Παλιά φυσίγγια

Το ίδιο πιστευω και εγώ Ευριπιδη..Ήταν κάπως παλαιομοδιτικο για το περιεχομενο που είχε μέσα..Καιρός ήταν..
 
Αν όντως αυτό είναι το παλιό εξπρεςς, έχει αλλάξει η ταχύτητα από 1330 στα 1400 foots per second.
Το βλέπω να παιρνω ένα κουτάκι από τα παλιά να έχω ήσυχο το κεφάλι μου...
Θα μας πει με σιγουριά ο Κωνσταντίνος..Κάτι θα έχει ακούσει..
Άλλαξαν την ταχυτητα και απο long range ..το εκαναν extra long range...sarcastic.
 
Αν όντως αυτό είναι το παλιό εξπρεςς, έχει αλλάξει η ταχύτητα από 1330 στα 1400 foots per second.
Το βλέπω να παιρνω ένα κουτάκι από τα παλιά να έχω ήσυχο το κεφάλι μου...
Μια απ τα ίδια θα κάνω κι εγώ μόλις πληρωθω
 
Επίσης βγαίνει από 2αρι μέχρι 7.5αρι,ενω παλαιότερα έβγαινε ΑΠο ΒΒ έως 9.5αρι σκαγι.
Τάσο εμένα αυτά τα παλιακα χαρτινα κουτάκια με γοητευτευουν .. Είμαι ρομαντικο αγόρι.. Χα χαχα.sarcastic.
 
Μου έχουν μείνει 4 Remigton Express σε νούμερο ΒΒ.
Τα είχε πάρει ο πατέρας μου πριν 7-8 χρόνια που είχαν πέσει χήνες στον κάμπο.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το νούμερο BB το Αμερικάνικο τι μέγεθος είναι.
Είναι ανάμεσα στο 1 και 0 ή μετά το 0;
 
Μου έχουν μείνει 4 Remigton Express σε νούμερο ΒΒ.
Τα είχε πάρει ο πατέρας μου πριν 7-8 χρόνια που είχαν πέσει χήνες στον κάμπο.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το νούμερο BB το Αμερικάνικο τι μέγεθος είναι.
Είναι ανάμεσα στο 1 και 0 ή μετά το 0;
Εδώ θα βρεις τα πάντα για τα μεγέθη των σκαγιων :
http://hunter.gr/index.php?a=2&b=2&c=shot
Στον πρώτο πίνακα είναι τα αμερικανικά νούμερα.
 
Last edited:
Είχα πάρει για το φιλο στο νησί δύο κουτιά παλιά 32αρια ν8 για τα τρυγόνια. Με αυτά ξετιναξε τις περδικες, συζητάμε για ακαριαια σκοτωματα.
Εμενα μου τα είχε δώσει ένας φιλος (7 1/2 άρια)γιατί όσο κ αν ακούγετε παράξενο δεν του άρεσαν στο τρυγόνια..Δεν το ρώτησα τι τσοκ είχε άλλα αργότερα υπέθεσα ότι είχε κάποιο σφιχτό και τα πουλιά περνούσαν κοντά..Γιατί όπως όλα τα ρεμ είναι συγκεντρωτικό φυσίγγι..
Ένα - δυο φυσιγγια έχω ρίξει κ χτύπησα ένα κορακοειδη με το δικαννο.. η τουφεκιά ήταν εξαιρετικα μαλακή...Τα υπόλοιπα λυπάμαι να τα ρίξω..
 
Θα μας πει με σιγουριά ο Κωνσταντίνος..Κάτι θα έχει ακούσει..
Άλλαξαν την ταχυτητα και απο long range ..το εκαναν extra long range...sarcastic.
Τάσο σε όσα μαγαζιά έχω πάει το παλιό κουτί βλέπω, τα καινουργια τα δά από καιρό στη σελίδα τους αλλά όχι στα ράφια ακόμα μάλλον ξεστοκαρουν και μετά το κουτί έχει αλλάξει πάλι στο παρελθόν αλλά όχι το περιεχόμενο.


image hosting 12mb

Τα καινουργια αν έχουν αλλάξει δεν γνωρίζω, όσο για ψιλά σκάγια αυτοί δεν τα πολυχρησιμοποιούν ειδικά από το εννιά και μετά τα ονομάζουν dust shot.
 
WyDTPBA.jpg
Γύρω στα 420 m/s αρχική (προσωπικά προτιμούσα την παλιά 395m/s)...
Σχετικά βαθύ και προσεγμένο (για αμερικάνικο φυσίγγιο) ρέλιασμα...
Σφραγίδες CIP και τις τράπεζας δοκιμών του Λονδίνου (αν βλέπω καλά) στο κουτί...
Άρχισαν τελικά να ενδιαφέρονται και οι Αμερικάνικες εταιρίες για την Ευρωπαϊκή αγορά?
 
Γύρω στα 420 m/s αρχική (προσωπικά προτιμούσα την παλιά 395m/s)...
Από όσο ξέρω όσο πιο μεγάλη είναι η αρχική ταχύτητα τόσο πιο ανοιχτή κατανομή έχουμε. Άρα το φυσιγγι χάνει τον συγκεντρωτικο του χαρακτήρα; αν κάνω λάθος διορθώστε με.
 
Από όσο ξέρω όσο πιο μεγάλη είναι η αρχική ταχύτητα τόσο πιο ανοιχτή κατανομή έχουμε. Άρα το φυσιγγι χάνει τον συγκεντρωτικο του χαρακτήρα; αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Εχεις δίκιο!
Είναι μια από τις αρχές της βλητικής, υψηλές αρχικές-περισσότερη ανακρουση και πιο ανοιχτη ντουφεκια εαν και εφόσον βέβαια κρατηθουν οι υπολοιπες παραμέτροι ίδιες και αλλάξει μόνο η αρχική ταχυτητα
 
Δηλαδή ρε παιδιά ποσο να αλλάξει ή συγκεντρωση?αν αλλάξει λίγο καλώς.αν αλλάξει πολύ θα υπάρξει θεμα
 
Δηλαδή ρε παιδιά ποσο να αλλάξει ή συγκεντρωση?αν αλλάξει λίγο καλώς.αν αλλάξει πολύ θα υπάρξει θεμα
Ναι αλλα εδώ δεν εχουμε να κανουμε με έναν "απλό" συγκεντρωτηρα...
Αλλα με έναν συγκεντρωτηρα που φημίζεται για τις σφιχτές του συγκεντρώσεις..
Δε νομίζω να είναι λιγότερο συγκεντρωτικό από το προηγούμενο, αν λάβουμε υπόψη οτι η εταιρία (και οι Αμερικάνικες εταιρίες δεν γράφουν κάτι μόνο για διαφήμιση) αναφέρει ''tightest patterning'' για πιο συγκεντρωτικό το κόβω.
Εξάλλου δεν αποσύρεις ενα φυσίγγιο θρύλο, με κορυφαίες πωλήσεις παγκοσμίως για κάτι υποδεέστερο...
 
Εχεις δίκιο!
Είναι μια από τις αρχές της βλητικής, υψηλές αρχικές-περισσότερη ανακρουση και πιο ανοιχτη ντουφεκια εαν και εφόσον βέβαια κρατηθουν οι υπολοιπες παραμέτροι ίδιες και αλλάξει μόνο η αρχική ταχυτητα
Ειχα διαβασει καπου οτι καποιοι "πονηροι"κατασκευαστές το εφαρμόζουν στα διασποράς δίνοντας τους πιέσεις για να σκορπάει η τουφεκιά..
 
Back
Top