Παρουσίαση Φυσιγγίων

πρέπει ο πυθμένας να έχει πατούρα να είναι (κωνικός δηλαδή).
Μικρού όγκου μπαρούτες ή δύσκολες στο άναμα ξέρω ότι θέλουν κωνικό πυθμένα ....
Δεν ξέρω κάτι άλλο ούτε αν αυτό που λέω είναι σωστό.
 
Η αναλογία στο μπαρούτι σηκωνε λίγο τσίμπημα ακόμη...
Και εγω το ίδιο θα ελεγα αν όντως προκειται για την jk6..
Είναι αυτο που λεω-λεμε για τα μπαρουτια...
Αντε να βγάλουμε άκρη....


Δες το μικρό του αδελφάκι κ θα καταλάβεις...

Πριν ξεκινήσω να πω ότι τα φυσίγγια αγοράστηκαν το '14 πριν μετονομαστει σε ch6....
Όσο για την απόδοση δεν θα ξεχάσω μια μακρινή μπεκάτσα που την έφαγε "πισωκωλα κ λοξά απο κατω" με τσοκ 3* κ έπεσε κάτω "ελικοπτεράκι", slow motion.....
το σώμα της ήταν γεμάτο σκάγια,όποτε ειχαν δίκιο όσοι μίλαγαν για ένα συγκεντρωτικό φυσιγγι..
Κ όσα τσιχλοκοτσυφα χτυπησα έπεσαν ξερα..
Όλα αυτά με καραμπίνα, για δικαννο ουτε λογος γιατι το είδα ζόρικο φυσιγγι...

Cheddite jk6 34gr ν7.
Μέταλλο 12mm.
Καψουλι μαυρο (προφανως cx2000) .
Πυρίτιδα (jk6??) βάρος 1,84γρ.
Συγκεντρωτηρας Aquila(μάλλον ο Η22) .
Σκαγια διαμέτρου 2,38-2,52 mm.
Βάρους 34,20γρ.
Kλεισιμο 57,70.

IMG_20230422_120830.jpg
IMG_20230422_120706.jpg
 
Και εγω το ίδιο θα ελεγα αν όντως προκειται για την jk6..
Είναι αυτο που λεω-λεμε για τα μπαρουτια...
Αντε να βγάλουμε άκρη....


Δες το μικρό του αδελφάκι κ θα καταλάβεις...

Πριν ξεκινήσω να πω ότι τα φυσίγγια αγοράστηκαν το '14 πριν μετονομαστει σε ch6....
Όσο για την απόδοση δεν θα ξεχάσω μια μακρινή μπεκάτσα που την έφαγε "πισωκωλα κ λοξά απο κατω" με τσοκ 3* κ έπεσε κάτω "ελικοπτεράκι", slow motion.....
το σώμα της ήταν γεμάτο σκάγια,όποτε ειχαν δίκιο όσοι μίλαγαν για ένα συγκεντρωτικό φυσιγγι..
Κ όσα τσιχλοκοτσυφα χτυπησα έπεσαν ξερα..
Όλα αυτά με καραμπίνα, για δικαννο ουτε λογος γιατι το είδα ζόρικο φυσιγγι...

Cheddite jk6 34gr ν7.
Μέταλλο 12mm.
Καψουλι μαυρο (προφανως cx2000) .
Πυρίτιδα (jk6??) βάρος 1,84γρ.
Συγκεντρωτηρας Aquila(μάλλον ο Η22) .
Σκαγια διαμέτρου 2,38-2,52 mm.
Βάρους 34,20γρ.
Kλεισιμο 57,70.

View attachment 70899
View attachment 70900
Τάσο δύο λόγους μπορώ να σκεφτώ ...

1. όταν αυξάνεις φορτίο (με ίδιο καψούλι), δεν μπορείς να αυξάνεις και πυρίτιδα
2. διαφορετικά lot
 
Μικρού όγκου μπαρούτες ή δύσκολες στο άναμα ξέρω ότι θέλουν κωνικό πυθμένα ....
Δεν ξέρω κάτι άλλο ούτε αν αυτό που λέω είναι σωστό.
Αυτό που γνωρίζω εγώ (χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω) είναι ότι το κωνικο βοηθά την καύση της οποιαδήποτε πυρίτιδας σε βαθμό τέτοιο ώστε, αν σε ένα setup με επίπεδο πυθμενιο χρησιμοποιείς καψούλι υψηλής, στο κωνικο χρησιμοποιείς μέσης ισχύος για το ίδιο setup.
 
Αυτό που γνωρίζω εγώ (χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω) είναι ότι το κωνικο βοηθά την καύση της οποιαδήποτε πυρίτιδας σε βαθμό τέτοιο ώστε, αν σε ένα setup με επίπεδο πυθμενιο χρησιμοποιείς καψούλι υψηλής, στο κωνικο χρησιμοποιείς μέσης ισχύος για το ίδιο setup.
Και ενίοτε λιγότερη πυρίτιδα......
 
