Άρβυλα ( Αγορά )

Δυστυχώς η πέτρα είναι άτιμη. Όποιος κυνηγάει σε τέτοια εδάφη καταλαβαίνει. Τα μοναδικά αρβύλα που άντεξαν 3.5 σεζόν Ούτε καν 4 ήταν τα κρισπι Νεβάδα. Αγορασμένα 275 ευρω παρακαλώ. Τα υπόλοιπα συνήθως 2 σεζόν και μερικά με το ζόρι μια...
Έτσι Σταμάτη ακριβά αλλά κατά την γνώμη μου είναι η κορυφαία εταιρεία, ένας θείος μου έχει τα ίδια και έβγαλε αισίως την πέμπτη χρόνια φέτος με αυτά και τα μέρη στο νησί νταμάρι κάνεις αίτηση για να πατήσεις χώμα.
Καλοφόρετα Κωνσταντίνε ....
Ευχαριστώ Κώστα.
Ηταν τα τελευταια Meindl που ειχα παρει αντεξαν 1,5 χρονο, χαλασε απο μεσα ο αφρος στο σημειο του αστραγαλου, πηγαν ακλαυτα τα ρημαδια. Κατα τα αλλα ανθεκτικα κ βαρια οπως ολα τα Meindl
Εμένα Σάκη φαγώθηκε το λάστιχο σε ορισμένα σημεία περιμετρικά από τα χτυπήματα στις πέτρες, έφαγαν βέβαια μια ολόκληρη σαιζόν στην πέρδικα και μετά καθημερινά τσίχλα περπατητο είναι βέβαια ακόμα ετοιμοπολεμες.
 
Όντος υπέροχο μποτακι.
Σου εμπνέει μεγάλη ασφάλεια όταν το φοράς, αλλα ναι η αλήθεια ειναι οτι ειναι βαρύ.
Δυστυχώς μου ξεκόλλησε λίγο η σόλα αλλα θα τα φτιάξω.
Αξίζει θα σού κρατήσουν αρκετά χρόνια.
 
Ένα κρισπι είχα πάρει δεν θυμάμαι μοντέλο αρχική είχε 180 αλλά το μαγαζί έκλεινε και το πήρα 90

Διέλυσε γρήγορα σχετικά στην πέτρα αλλά ήταν ελαφρύ με άνετο περπάτημα και δεν γλιστραγε
Πρέπει να ήταν από β η γ έτσι όπως διαχωρίζουν τα άρβυλα ανά έδαφος
 
Αφού μιλάμε για αντοχή.......Πρίν καμποσα χρόνια .buy buy........ κυνηγούσα φανατικά για μια 5ετια μονο μπεκατσα ,πέρδικα.
Ατελείωτα χιλιόμετρα σε πέτρα, ειχα πάρει τότε ενα meindl colorado.
Άντεξε πολλά χρόνια μέχρι που έλιωσε η σόλα και έγινε σχεδόν φλατ.
Απίστευτη αντοχή το αρβυλο, γεμάτο γρατζουνιές και γδαρσίματα και χωρίς ιχνος ξεκολληματος.
Δεν συγκρίνεται η τότε αντοχή με την σημερινή, στα πάντα
 
Κωνσταντινε ευχομαι να το χαρεις για πολλα χρονια.
Εχω τα meindl kansas τεταρτη χρονια φετος.
Εχτος την κυνηγετικη σεζον τα φοραω και οταν ανεβαινω για περπατημα στο ορος Αιγαλεω τους μηνες που δεν κυνηγαμε.....
Απιστευτο μποτακι.....ακομα ειναι στεγανο με τελειο κρατημα του αστραγαλους στους οποιους εχω θεματακι.
Το βασικοτερο ....με μια καλη διαπνεον καλτσα δεν ιδρωνει το ποδι.
Αν ποτε παραδωσουν ψυχη...παλι τα ιδια θα παρω...
Υγ...ηθελα να ειχαν κοντερακι....να βλεπαμε ποσα χλμ βγαζουμε την σεζον στα βουνα
 
Πρωτακουκουστη μάρκα για μένα η alico σαν κατασκευή φαίνονται ποιοτικά δεν έχουν την μεμβράνη gore tex αλλά κάποια δικιά τούς και σόλα vibram.



Φαίνονται καλή κατασκευή! Να τα ευχαριστηθείς Κωνσταντίνε!!
 
