Περί Ταχυτήτων

Νικόλα το 5σταδιακο το χρησιμοποιω μόνο για καλικες 76 και σε 70 μόνο με πολύ αργές μπαρουτες κάτω από 35 γρ πιστεύω δεν περνεις και τίποτα ιδιαίτερο

Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες γνωμες...οκ...
Εγω εχω βρει μεγαλες διαφορες απο τα 24 γραμ. σκαγια Ν9 ( 12/70 ) μεχρι και στα 52 γραμ. σε 12/76 !!!
Τα 2 σταδια ( σε μενα ) δεν αγγιζουν την αποδοση την ομοιομορφια = καρμπον τουφεκια με
αποκλιση απο 0 εως 1-2% αποκλιση.....σε συγκεντρωση και ταχυτητες που μου δινει το 5σταδιακο !!!
Ισως να μην ειμαι καλός στο κλεισιμο των δυο σταδιων....και δεν το λεω ειρωνικα !!!
 
Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες γνωμες...οκ...
Εγω εχω βρει μεγαλες διαφορες απο τα 24 γραμ. σκαγια Ν9 ( 12/70 ) μεχρι και στα 52 γραμ. σε 12/76 !!!
Τα 2 σταδια ( σε μενα ) δεν αγγιζουν την αποδοση την ομοιομορφια = καρμπον τουφεκια με
αποκλιση απο 0 εως 1-2% αποκλιση.....σε συγκεντρωση και ταχυτητες που μου δινει το 5σταδιακο !!!
Ισως να μην ειμαι καλός στο κλεισιμο των δυο σταδιων....και δεν το λεω ειρωνικα !!!
Συμφωνώ .
Ειδικά σε μαλακό κάλυκα τα δύο στάδια παρά το ρέλιασμα που ακολουθεί χάνουν πολύ σε απόδοση .
 
Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες γνωμες...οκ...
Εγω εχω βρει μεγαλες διαφορες απο τα 24 γραμ. σκαγια Ν9 ( 12/70 ) μεχρι και στα 52 γραμ. σε 12/76 !!!
Τα 2 σταδια ( σε μενα ) δεν αγγιζουν την αποδοση την ομοιομορφια = καρμπον τουφεκια με
αποκλιση απο 0 εως 1-2% αποκλιση.....σε συγκεντρωση και ταχυτητες που μου δινει το 5σταδιακο !!!
Ισως να μην ειμαι καλός στο κλεισιμο των δυο σταδιων....και δεν το λεω ειρωνικα !!!
Συμφωνώ .
Ειδικά σε μαλακό κάλυκα τα δύο στάδια παρά το ρέλιασμα που ακολουθεί χάνουν πολύ σε απόδοση .
Καλησπέρα σας!:)

Νίκο & Λάμπη, θα μπορούσατε να το προσδιορίσετε αυτο σε % στο περίπου? δηλαδή μεταξύ πεντασταδιακού και δυο σταδίων? πάνω - κάτω ....;)
 
ΤΟΥΦΕΚΙΈς ΠΑΤΆΤΕς

το οξύμωρο είναι ότι υποτίθεται (έτσι διαφημίζεται) ότι είναι "εξαιρετικές" βολές,
ναι εξαιρετικές βολές για το ρεβυθοβόλο του Ντόναλντ ντακ κι όχι για λειόκανο

θα σας στείλω με π.μ. από που είναι γιατί δεν θέλω να θίξω τον φίλο που τις έκανε....
βρεεεεεε , το ειδαμε κι αλλοι το προβλημα :cool: , αλλα ειπαμε να ειμαστε ευγενικοι με τις προσπαθειες συναδελφων :rolleyes: . Εγω νομισα οτι ειναι δικες σου. Δεν σου εκανε εντυπωση οτι σχεδον κανενας δεν σχολιασε ; Γραψε και συ "κοιταξτε τι βρηκα, πως σας φαινεται ;"
 
