Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
καλησπέρα στην παρέα,

εμπειρία κανείς με τα DIANA ;
Εχω ριξει τα 28αρια και τα 32αρια... Πολυ ποιοτικα υλικα και με πολυ καλη αποδοση σε σκοπευτηριο κ σε μπασιματα της τσιχλας... Δεν εχω εκτεταμενη αποψη με διαφορες καιρικες συνθηκες αλλα με κερδισαν...
 
Κοιταω ρε συ Παυλο τις σημειωσεις μου αλλα μαλλον εχω ξεχασει να το γραψω κ δεν μπορω να θυμηθω δυστυχως...
 
Το φθινόπωρο που τον πήρα τηλέφωνο μου είπε οτι τα γεμίζει με κάποιες Ισπανικές πυρίτιδες που δεν κατονόμασε.
 
Κ.Σαραντο μου δώσατε μια ωραια πάσα για ερώτηση..τα περισσότερα κυαθια που συναντώ σε κυνηγοτοπους δεν έχουν ανοίξει τα πτερύγια..μόνο ελάχιστα έχω βρει με ανοιχτά..ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί αυτό να επηρέασει την κατανομή της τουφεκιας μας,και αν ναι τότε με τι τρόπο την επηρεάζει?ευχαριστώ πολυ.
 
Όμως, Αν δεν ανοίξει το κυαθιο ή χειροτερα αν ανοίξει μόνο το μισό, υπάρχει η πιθανότητα να αλλάξει η γομωση πορεία και να στριψει.
 
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον παρατήρηση..όποτε για αυτο η συγκεντρωτηρες της ρεμινγκτον και η αποσπωμενου πατου(nsi),βγάζουν μακρινές τουφεκιες..
 
Το φθινόπωρο που τον πήρα τηλέφωνο μου είπε οτι τα γεμίζει με κάποιες Ισπανικές πυρίτιδες που δεν κατονόμασε.
Εγω που τα ανηξα τη.πυριτιδα που εχει δεν τη ξερω και τησ ισπανικεσ που ξερω psb1/csb1.γιατη γεμηζω με αυτεσ δεν τεριαζε αν ειπαρχουν αλλεσ ισπανικεσ δεν το ξερω
 
Άρα καλό είναι να κόβουμε τα φτεράκια πριν να γεμίσουμε τα φυσίγγια...
 
  • Like
Reactions: jnp
Είχα ανοιξει κάποτε ένα παλιό σούπερ χ..επάνω από την μπαρούτι είχε χαρτονακι,και κατόπιν δυο κομμάτια σαν χαρτοπολτό(σαν να έχουμε κόψει μια μαλλινοταπα στην μέση)τα σκάγια δεν ακουμπαγαν κατευθείαν στα τοιχώματα του κάλυκα αλλά ηταν μέσα σε λεπτό πλαστικό(ίδιο υλικό με αυτο που κατασκευάζονται τα κυαθια).στην ουσία ηταν φυσίγγι μαλλινοταπας..παρόλα αυτα είχε φήμη ίδια με του ρεμινγκτον σε μακρινές βολες..ΥΓ δεν γνωρίζω αν τώρα η ουιντσεστερ χρησιμοποιεί στο εν λόγω φυσίγγι τα ίδια υλικά..
 
Δεν εχω ψαξει το θεμα περισσοτερο,απλα περασα στην ιδιογομωση και δεν ξανασχοληθηκα με αυτο το θεμα,ειναι παντος μια απο της παραμετρους δημιουργουν προβληματα στη σταθεροτητα της συγκεντρωσεις.
Από τα λίγα που ξέρω είναι ότι όταν ρυθμιζουν τα τσοκαρισματα σε ακριβα αχρωμιωτα χειροποίητα όπλα, χρησιμοποιούν κυρίως ποιοτικά φυσιγγια με μάλλινη τάπα .
 
Κ εγω στην ιδιογομωση προκοβω παντα τα φτερα των συγκεντρωτηρων... Με αυτο τον τροπο παιρνω πιο ομοιομορφες κατανομες κ χωρις φαινομενα υπερσυγκεντρωσης... Απο οτι εχω διαβασει ο μοναδικος λογος που τα φτερα των συγκεντρωτηρων ειναι ενωμενα μεταξυ τους ειναι για να "εξυπηρετουνται" οι μηχανες γομωσης, κανενας αλλος...
 
τι διαφορά μπορει ένα φυσίγγι όταν αυτο ειναι κλεισμενο με πλαστικό διαφανο δισκακι(ρελιαστο),σε σχέση με ενα αλλο που ειναι κλεισμένο με αστεροειδές?αναφέρω πχ δυο ρελιαστα με δισκακι..super lambro 36γρ και bp gigante 32γρ.το πρώτο συγκεντρωτηρας κ το δεύτερο μαλλινη.Εχει λένε πιο ομοιόμορφη κατανομη το ρελιαστο κλεισιμο..Επειδή δεν ρίχνω σε χαρτόνια..θα ηθελα την άποψη σας..ΥΓ αν κανείς εχει ρίξει το gigante στο κυνηγι,θα ηθελα επίσης μια γνώμη..Σιγουρα ο Αρις το εχει ρίξει..:)
 
Last edited:
Η διαφορα ειναι στην αντισταση ξερελιασματος... Το ρελιαστο εχει πολυ μικροτερη αντισταση στο ξερελιασμα απο οτι στο αστεροειδες κ γι αυτο χρειαζεται διαφορετικο δοσολογια στην πυριτιδα (περισσοτερη για να αντισταθμισει τη μειωμενη αντιασταση)... Σε γενικες γραμμες τα ρελιαστα προσφερουν πιο ομοιομορφη κατανομη χωρις υπερσυγκεντρωσεις αν κ αυτο εχει να κανει περισσοτερο με το στησιμο παρα με το ειδος κλεισιματος...

αν κανείς εχει ρίξει το gigante στο κυνηγι,θα ηθελα επίσης μια γνώμη..Σιγουρα ο Αρις το εχει ρίξει..:)
Τα εχω ριξει σε μπεκατσινια Τασο... Δεν ηταν ασχημα αλλα δεν με ειχαν ενθουσιασει κιολας...Θα τα ξαναδοκιμαζα σε τρυγονακια παντως...

 
Status
Not open for further replies.
Back
Top