Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η γεωγραφία μας εγγυάται πως δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο εδώ. Η Ευρώπη δεν εκτείνεται στα βόρεια όσο η Αμερική και ως εκ τούτου έχει στα ίδια γεωγραφικά πλάτη πιο ήπιο κλίμα, σημαντικό ρόλο παίζει το ρεύμα του κόλπου που φτάνει έως τα νορβηγικά παραλια και ανεβάζει την θερμοκρασία της ατμόσφαιρας και των βορείων ανέμων, μόνο από την Ρωσία μπορεί να μας έρθει πολύ κρύο αλλά από εκεί ή κάθοδος των ρευμάτων (που σε όλο το βορειο ημισφαίριο κυριαρχεί η δυτική πορεία) , τα οδηγεί από την μαύρη θάλασσα και ανατολικοτερα, και τέλος οι ορεινοί όγκοι στα σύνορα μας εμποδίζουν την σάρωση της χώρας από βορρά, όπως συμβαίνει εύκολα στην πεδινή βόρεια Αμερική.
Θυμάμαι μαρτυρία της μάνας μου ότι προπολεμικα στα Καστελλια Γραβιάς το χιόνι πέρασε τα δύο μέτρα, κατέβηκαν οι λύκοι μέσα στο χωριό και έφαγαν μεταξύ των άλλων και το γάιδαρο του παππού μου.😢 Οπότε ποτέ μην λες αποκλείεται! 🙉
 
Θυμάμαι μαρτυρία της μάνας μου ότι προπολεμικα στα Καστελλια Γραβιάς το χιόνι πέρασε τα δύο μέτρα, κατέβηκαν οι λύκοι μέσα στο χωριό και έφαγαν μεταξύ των άλλων και το γάιδαρο του παππού μου.😢 Οπότε ποτέ μην λες αποκλείεται! 🙉
Αν κατέβουν τώρα θα χορτάσουν φαϊ!
Υπερπληθυσμός ...γαϊδάρων!
 
Χρόνια Πολλά σε όλους, σε ταξίδι μου Ρώμη-Φλωρεντία τα Χριστούγεννα ο καιρός ήταν παρόμοιος με Ελλάδα, 1-2 βαθμούς πιο κάτω, όχι βροχή, συννεφιά με ήλιο και ανοιχτά τμήματα στον ουρανό. Κόσμος έξω και λίγοι πιο νέοι ακόμα και με κοντομάνικα το μεσημέρι.
 
Η γεωγραφία μας εγγυάται πως δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο εδώ. Η Ευρώπη δεν εκτείνεται στα βόρεια όσο η Αμερική και ως εκ τούτου έχει στα ίδια γεωγραφικά πλάτη πιο ήπιο κλίμα, σημαντικό ρόλο παίζει το ρεύμα του κόλπου που φτάνει έως τα νορβηγικά παραλια και ανεβάζει την θερμοκρασία της ατμόσφαιρας και των βορείων ανέμων, μόνο από την Ρωσία μπορεί να μας έρθει πολύ κρύο αλλά από εκεί ή κάθοδος των ρευμάτων (που σε όλο το βορειο ημισφαίριο κυριαρχεί η δυτική πορεία) , τα οδηγεί από την μαύρη θάλασσα και ανατολικοτερα, και τέλος οι ορεινοί όγκοι στα σύνορα μας εμποδίζουν την σάρωση της χώρας από βορρά, όπως συμβαίνει εύκολα στην πεδινή βόρεια Αμερική.
Ενα Μάρτη του 87 αν ξανακανει πανελλαδικα θα κλάψουνε μανουλες....
 
Θυμάμαι μαρτυρία της μάνας μου ότι προπολεμικα στα Καστελλια Γραβιάς το χιόνι πέρασε τα δύο μέτρα, κατέβηκαν οι λύκοι μέσα στο χωριό και έφαγαν μεταξύ των άλλων και το γάιδαρο του παππού μου.😢 Οπότε ποτέ μην λες αποκλείεται! 🙉
1983-84 νομίζω 2.00μετρα στο χωριό μου έχω φωτό
Το 85-86 γέμισε ο τόπος φασες κατω απο πενήντα δεν έπεφτε κανένας
Όλοι πήραν απο ένα δυο όπλα τότε
Ε απο 87 φωτιά καταστροφή όλο το μέρος κάηκε μια θεια μου
Και καπάκι πλημμύρα ήμουν τυχερός για δέκα λεπτά
Σορυ off topic topic.
 