το ευρος διακύμανσης της V10 είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από το της V1!!!!!!! ενώ έπρεπε να είναι μικρότερο!!!!!
ακριβως , κατα τους φυσικους νομους. οσο απομακρυνομαστε απο το στομιο, οι ταχυτητες τεινουν να εξοομειωνονται, αφου τελικα θα καταληξουν στο "μηδεν" *
* καλα οχι ακριβως μηδεν , αλλα την ταχυτητα εκεινη που υπερτερει η γηινη ελξη και αρχιζει η πτωση
 
Υπαρχουν πολλες και διαφορετικες γνωμες...οκ...
Εγω εχω βρει μεγαλες διαφορες απο τα 24 γραμ. σκαγια Ν9 ( 12/70 ) μεχρι και στα 52 γραμ. σε 12/76 !!!
Τα 2 σταδια ( σε μενα ) δεν αγγιζουν την αποδοση την ομοιομορφια = καρμπον τουφεκια με
αποκλιση απο 0 εως 1-2% αποκλιση.....σε συγκεντρωση και ταχυτητες που μου δινει το 5σταδιακο !!!
Ισως να μην ειμαι καλός στο κλεισιμο των δυο σταδιων....και δεν το λεω ειρωνικα !!!
Κυνήγι σε κισσό πριν 15-20 ημέρες σε καθιστά πουλιά περί τα 30-35 μέτρα,έριχνα φυσίγγια με 2 στάδια που μου είχαν μείνει από πέρυσι.
Όλα καλά τα πουλιά έπεφταν αλλά μόλις έβαλα φυσίγγια των 5 σταδίων τα τίναζε πισω
 
βρεεεεεε , το ειδαμε κι αλλοι το προβλημα :cool: , αλλα ειπαμε να ειμαστε ευγενικοι με τις προσπαθειες συναδελφων :rolleyes: . Εγω νομισα οτι ειναι δικες σου. Δεν σου εκανε εντυπωση οτι σχεδον κανενας δεν σχολιασε ; Γραψε και συ "κοιταξτε τι βρηκα, πως σας φαινεται ;"
Ποιος διαφήμισε ότι είναι καλά αυτά τα φυσιγγια? Μήπως δεν κατάλαβα κάτι? .think.
 
Μήπως να πιάνουμε ένα θέμα τη φορά και ύστερα δεύτερο ; Ταχύτητες, πριν 50 χρόνια χωρίς βύσματα ήταν αρκετά τα 370 ,τώρα οι πάπιες φτάσανε τα 3 κιλά ; Όλα στην εξωτερική βλητική έχουν διαλευκανθεί, δεν θα ανακαλύψουμε κάτι διαφορετικό. Κυνηγετικες Ταχύτητες είναι από 320 το καλοκαίρι μέχρι 410,420 στο πολύ κρύο, και αυτό μόνο στα χοντρά σκάγια. Σταθερότητα ; Χθες το βράδυ τυχαία διάβασα μία συζήτηση του 2013 με το G. Paci και ομολογώ ανέτρεψε κάτι που υποστηρίζουν ΟΛΟΙ ( το πίστευα και εγώ), για τις διαφυγες αερίων από την βυσμάτωση. Ο τι και να υποθέτουμε, όταν οι εξελίξεις στην τεχνολογία ρίχνουν φως στα σκοτάδια μας, πρέπει να αφήνουμε πίσω τα κολλήματα μας.
 
Καπετάνιο μου και λοιποί φίλοι: από δικές μου μετρήσεις;

συνταγή Α (33γρ #6 )

v1: 388 m/s
v1: 384 m/s
v1: 385 m/s
v1: 388m/s
v1: 384 m/s

V10: 329 m/s
V10: 325 m/s
V10: 328 m/s
M.O. v1: 385,8 m/s M.O. V10: 327,33 m/s
ΕΥΡΟΣ V1: 4 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 4 m/s



ίδια συνταγή Α (33γρ #8 1/4)

v1: 379 m/s
v1: 378 m/s
v1: 380m/s
v1: 378 m/s
v1: 375 m/s

V10: 324 m/s
V10: 321 m/s
V10: 320 m/s

M.O. v1: 378m/s M.O. V10: 321,67 m/s
ΕΥΡΟΣ V1: 5 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 4 m/s

