Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αποκλείεται να κάνει αυτό την διαφορά ...
Απλά αν πχ χρησιμοποιήσεις τα τσοκ του Κώστα σε εσένα θα είναι κατά 0,1mm μεγαλύτερη η σύσφιξη. (μισό τσοκ σκάρτα)
Παντως κάποτε που είχα ξεχάσει τα δικά μου τσοκ, είχα βάλει τσοκ από optima plus light με 18,6mm αυλό, βίδωσαν κανονικά και δεν είδα κάποια διαφορά στο κυνήγι. Δεν παρατήρησα κάποιο στοιχείο πάνω τους που να τα διαφοροποιεί.
Σε πίνακα δεν τα είχα δοκιμάσει γιατί τότε δεν είχα μπει σε τέτοιες διαδικασίες...
 
Αποτύπωση στιγμής … αυτό κρατάω μου άρεσε… :)

ΜΠΟΡΕΙ να εχεις πολυ καλη αποτυπωση...και μην εχεις καθολου διατρηση...οποτε το φυσιγγιο ειναι
για τα σκουπιδια Ηλια !!!
 
Last edited:
Αποτύπωση στιγμής … αυτό κρατάω μου άρεσε… :)
Εεε ναι, γιατί λέω συνέχεια μην δίνετε ΤΟΣΗ σημασία στην συγκέντρωση αλλά στην διάτρηση ?
Ειδικά στα ψιλά σκάγια για μικρά θηράματα και κρύο καιρό ή ομίχλη (υγρασία) χάνεις την μπάλα με την διάτρηση.
 
Βασίλη δεν έχω κάνει καμία μετατροπή...... Η κανη είναι 71cm optima plus όπως και τα τσοκ εργοστασιακά........
Το συγκεκριμένο όπλο το αγόρασα από την Κρήτη σε κατάσταση βιτρίνας από κυνήγο -συλεκτη......... Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η κανη επάνω γράφει beretta U.S.A. και δεν ξέρω γιατί.......
Και η δική μου το ίδιο
 
Εεε ναι, γιατί λέω συνέχεια μην δίνετε ΤΟΣΗ σημασία στην συγκέντρωση αλλά στην διάτρηση ?
Ειδικά στα ψιλά σκάγια για μικρά θηράματα και κρύο καιρό ή ομίχλη (υγρασία) χάνεις την μπάλα με την διάτρηση.
Δεν σου κάνω πλάκα αυτές οι optima σίγουρα έχουν κάποια βελτίωση που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι όσοι πάντως έχουν δει που παίζει τραβάνε τα μαλλιά τους και πολλοί από αυτούς μου έλεγαν διάφορα πριν πάρουν τα μαθηματακια τους ψαξε μια USA crp
 
Δεν σου κάνω πλάκα αυτές οι optima σίγουρα έχουν κάποια βελτίωση που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι όσοι πάντως έχουν δει που παίζει τραβάνε τα μαλλιά τους και πολλοί από αυτούς μου έλεγαν διάφορα πριν πάρουν τα μαθηματακια τους ψαξε μια USA crp
Το ότι θα βρω είναι σίγουρο ... το πότε δεν ξέρω ...
Κάτσε πρώτα να δούμε κανένα εμπορικό ...

A καλά τώρα θέλεις και να μετρήσω τα σκαγια ?? Να δω τι άλλο θα ζητησεις
Καλά μην τα μετράς ... πες απλά το φυσίγγι που θα ρίξεις.
 
Το ότι θα βρω είναι σίγουρο ... το πότε δεν ξέρω ...
Κάτσε πρώτα να δούμε κανένα εμπορικό ...


Καλά μην τα μετράς ... πες απλά το φυσίγγι που θα ρίξεις.
Δεν ξέρω όμως αν αυτό το USA crp έχει κάποια βελτίωση γιατι εχω δει ότι δεν το γράφουν όλες
 