Η Αμερική έχει 330 εκατομμύρια πληθυσμό. Νομοτελειακα έχει περισσότερους άστεγους και τους έχει παντού. Ας αφήσουμε στην άκρη τον ανθρώπινο παράγοντα και ας τα βάλουμε κάτω σε επιπεδο οργάνωσης. Αν ερχοταν εδώ τέτοια θεομηνία ποιος πιστεύει ότι ΔΕΝ θα διαλυοταν το σύμπαν??? Την στιγμή μάλιστα που οι ΗΠΑ παρελυσαν και έχουν και δεκάδες νεκρούς.
Πρωτον στην αμερικη αν δεν εχεις φραγκα πεθαινεις ετσι κι'αλιως και στα νοσοκομεια να πας ετοιμοθανατος σου σωζουν τη ζωη και μολις συνελθεις αν δεν εχεις ασφαλεια και δεν πληρωσεις σε πετανε εξω!! αυτοι ειναι οι πολιτισμενοι και με κρατος δικαιου αμερικανοι!!
τωρα μια χαρα στη χωρα μας τοσα χρονια στα βορεια και στα ορεινα ειχαν χειμωνες γαμ@@@@ρους και δεν παθαινανε τιποτα !! τωρα στους δυο χειμωνες που εκανε στην ΑΘΗΝΑ τους φερανε την καταστροφη ,μην πω για την χοντρομαλακια τους περυσι με την αττικη οδο που επρεπε αυτοι που τους κλεισανε μεσα εκει να τους πηδηξουνε ολους τους "υπευθηνους" πολιτικους και εταιριες !!για ρωτηστε και τους ορεινους εδω Ελλαδα μεχρι ποσα μετρα χιονι τους κανει καθε χρονο !!
 
Δεν είναι το χιόνι που κάνει τα πράγματα επικίνδυνα αλλά το κρύο. τα δύο αυτά μαζί δεν συνδυάζονται στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας λόγω γεωγραφίας. το κρύο θα έρθει από βόρεια-βορειοανατολικα η υγρασία από δυτικά-νοτιοδυτικά.
 
Πρωτον στην αμερικη αν δεν εχεις φραγκα πεθαινεις ετσι κι'αλιως και στα νοσοκομεια να πας ετοιμοθανατος σου σωζουν τη ζωη και μολις συνελθεις αν δεν εχεις ασφαλεια και δεν πληρωσεις σε πετανε εξω!! αυτοι ειναι οι πολιτισμενοι και με κρατος δικαιου αμερικανοι!!
Που είναι το λάθος ;
 