Και εγω το ίδιο θα ελεγα αν όντως προκειται για την jk6..
Είναι αυτο που λεω-λεμε για τα μπαρουτια...
Αντε να βγάλουμε άκρη....


Δες το μικρό του αδελφάκι κ θα καταλάβεις...

Πριν ξεκινήσω να πω ότι τα φυσίγγια αγοράστηκαν το '14 πριν μετονομαστει σε ch6....
Όσο για την απόδοση δεν θα ξεχάσω μια μακρινή μπεκάτσα που την έφαγε "πισωκωλα κ λοξά απο κατω" με τσοκ 3* κ έπεσε κάτω "ελικοπτεράκι", slow motion.....
το σώμα της ήταν γεμάτο σκάγια,όποτε ειχαν δίκιο όσοι μίλαγαν για ένα συγκεντρωτικό φυσιγγι..
Κ όσα τσιχλοκοτσυφα χτυπησα έπεσαν ξερα..
Όλα αυτά με καραμπίνα, για δικαννο ουτε λογος γιατι το είδα ζόρικο φυσιγγι...

Cheddite jk6 34gr ν7.
Μέταλλο 12mm.
Καψουλι μαυρο (προφανως cx2000) .
Πυρίτιδα (jk6??) βάρος 1,84γρ.
Συγκεντρωτηρας Aquila(μάλλον ο Η22) .
Σκαγια διαμέτρου 2,38-2,52 mm.
Βάρους 34,20γρ.
Kλεισιμο 57,70.

View attachment 70899
View attachment 70900
Drago ο συγκεντρωτηρας.
 
Λευτέρη,
Όχι, δεν εννοώ την τσόχινη τάπα με την ξυλόβιδα του μακαρίτη Wilhelm, τα οποία παρεμπιπτόντως ήταν καλύτερα και στην ακρίβεια και στη διάτρηση από τα αντίστοιχα τύπου Foster, όταν ήταν τα μοναδικά 2 που υπήρχαν.
Εννοώ την πλαστική που σχεδίασε σχετικά πρόσφατα ο Peter Mank και αρχικά λειτουργούσε έτσι:
https://www.brenneke-ammunition.de/en/shotgun-ammunition/camour/
όπου η φούστα, κατά τη στιγμή της πυροδότησης μετακινούνταν μπροστά, στον κατακόρυφο άξονά της αυξάνοντας το χώρο καύσης και μειώνοντας τις πιέσεις και όχι κατά τη στιγμή της πρόσκρουσης με το στόχο όπως αναφέρουν στο διαφημιστικό τους, και η νεώτερη εκδοχή της όπου η φούστα μαζί με τον άξονα μετακινούνταν μέσα στη βάση του βλήματος προσφέροντας στην ουσία το ίδιο αποτέλεσμα:
https://www.brenneke-ammunition.de/en/shotgun-ammunition/opalmagnum/
Το βίσκω πολύ έξυπνο σαν ιδέα.
Το όποιο πρόβλημα ακρίβειας που υπάρχει με τις συγκεκριμένες ουρές σταθεροποίησης, συμβαίνει γιατί κάποιες φορές η ουρά αποχωρίζεται από το βλήμα, παρά τις δύο πόντες που υπάρχουν στη βάση του βλήματος.
Αυτό είναι το πρόβλημα που πρέπει να λύσουν. Να παραμένει η ουρά σταθεροποίησης συνδεμένη στο βλήμα καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης του.
Στις ίδιες που λες αναφέρομαι, το παλιο αυθεντικο brennecke καλύτερο από όλα στην εποχή του και το νέο του Mank που είναι αποτυχία. Τα μόνα μονοβολα full bore που αξίζουν είναι τα buckhammer και το παλιό brennecke και ίσως το περίεργο από χαλκό και με πλαστικό περίβλημα της sellier & bellot. Η μόνη πρωτότυπη και αποτελεσματική ιδέα πέρα από αυτά ήταν το sauvestre.
 
Drago ο συγκεντρωτηρας.
Ναι εχεις δίκιο.. Μπερδεύτηκα...
Τάσο δύο λόγους μπορώ να σκεφτώ ...

1. όταν αυξάνεις φορτίο (με ίδιο καψούλι), δεν μπορείς να αυξάνεις και πυρίτιδα
2. διαφορετικά lot
Φαντάσου ότι το jk6 του Θεοδωρίδη 34γρ την είχε στα 2,00γρ αλλά με μάλλινη τάπα...

Τελοσπαντων ιδιογομωτης δεν είμαι για να ξέρω αλλά πραγματικα τα λοτ είναι ότι να ναι...
Η .... Άλλες πυριτιδες λένε κ αλλες βάζουν..

Εχω και παλιά alfa game jk6 33γρ 5% αντιμόνιο..
Τις επομενες μέρες θα τα δουμε κ αυτα...
 
Back
Top