Παρουσίαση Φυσιγγίων

Δεν μου εχει τυχει ως τωρα, αλλα δεν μου φενεται κ παραξενο....συνηθως, στα 686 την πάθενα.
Στο σκοπευτηριο στην Αμερική Κώστα κάθε φορά που έβρισκα πεταμένο γεμάτο φυσιγγι ήταν με cx 2000 που δεν έσκασε , με γουιν σε ιδιογομωση τότε που γέμιζε ο φίλος στα δυο χρόνια μόνο μια φορά είχε αφλογιστία .
 
Μηπως και τα Winchester που πουλιούνται εδώ είναι made in Italy ?
Αν γράφουν στο κουτί made in usa και το εννοούν για τα κουτιά μόνο και όχι για τα φυσίγγια, τι να πω βρε Λευτέρη ?
Εμένα αφλογιστία έχει να μου τύχει από τα 6.45.
Είναι χτυπημένο καλά το καψούλι πάντως.
 
Last edited:
Τρελή φολα είχα πάθει με τα ιταλικά Winchester τα παίρνω να τα ρίξω με την γριά α5 σε παπιά ήταν κατι κόκκινα 34 γραμμάρια 5αρια... παιδιά περνάει γλυκά ένα κοπαδακι μεγάλα 25 - 30 μέτρα πάνω κάτω μέσα στην απειρία μου ρίχνω και τις 3 σε διαφορετικά πουλιά γιατί λέω οκ την έφαγε και δεν πέφτει κανένα όλα ισορροπουν.


Μετά ρίχνω τα υπόλοιπα σε τσίχλες δεν πέθανε πουλί όσες πέσανε ζωντανές μιλαμε για δράμα ειναι στα all time χειρότερα που έχω Ρίξει.
 
Τρελή φολα είχα πάθει με τα ιταλικά Winchester τα παίρνω να τα ρίξω με την γριά α5 σε παπιά ήταν κατι κόκκινα 34 γραμμάρια 5αρια... παιδιά περνάει γλυκά ένα κοπαδακι μεγάλα 25 - 30 μέτρα πάνω κάτω μέσα στην απειρία μου ρίχνω και τις 3 σε διαφορετικά πουλιά γιατί λέω οκ την έφαγε και δεν πέφτει κανένα όλα ισορροπουν.


Μετά ρίχνω τα υπόλοιπα σε τσίχλες δεν πέθανε πουλί όσες πέσανε ζωντανές μιλαμε για δράμα ειναι στα all time χειρότερα που έχω Ρίξει.
Δεν είσαι ο μόνος που έφαγε φόλα (αν αυτό σε παρηγορεί 😅)....πάντως στα 25μ να ξέρεις δεν φταίει το φυσίγγι, ή 330 να εχει αρχικη είτε 450 σε αυτά τα μέτρα είναι φονικότατο
 
Last edited:
Δεν είσαι ο μόνος που έφαγε φόλα (αν αυτό σε παρηγορεί 😅)....πάντως στα 25μ να ξέρεις δεν φταίει το φυσίγγι, ή 330 να εχει αρχικη είτε 450 σε αυτά τα μέτρα είναι φονικότατο
πήρανε σίγουρα τα πουλιά ίσως δεν ήταν καρακεντρο αλλα για 5ρι έπρεπε να πέσουν έστω ζωντανά... ούτε τσίχλα δεν σκοτώνανε τέτοιο δράμα δεν έχω ξαναδεί

Με το 20αρι 28γρ 6αρι έχω πάρει πάπιες σε αυτά τα μέτρα πατσαβουρες
 
Το Ν5 κατεβαζει θηραματα απο τα 40 -45 + μετρα...
Εαν δεν μπορει να τα ριξει απο τα 30 - 35 μετρα ...το φυσιγγιο ειναι
για τα σκουπιδια !!
Η δεν εχει Ν5 σκαγια μεσα....αλλα και παλι για τα σκουπιδια ειναι!!

ΥΓ.Στα 30 - 35 μετρα ολα τα φυσιγγια πρεπει να σκοτωνουν!!
 
