Παλιά φυσίγγια

Καλά το φαντάστηκα..Πολύ ωραίο αυτό το διασπορας Θεοφραστε το έριχνα παλαιότερα σε τσιχλοκοτσυφια..
Για ρωτα την κοπέλα σου έχει τίποτα αλλο...sarcastic.
 
Τα C7 extra τα πρωτολανσαρε αν θυμαμαι καλα σε μπλε καλυκα Fiocchi. Ειχα ριξει τοτε 3-4 κουτια στα τρυγονια, και μ'αρεσαν πααααρα πολυ. Ως τοτε εριχνα τα μαυρα C7 με την αντιστοιχη "ποινη" μετα απο καθε πυροβολισμο. Ολα αυτα με Baikal IJ27 o_O

Tα πρασινα Πυρκαλ τα ειχα αγορασει καποια στιγμη Οκτωβρη, επειδη δεν ειχα βρει τα φυσιγγια που αγοραζα συνηθως στο μαγαζι που ψωνιζα. Θυμαμαι ειχε τρομερα περασματα κεινη τη σαιζον, καπου το 1999-2000 περιπου. Φυσικα επισης ετρωγα τρομερους χτυπους, τοτε τα εριχνα με ενα Bettinsoli Diamond 2001. Aυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως οταν ο καιρος ηταν συννεφιασμενος η ψιλοβροχο, θεριζαν. Στη ζεστη, ηταν σαν να μην ειχαν σκαγια.
 
Τα C7 extra τα πρωτολανσαρε αν θυμαμαι καλα σε μπλε καλυκα Fiocchi.
Πολυ καλα θυμασε,Με 8mm μεταλλο,Αυτό το φυσίγγι πρωταγωνιστεί στην ταινία του χριστογιαννη ν5 κυνήγι λαγού(1994).
Είχα κ από αυτο,όπως επίσης και από τα διάφανα victory που έβγαζε πάλι σε 8mm μεταλλο αλλά τα έριξα γιατί τότε δεν τα μάζευα...buy buy.
 
τα έριχνα χωρίς να κοιτάζω άλλο φυσίγγι 4 χρόνια σε τσίχλα τρυγόνι φάσσα(Άβορος ;))
τα αγόραζα από την οδό Πεσμαζόγλου 8 στο μαγαζί του Αποστολίδη
θυμάμαι τα γέμιζε στο Κορωπί σε μια αποθήκη που η μισή ήταν χωμένη σε πλαγιά ενός λόφου εκεί που σήμερα είναι η γέφυρα Αττικής οδού στο προαστιακό Κορωπίου :)
Μακη το θυμασε το μπλε super quick σε καλυκα super fiocchi?
 
Το κουτί αυτό των ΠΥΡΚΑΛ SUPER, το έχουν και αγορασμένα το 2001 έως 2003 φυσίγγια από εμένα.
Εξάλλου μπορεί να είχαν στοκ κουτιά και να πουλούσαν και χωρίς το πρόθεμα 010...
ή είχε στοκ ο μαγαζάτορας!! ;);)
 
Τάσο απόψε κονομισα λαβρακι φίλε, τώρα το καλοκαίρι συνηθιζουμε να καθόμαστε στα σκαλιά των σπιτιών και να κάνουμε αποσπεριες και να λέμε ιστορίες περί ανέμων και υδάτων .sarcastic. . Εκεί που συζητούσαμε για όπλα και κυνήγια ένας φίλος ξέροντας την τρέλα μου για τα εικοσαρια μου πρότεινε να μου δείξει ένα Ισπανικο πλαγιοκαννο που έχει, κατεβηκαμε λοιπόν στο υπόγειο του σπιτιού του να το δω. Ένα υπέροχο όπλο παναλαφρο αν και δεν ανέφερε όνομα κατασκευαστη αλλά μόνο 20ga 3" made in Spain Και απο κατω στη βάση μάλλον το όνομα του εισαγωγεα κάτι που συνηθιζοταν εδώ παλιότερα, αλλά ας μπω καλύτερα στο ψητό τον ρώτησα αν έχει τίποτα παλιά φυσιγγια και βρήκαμε μερικά.

20mb image hosting

uploading images

upload photos
how to screen capture

Τα πάνω είναι Καναδεζικα από την εταιρεία Canuck και από ότι ξέρω μάλλον ήταν η ίδια εταιρεία με την Imperial και σταμάτησε η παραγωγή τους το 1980 αν δεν κάνω λάθος.
Τα παρακάτω είναι γνωστά, το winchester είναι γεμισμενο στον παλιό λειο κάλυκα που χρησιμοποιουσε η εταιρεία.
Μου τα χάρισε και μου είπε ότι κάπου έχει καταχωνιασμενα κι άλλα όμως η ώρα ήταν περασμένη και ντρεπομουν να κάνω ανασκαφές στο ξενο σπίτι .xm.
 