Κωνσταντινε ευχομαι να το χαρεις για πολλα χρονια.
Εχω τα meindl kansas τεταρτη χρονια φετος.
Εχτος την κυνηγετικη σεζον τα φοραω και οταν ανεβαινω για περπατημα στο ορος Αιγαλεω τους μηνες που δεν κυνηγαμε.....
Απιστευτο μποτακι.....ακομα ειναι στεγανο με τελειο κρατημα του αστραγαλους στους οποιους εχω θεματακι.
Το βασικοτερο ....με μια καλη διαπνεον καλτσα δεν ιδρωνει το ποδι.
Αν ποτε παραδωσουν ψυχη...παλι τα ιδια θα παρω...
Υγ...ηθελα να ειχαν κοντερακι....να βλεπαμε ποσα χλμ βγαζουμε την σεζον στα βουνα
Φαίνονται καλή κατασκευή! Να τα ευχαριστηθείς Κωνσταντίνε!!
Ευχαριστώ παιδιά.
Μου έχουν λείψει φίλε Φίλιππα πολύ αυτές οι βόλτες στο βουνό δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα έχει δεν έχει κυνήγι κοιτάς από την κορφή και αγαλιαζει η ψυχή μάς, ο συνδυασμός gore tex και μια κάλτσα cool max τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ότι πρέπει για τον ιδρώτα. Αν το δέρμα είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να αλλάξεις μόνο την σόλα αν σε συμφέρει αλλιώς όπως λες πάλι τα ίδια .
Βασίλη καλά φαίνονται και το δέρμα αρκετά γερό θα δούμε στο τερέν στο νησί, εύχομαι να μην γυρίσω σπίτι αξυπολυτος.
 
Το θέμα αρβυλα είναι πιστεύω από τα ποιο βασικά στο θέμα εξοπλισμου. Τα ποιο ανθεκτικά συνήθως είναι και πολυ βαριά. Τα τελευταία 2 χρόνια φοράω τα acu. Για του χρόνου θα χρειαστώ σόλα οπωσδήποτε. Σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα αφού είναι και σχετικά ελαφριά.
 
Το θέμα αρβυλα είναι πιστεύω από τα ποιο βασικά στο θέμα εξοπλισμου. Τα ποιο ανθεκτικά συνήθως είναι και πολυ βαριά. Τα τελευταία 2 χρόνια φοράω τα acu. Για του χρόνου θα χρειαστώ σόλα οπωσδήποτε. Σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα αφού είναι και σχετικά ελαφριά.
ποιο μοντέλο AKU έχεις εσυ sam??
 
Τα meindl απ οσα εχω παρει ειναι τα πιο ανθεκτικα αλλα βαρια . Πλεον ζιγηζω τα παπουτσια πριν τα παρω 600γρ το παπουτσι οχι παραπανω. Παπουτσι που το βγαζεις κ χαμογελουν τα ποδια απο ανακουφιση δεν ξαναπερνω οσο ανθεκτικο κι αν ειναι
 
το βασικο για μενα ειναι η αδιαβροχη μεμβρανη, ΜΟΝΟ gore-tex οποια αλλη εχω δοκιμασει βαζει νερο
Goretex ειδα και εγω και πηρα τα lowa z6 gtx και μπασανε νερα! Ευτυχως πηρα τα λεφτα πισω μετα απο 12 μερες περιπου...τωρα παιδιά σκέφτομαι τα lowa tibet gtx κορυφαιο αρβυλο αρκετες χρονιες το εχουν βγαλει..απο κριτικες και βιντεο στο youtube μονο θετικα εκτος του οτι ειναι αρκετα "σκληρα"..παντως θεωρω οτι το σκληρο παπουτσι αν ειναι ποιοτικο και περπατιεται καλα αλλα και δημιουργει σιγουρια σε βραχωδες εδαφος με τα κοτρονια στα ελληνικα βουνα...το εχει κανεις να μου πει καμια ιδεα?
 
Όταν αναλαμβάνει ο Μάκης την τιμή αγοράς, τον τρόπο πληρωμής, αλλά και τον τρόπο και το κόστος αποστολής, το προϊόν από Αθήνα είναι εδώ σε 19 ώρες με το πιο οικονομικό αποτέλεσμα!
Μάκη για ακόμη μια φορά θέλω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον, τον χρόνο και τον κόπο σου! Να είσαι καλά φίλε! .RESPECT.




image hosting no registration
Έπαθα πλάκα με τα παραπάνω άρβυλα. Χωρίς καμιά περιποίηση μέχρι τώρα. Περνάω μέσα από ποτάμια και δεν περνάει σταγόνα νερό. Όσες φορές πήραν νερό ήταν επειδή μπήκα σε βαθειά νερά και πέρασε από επάνω... .well done.
 
Έπαθα πλάκα με τα παραπάνω άρβυλα. Χωρίς καμιά περιποίηση μέχρι τώρα. Περνάω μέσα από ποτάμια και δεν περνάει σταγόνα νερό. Όσες φορές πήραν νερό ήταν επειδή μπήκα σε βαθειά νερά και πέρασε από επάνω... .well done.
Μπράβο Χρήστο. Από πού τα πήρες? Δεν θυμάμαι τι είχες γράψει...
 
Μπράβο Χρήστο. Από πού τα πήρες? Δεν θυμάμαι τι είχες γράψει...
Βασίλη μου τα είχε κανονίσει ο Μάκης από τον Μπεκιάρη. Σεπτέμβριος 2016. Κανόνισε ασυναγώνιστη τιμή και μου τα έστειλαν. Δοκιμασμένα σε όλες τις συνθήκες και είμαι υπερευχαριστημένος. ;)
 
Back
Top