προσωπικά παίρνω άρβυλα με στρώσεις σόλας και μέχρι στιγμής δεν έχω θέματα.
Οι καλές που έχω πάρει είναι η :
Dachstein Dolomite Tex Hiking Boots- Waterproof

dachstein-dolomite-tex-hiking-boots-waterproof-for-men~a~7646f_4~1500.1.jpg


Προσέξτε λεπτομέρειες στην σόλα.
Τις έχω τρία χρόνια και τις συντηρώ με ειδικό κερί.
Το τι νερά έχει φάει , λάσπες και κροκάλες δεν σας περιγράφω.δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Νομίζω σε τέτοιου τύπου άρβυλα να κατευθύνεστε για τα δικά μας δεδομένα της Ελλάδας.
 
Καλησπέρα στην παρέα. Αν και δεν πηγαίνω για κυνήγι, συνηθίζω να πηγαίνω σε βουνά και σε λαγκάδια για εξάσκηση και επειδή μου αρέσει η φύση, είναι κάτι που με την πρώτη ευκαιρία κάνω. Δυστυχώς λόγω οικονομικής δυσχέρειας δεν είμαι σε θέση να αγοράζω πολλά παπούτσια και να τα αλλάζω συνεχώς. Η τελευταία αγορά που έκανα ήταν τα Aeropelma 450 On Steam. Είναι μάλλον το τελευταίο σχέδιο που έχει βγάλει η Aeropelma, είναι 100 τοις εκατό ελληνικό προϊόν και πέραν όλων αυτών είναι ένα φανταστικό άρβυλο. Απίστευτα ελαφρύ και άνετο. Τα φοράω στη δουλειά καθημερινά (καθαριστής) και σε όλες τις εξορμήσεις μου και παρ'όλη την ταλαιπωρία που τρώνε, δεν έχουν πάθει το παραμικρό μέχρι στιγμής (τα χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες τώρα). Είναι αδιάβροχα μέχρι το σημείο της γλώσσας, αλλά δεν κάνουν για παγωνιές. 100 τοις εκατό δέρμα μέσα έξω, με διαπνέουσα μεμβράνη και αδιάβροχη και κοστίζουν μόνο 70-80 ευρώ, κάπου εκεί. Το σημαντικότερο όλων είναι η σόλα τους, η οποία δε γλιστράει πουθενά και είναι πολύ μαλακή. Σίγουρα δεν θα αντέξει πολλούς μήνες σε σκληροτράχηλα βράχια, αλλά εμένα μέχρι στιγμής μου έχει δείξει άλλα. Είναι το μοναδικό άρβυλο που το έχω ταλαιπωρήσει τόσο και συνεχίζει να μένει ανέπαφο, όταν όλα τα άλλα μποτάκια που είχα είχαν σκιστεί και χαλάσει μήνες πριν. Υπάρχει και το συγκεκριμένο βίντεο στο youtube, όπου συγκρίνουν το συγκεκριμένο και το κορυφαίο άρβυλο της Bates, το Strike 6" side zip σε μία απευθείας κόντρα. Νομίζω πως όντως αξίζει.

 
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς ποτέ άρβυλα Irish setter, συγκεκριμένα τα Elk Tracker? Αν και δεν τα έχω δει στην Ελλάδα πουθενά...
 
Δεν πρόκειται να τα βρεις πουθενά εδώ στην Ελλάδα.
Την εταιρία την θεωρώ από τις κορυφαίες κυνηγετικές φίρμες.
Την γνωρίζω επειδή είναι Ιρλανδέζικη εταιρία , όπου μένει μόνιμα ο αδελφός μου εκεί και μου έχει πει τα καλύτερα για αυτήν την εταιρία , βέβαια είναι πανάκριβα.
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει και καταπληκτικές γαλότσες.
 
Last edited:
Οκ, άρα θα κοιτάξω εξωτερικό, και γω έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Irish Setter. Χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις. Καλύτερα να σκάσω 250-300 και να έχω καλές αρβύλες, παρα να παίρνω κάθε λίγο και λιγάκι τις σόλες στη μασχάλη.