Πρωτον στην αμερικη αν δεν εχεις φραγκα πεθαινεις ετσι κι'αλιως και στα νοσοκομεια να πας ετοιμοθανατος σου σωζουν τη ζωη και μολις συνελθεις αν δεν εχεις ασφαλεια και δεν πληρωσεις σε πετανε εξω!! αυτοι ειναι οι πολιτισμενοι και με κρατος δικαιου αμερικανοι!!
τωρα μια χαρα στη χωρα μας τοσα χρονια στα βορεια και στα ορεινα ειχαν χειμωνες γαμ@@@@ρους και δεν παθαινανε τιποτα !! τωρα στους δυο χειμωνες που εκανε στην ΑΘΗΝΑ τους φερανε την καταστροφη ,μην πω για την χοντρομαλακια τους περυσι με την αττικη οδο που επρεπε αυτοι που τους κλεισανε μεσα εκει να τους πηδηξουνε ολους τους "υπευθηνους" πολιτικους και εταιριες !!για ρωτηστε και τους ορεινους εδω Ελλαδα μεχρι ποσα μετρα χιονι τους κανει καθε χρονο !!
Ρε συ Λευτερη δεν με νοιάζει τι κάνουν στην Αμερική αλλά υποδομές νομίζω ότι έχουν καλύτερες από εμάς. Δεν δαιμονοποιω τον χειμώνα και τα χιόνια. Απεναντιας τον λατρεύω και εύχομαι να κάνει και κρύο και χιονια. Ορεινος είμαι και εγώ. Το 87 στο χωριό μου είχε 2μιση μέτρα χιόνι. Ο πατέρας μου έφυγε για δουλειά και γύρισε 4 μέρες μετά με Σινουκ!!! Επι ένα μήνα τρόφιμα, φάρμακα και ζωοτροφές μας έφερνε το Σινουκ! Ψηναμε το Πάσχα και δεν είχε λιώσει εντελώς!
Αλλα βλέποντας την ανικανότητα των "υπευθύνων" να αντιμετωπίσουν 25-30 εκατοστά χιόνι σε κεντρική οδική αρτηρία της πρωτεύουσας, δεν θέλω καν να φανταστώ τι θα γίνει άμα ρίξει 1μιση μέτρο. Και ο κόσμος στην συντριπτική του πλειοψηφία είναι αμαθος σε τέτοιες καταστάσεις. Πέρσι πριν ρίξει το καλό εκανε 10 πόντους στην Στενή και το παγωσε. Μερα Κυριακή και όλη η Χαλκίδα ανέβηκε πάνω και να ήσουν από μια μεριά να έβλεπες το κομφούζιο που επικράτησε. Μπλοκαριστηκαν στο δρόμο, τρακαρισματα κτλ κτλ....
 
Δεν είναι το χιόνι που κάνει τα πράγματα επικίνδυνα αλλά το κρύο. τα δύο αυτά μαζί δεν συνδυάζονται στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας λόγω γεωγραφίας. το κρύο θα έρθει από βόρεια-βορειοανατολικα η υγρασία από δυτικά-νοτιοδυτικά.
Θέλει καιρό να το αντιληφθούν ( τους κοροϊδεύει η εικόνα με το πολύ χιόνι )… Οι θερμοκρασίες ήταν σαρωτικές , αν σταθείς έξω από κλειστό θερμαινόμενο χώρο για πάνω από δέκα λεπτά ( το πολύ ) χωρίς τα απαιτούμενα ρούχα , τότε παγωνεις , όχι μεταφορικά , κυριολεκτικά .
 
Για πε! Τι βλέπεις? Πότε ξεκινάμε?
Μακαρι να μπορούσε να σου πει......
Χρονια πολλά και χιονια πολλά!!! Αν και δεν έχει σκοπό ούτε να βρέξει!!! Δωσε καμια ελπίδα! απ'οτι βλέπω πάει και ο μισός Γενάρης.....
Επιτέλους σπάει η π..α κ..ο εμπλοκή που περάσαμε 15 μέρες με απίστευτο εμποδίσμο σε όλη την Ευρώπη σχεδόν.

Μπαίνει το πρώτο σοβαρό κρύο βόρεια και β.α Ευρώπη . Ξεκάθαρο χειμερινό σκηνικό εκεί και μιλάμε ότι μπαίνει αρχές Ιανουαρίου
Είναι σαν να είμαστε ένα μήνα πίσω ,σαν να βλέπεις χάρτες αρχές Δεκεμβρίου .
Από 4/5 του μήνα θα εχουμε κάτι να λέμε τουλάχιστον..
Δεν νομίζω ότι εάν χιονίσει όλη την χώρα πλέον θα υπάρξει κάποια αλλαγή θηραματικα ..Τα τυχόν επιστροφεια είναι εντελώς άλλη κατάσταση ,καμία σχέση με καιρική πίεση ...Με τις κλιματικές συνθήκες που υπάρχουν φέτος πάντως θα έχουν για εμένα μεγάλο ενδιαφέρον

Το θέμα είναι να έρθει μια κανονικότητα στην φύση γιατί θα χαθεί η μπάλα εντελώς ..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top