Εγω παλι πιστευω στις πυριτιδες Αρη...
Βγαινω στο βουνο με καταραμενη Νοτια....Την προηγουμενη ειχε βορια...Στην φυσιγγιοθηκη Α1
CX2000 - 165X32 N8,5...με 402μ/δ
Mε φωτισε ο Θεος....και ειχα μαζι μου ς4 - 686- 1,45χ32- Ν8,5 με 405μ/δ..
Ξεκιναω με Α1 και βλεπω οτι δεν ''τραβαει''..ξεπουπουλιασματα ...αιματα ...ζωντανα πουλια..
Μολις εβαλα την ς4...τα πουλια ξεψυχουσαν στον αερα...ουτε αιματα..ουτε τιποτα.
Ο καθε ενας μας εχει τις εμπειριες του και βαση αυτων αποφασιζει τι θα βαλει στην θαλαμη του.
Δεν τυχαιο ( σε μενα ) που ορισμενες πυριτιδες τις εχω βαλει στην ''ακρη'' ....
Για να σε υποστηρίξω λίγο στην άποψη σου, κ εγώ έχω δει ότι η διβασικες κ ειδικά η τέκνα που έχω δουλέψει πολύ πάνε πολύ καλά με όλους τους καιρούς με μικρές αισθητές διαφορές στην απόδοση...
Απλά όλες οι πυρίτιδες βγάζουν διαμάντια, άλλες με περισσότερο κ άλλες με λιγότερο ψάξιμο... Στην υγρασία σφίγγω τσοκ γενικά η πέφτω ένα νούμερο κ στα σκάγια...
Μόνο με την α1 δεν βαράω ούτε γάιδαρο στην ανηφόρα... .hair.
 
Δεν σου κάνω πλάκα αυτές οι optima σίγουρα έχουν κάποια βελτίωση που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι όσοι πάντως έχουν δει που παίζει τραβάνε τα μαλλιά τους και πολλοί από αυτούς μου έλεγαν διάφορα πριν πάρουν τα μαθηματακια τους ψαξε μια USA crp

Πλακα νομιζεις οτι μας κανεις...οταν μας παραμυθιαζεις...και μας λες οτι περνας τον λαγο σουβλακι
στα 100 μετρα ΄....ή οτι αλλου ειναι το κεφαλι .... αλλου το σωμα.... και αλλου τα ποδαρια..στα 100 μετρα!!!
Σταματα τα παραμυθια σου....και θα ελεγα να σοβαρευτεις.....Σε ποιους νομιζεις οτι απευθυνεσαι
στην παρεα σου ή σε ασχετους κυνηγους ??
Σου δινουμε αξια ακομα και οταν σου απανταμε...
Κλωτσας τις Μπενελι για να μην μαγαριζουν τον δρομο....Σιγα βρε...και μας πηραν τα ζουμια...Βαλε
μια φωτο να δουμε τι κανει το δικο σου οπλο...
Εγω λεω να προσγειωθεις...γιατι δεν πας καλα....
Και μαθε να ΜΗΝ υποτιμας την νοημοσυνη των αλλων....γιατι δεν θα περασεις καλα ....
 
Last edited:
Δεν ξέρω μπορεί να λέω κ βλακείες... Βλέπω ότι στις υγρασίες κ ειδικά σε συνδυασμό με ζεστή τα φυσίγγια με μέτριες ταχύτητες κ όχι αυξημένες πιέσεις σκοτώνουν καλύτερα... Εμπορική εκτίμηση είναι αυτό, αν είχα πρόσβαση σε κανονάκι ίσως να μπορούσα να το οριοθέτησω καλύτερα
Την έχουν βρει τη λύση οι Αμερικάνοι γι'αυτό τα φυσίγγια τους έχουν πολύ νορμάλ ταχύτητες σωστά σκακια και προοδευτικές για να κρατάνε μενουσες
 
Δεν ξέρω όμως αν αυτό το USA crp έχει κάποια βελτίωση γιατι εχω δει ότι δεν το γράφουν όλες
Θα σου έλεγα τι κάνει το USA corp 🤣
To πολύ πολύ θα πάω στον Βαγγέλη ή θα έρθω σε εσένα το καλοκαίρι.
Που μένεις είπαμε ? Νομό ?

ps
Αυτός ο Alex73 που είναι ?
 
Θα σου έλεγα τι κάνει το USA corp 🤣
To πολύ πολύ θα πάω στον Βαγγέλη ή θα έρθω σε εσένα το καλοκαίρι.
Που μένεις είπαμε ? Νομό ?

ps
Αυτός ο Alex73 που είναι ?

Θα πας σου δειξει πως διαμελιζει τους λαγους στα 100 μετρα ?? :D .big smile.peng
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top