Μετά είχα κοιτάξει και για Danner, αλλα τα σχόλια ήταν μείγμα, είτε καλές είτε μάπα.
 
Σίγουρα θα τα ευχαριστηθείς αυτά που θα πάρεις, μόνο να μην τα πάρεις με βαριά μόνωση γιατί θα σκάσεις από την ζέστη για τα δεδομένα της Ελλάδας.
Όταν πάω Ιρλανδία πρώτα ο θεός , θα πάρω από εκεί οπωσδήποτε μπότες και γαλότσες.
Εκεί κάνουν ωραία κυνήγια.
 
Δεν ξερω αν αξιζει να δινεις ενα σωρο λεφτα για μποτακια και να τα κλαις !!
Εγω χρησιμοποιω μποτακια εργασιας , αυτα που φορω τωρα τα εχω 6 χρονια ...τι σε λασπες τι σε κακοτραχαλα μερη που πηγαινω ειτε για κυνηγι ειτε πεζοπορια ...εινα και με σιδερο μπροστα...σκυλια και φτηνα !!!!
Το μονο που προσεχω ειναι να ειναι σφηκτα κσι να εφαρμοζουν καλα στο ποδι !!
 
Σίγουρα μπορείς να βρεις φθηνότερες λύσεις σε υπόδηση, απλά είχα ακούσει καλά λόγια για την συγκεκριμένη εταιρία. Αν κάνεις βαριά χρήση, ακόμα και να αντέξει το δέρμα, θα πεθάνουν οι κλωστές σε μια 7ετία, οπότε ίσως συμφέρει ένα άρβυλο το οποίο μπορείς να το αλλάξεις σχετικά εύκολα απο θέμα τιμής. Πχ, πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τις Kenetrek, αλλά αυτές έχουν μια μικρή περιουσία , πάνε γύρω στα 500 ευρώ. Στην τελική μπορεί να βγούν και μούφα. Γι'αυτό και ρώτησα εξ'αρχής αν τις έχει δουλέψει κάποιος τις Irish Setter. Αλλιώς στην Ελλάδα μπορείς να βρείς αρκετά καλές μπότες για πεζοπορία, όπως Lowa, Meindl, Zamberlan , κλπ.
 
Είναι όμως μπότες , πολύ μερακλίδικες και τέρας αντοχής.
Αυτές που σου αρέσουν έχουν σόλες απίστευτα γερές και για το δέρμα τους δεν το συζητάμε .
Μου έλεγε ο αδελφός μου που μένει στην Ιρλανδία για τις μπότες αυτές , λόγω επαγγέλματος που κάνει, έχει επαφές με φάρμερς που έχουν στα κτήματά τους ποτάμια , λίμνες και άγρια ζώα ότι για να κυνηγήσεις π.χ ελάφια ή αγριόπαπιες ή οτιδήποτε άλλο θέλεις ειδική άδεια που θα σου παραχωρήσει ο κτηματίας με το αζημίωτο.
Εκεί να δεις πόσα χρόνια αντέχουν οι μπότες αυτές σε καθημερινή χρήση και είναι πολλοί που τις φορούν.
Πιστεύω ότι για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι απλά τέλειες.
Για αυτούς που λένε για τα φτηνά παπούτσια θα πω το εξής , ναι μεν είναι αξιόπιστα από θέμα αντοχής σε σχέση τιμής , όμως καλό είναι να τα αποφεύγουμε για λόγους υγείας.
Αν γνωρίσετε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας που για χρόνια φορούσαν μπότες εργασίας συνήθως φτηνές θα διαπιστώσετε ότι απόκτησαν πολλά προβλήματα με την πάροδο του χρόνου.
Μολύνσεις σε δάκτυλα , μύκητες , δερματοπάθειες , μέση , πόδια κ.λ.π.
Για αυτό πάντα επιλέγουμε καλής ποιότητας άρβυλα και κάλτσες, όχι για να κάνουμε την μόστρα μας αλλά δίνουμε προτεραιότητα για την υγεία μας και φυσικά και την ασφάλεια μας.
 
Back
Top