πήρανε σίγουρα τα πουλιά ίσως δεν ήταν καρακεντρο αλλα για 5ρι έπρεπε να πέσουν έστω ζωντανά... ούτε τσίχλα δεν σκοτώνανε τέτοιο δράμα δεν έχω ξαναδεί

Με το 20αρι 28γρ 6αρι έχω πάρει πάπιες σε αυτά τα μέτρα πατσαβουρες
Είπαμε απο φόλες όλοι μας φάγαμε....είχα ενα σακίδιο γεμάτο διάφορα ευρωπαικά και "αμερικάνικα" φυγανε ολα στα πιατάκια
 
Δεν άνοιξα κανένα αλλά τώρα που θυμήθηκα την φαση με καθαρό μυαλό ίσως καν δεν είχε μέσα πεντάρια

Εγω σταθηκα τυχερος...το εσφαξα..βρηκα τον αδη με τα λειψανα μεσα
( Ιταλικο επωνυμο φυσιγγιο )...ειπα αντε και γ@μ...τε...και επιασα
''ζεστα'' την ιδιογομωση!!!
 
Δεν άνοιξα κανένα αλλά τώρα που θυμήθηκα την φαση με καθαρό μυαλό ίσως καν δεν είχε μέσα πεντάρια
3σρια-4αρια είχε μέσα. Την έχω πατήσει και εγώ αλλά με τα 36γρ. Σε φάσες με μακρινές ντουφεκιες όσες έπεσαν είχαν 1 διαμπερές τραύμα ακόμα και με γεμάτη την σγαρα. Είχα δυστυχώς και το 4αρι τσοκ επάνω (λάθος μου). Πρώτο κυνήγι με τον έμπειρο φασοκυνηγο πεθερό μου τότε και ξεφτιλιστηκα.
 
View attachment 64702

Τα βράδια όταν δεν με παίρνει ο ύπνος αρχίζω τα ψώνια

Παπε και γιγαντε για δοκιμή

Το άλλο στοκ να υπάρχει γιατί μάλλον θα το αλλάξουν κια αυτό

Λοιπόν ρίξαμε 2 από το καθένα ένα με τσοκ 4 ένα με 5 (Παπε και γιγαντε)
Στην ultralite είχαμε το 4 και στην ουρικα λάιτ το 5. Και τα 2 71 πόντους. Πρακτικά ίδια ρίχνουν όσες φορές δοκιμάσαμε.


Στα 22 μέτρα μετρημένα με το αποστασιομετρο, κοντά γιατι θέλουμε να το δουλέψουμε στην Φερμα

Πολύ ωραίες κατανομές και καλή δύναμη κρούσης με τον κυλινδρο άνοιξε αρκετα και στην άκρη της κατανομής είχε ομάδες 2-3 σκαγιων που θα ρίχνανε οτιδήποτε

Πίσω είχαμε ένα κόντρα πλακέ σάπιο που βρήκαμε και μπροστά πλαστικά μεγάλα παγούρια

Το ιταλικό Είχε λίγο μικρότερα σκάγια αλλά και τα 2 πολύ καλή ποιότητα και τα 2 τρυπισαν το παγούρι μπροστά και καρφωθηκαν πίσω. Με 2-3 τρύπες και στην πίσω μεριά.

Οσαν έβγαλα μέσα από τα παγούρι ήταν ατόφια στρογγυλα έτοιμα να τα ξαναγεμισεις.

Συμπέρασμα το 4 της οπτιμα δεν κάνει για Φερμα.

Συμπέρασμα 2. Με σφυχτο τσοκ βαράνε πολύ μακριά και τα 2.

Συμπέρασμα 3. Το γιγαντε μΕ το 4αρι τσοκ ήταν σαν να έπιασες στυλό και να έβαλες ομοιόμορφα τα στίγματα.

Καιρός χαλαρή βροχουλα με 13-14 βαθμούς υγρασία φουλ δίπλα στην θάλασσα και άπνοια.

Με την βροχή αφησα το κινητό στο αμάξι δεν έβγαλα φώτο.
 
Νίκο είναι σφικτά τα τσοκ της οπτιμα μια φορά ο φωστήρας προ 5 6 χρόνια αν θυμάμαι καλά την είχα πρωτοπορεί και έβαλα στην 400 το 3* με περκοσο κιολας 6αρια 4 περδικες ακόμα γελάνε από εκείνη την μερα.very funny.
H τις κόβεις στην μέση η φεύγουν με το τρία όντως
 
Back
Top