Last edited:
Φίλοι μου από πολύ μικρός έχω ένα μεγάλο πάθος με το κυνηγετικό φυσίγγι.μαλιστα έχω κ μια μικρή συλλογή.για να καταλάβετε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω άδειο κάλυκα χωρις να δω τι μάρκα ειναι.στην συλλογή μου έχω :πολυχρονακης,Κουικ αποστολιδης(κυριαρχούσε στα παλιά τρυγονοκαρτερα του τόπου μου),Μαπακης διάφανο 33γρ,γιαννης σακκας χάρτινο,σκορπιός (βιοτεχνία στο Χαϊδάρι),ιμπεριαλ καναδεζικο,γεωργαλας πορτοκαλι, βικτορυ καλκαντζακος,χατζηστεφανου,τσοπελας πράσινο.Άτλας σακελλαριου.θα παρακαλούσα θερμά οποιονδήποτε φίλο γνωρίζει κάτι παρά πάνω για αυτούς τους κατασκευαστές και τα φυσιγγια τους ,ας μπει στον κόπο να γράψει δυο λόγια.ίσως κάποιοι να μην ζουν βέβαια...
Φίλε Τάσο έχω κι εγώ την ίδια τρέλα με τα παλιά φυσίγγια! Θέλω να ανεβάσω φωτογραφίες για να ξαναζεσταθεί η κουβέντα αλλά δεν ξέρω πως. Παρακαλώ κάποιον φίλο να μου υποδείξει τον τρόπο.Ευχαριστώ!!!
 
Φίλε Τάσο έχω κι εγώ την ίδια τρέλα με τα παλιά φυσίγγια! Θέλω να ανεβάσω φωτογραφίες για να ξαναζεσταθεί η κουβέντα αλλά δεν ξέρω πως. Παρακαλώ κάποιον φίλο να μου υποδείξει τον τρόπο.Ευχαριστώ!!!
Καλησπέρα, ρίξτε μια ματιά εδώ
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ανέβασμα-Φωτογραφίας.35/
 
Φίλε ''AltairLusso'' ευχαριστώ πολύ!!!. Ήσουν σαφέστατος. Ξεκινάω με κάτι που έχω φτιάξει για να φαίνονται ιδιαίτερα "κομμάτια" και ένα από τα καλύτερα μου φαίνεται πιο κάτω.
Υ.Γ. Το τζάμι μπροστά έχει αφαιρεθεί για να βγει καλύτερα η φωτογραφία.Το αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο γιατί έγινε βιαστικά με το κινητό.
image hoster
image hosting no sign up
photo sharing sites
image upload no ads
 
Φανταστικη δουλεια. Το συγκεκριμενο φυσιγγι το εχω δει μονο σε φωτογραφιες
Ευχαριστώ φίλε "victor"!!! . To συγκεκριμένο είχε εισαχθεί στην Ελλάδα γύρω στις αρχές της δεκαετίας του '30, πριν τον πόλεμο . Είναι πιστεύω σπάνιο κομμάτι!!!
 
Ευχαριστώ φίλε "victor"!!! . To συγκεκριμένο είχε εισαχθεί στην Ελλάδα γύρω στις αρχές της δεκαετίας του '30, πριν τον πόλεμο . Είναι πιστεύω σπάνιο κομμάτι!!!
Πολύ ωραία συλλογή όπως και ο πίνακας της έκθεσης, πρώτη φορά βλέπω αυτό το φυσίγγι όντως σπανιοτατο.
 
Φίλε ''AltairLusso'' ευχαριστώ πολύ!!!. Ήσουν σαφέστατος. Ξεκινάω με κάτι που έχω φτιάξει για να φαίνονται ιδιαίτερα "κομμάτια" και ένα από τα καλύτερα μου φαίνεται πιο κάτω.
Υ.Γ. Το τζάμι μπροστά έχει αφαιρεθεί για να βγει καλύτερα η φωτογραφία.Το αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο γιατί έγινε βιαστικά με το κινητό.
image hoster
image hosting no sign up
photo sharing sites
image upload no ads
Ωραία δουλειά μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα!
 
Σας ευχαριστώ!!! Θα ανεβάζω σιγά-σιγά ότι ''ιδιαίτερο'' και καλό έχω,τραβηγμένο από κοντά, για να το βλέπετε με λεπτομέρεια.Κάποια είναι πολύ ξεχωριστά και θα σας κάνουν εντύπωση.
Φίλε ''victor'', επειδή βλέπω ότι είσαι από Χανιά -ζούσα στην Κρήτη για αρκετά χρόνια- και ασχολείσαι και με τη σκοποβολή, μήπως τυχαίνει να ξέρεις το Μακαρόνα το Γιάννη;
 
To ονομα δεν μου λεει κατι, αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα γιατι ειμαι νεος σχετικα στο αθλημα

Γιωργο, παλι απο φωτογραφιες το ειδα. Σκεψου ομως οτι αλλιως ειναι να το βλεπεις σε φωτογραφιες Αμερικανικων sites που τα ειχαν με την οκα, και αλλιως να ξερεις οτι υπαρχει συλλεκτης στην Ελλαδα που εχει κατι τετοιο.
 
Back
Top