σημ. οι V10 μετρήθηκαν από διαφορετικές βολές

κι επειδή θέσατε θέμα σταδίων κ.λ.π., τα φυσίγγια κλείστηκαν με παραδοσιακό ρέλι ΜΟΝΟΣΤΑΔΙΑΚΑ

δείτε μένουσες σε συνάρτηση με αρχικές και διακυμάνσεις τιμών = σταθερότητα

υπόψιν πρόκειται για την καλύτερη σύνθεση που πέτυχα ποτέ, με τις καλύτερες βαθμολογίες κατά Oberfell.
Mε το που άλλαξε η παρτίδα παραγωγής της πυρίτιδας, χάλασε η συνταγή και την έχασα.
Βρήκα τις αρχικές δεν μπορέσα να ξαναβρω ούτε τις μένουσες ούτε την ποιότητα κατανομής κι αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που σχεδόν παράτησα την ιδιογόμωση......
 
Μήπως να πιάνουμε ένα θέμα τη φορά και ύστερα δεύτερο ; Ταχύτητες, πριν 50 χρόνια χωρίς βύσματα ήταν αρκετά τα 370 ,τώρα οι πάπιες φτάσανε τα 3 κιλά ; Όλα στην εξωτερική βλητική έχουν διαλευκανθεί, δεν θα ανακαλύψουμε κάτι διαφορετικό. Κυνηγετικες Ταχύτητες είναι από 320 το καλοκαίρι μέχρι 410,420 στο πολύ κρύο, και αυτό μόνο στα χοντρά σκάγια. Σταθερότητα ; Χθες το βράδυ τυχαία διάβασα μία συζήτηση του 2013 με το G. Paci και ομολογώ ανέτρεψε κάτι που υποστηρίζουν ΟΛΟΙ ( το πίστευα και εγώ), για τις διαφυγες αερίων από την βυσμάτωση. Ο τι και να υποθέτουμε, όταν οι εξελίξεις στην τεχνολογία ρίχνουν φως στα σκοτάδια μας, πρέπει να αφήνουμε πίσω τα κολλήματα μας.
Λευτέρη συμφωνώ
ας αφήσουμε τα στάδια γόμωσης κι ας επικεντρωθούμε στο θέμα: συγκεκριμένες συνθέσεις με υψηλές αρχικές και χαμηλές μένουσες
σχόλια;
 
Λευτέρη συμφωνώ
ας αφήσουμε τα στάδια γόμωσης κι ας επικεντρωθούμε στο θέμα: συγκεκριμένες συνθέσεις με υψηλές αρχικές και χαμηλές μένουσες
σχόλια;
Τα χοντρά σκάγια με κανονικες-υψηλές αρχικές λογικά θα κρατάνε μένουσες.
Το πρόβλημα είναι κυρίως στα ψιλά νο9, 8,7 αντε κ 6 να βρεθεί η χρυσή τομή.
 
Στέλιο, τελικά όλο το μυστικό της τουφεκιας είναι πως θα διατηρήσουμε σφαιρικά τα σκάγια, όλα αυτά που συζητάμε, θαλαμη ,κώνος, αυλός ,τσοκ, βύσμα, άμα χαλάνε τα σκάγια είναι άχρηστα. Και το πιο καθοριστικό στην παραμόρφωση είναι οι πιέσεις, εγώ αυτό καταλαβαίνω.
 
Στέλιο, τελικά όλο το μυστικό της τουφεκιας είναι πως θα διατηρήσουμε σφαιρικά τα σκάγια, όλα αυτά που συζητάμε, θαλαμη ,κώνος, αυλός ,τσοκ, βύσμα, άμα χαλάνε τα σκάγια είναι άχρηστα. Και το πιο καθοριστικό στην παραμόρφωση είναι οι πιέσεις, εγώ αυτό καταλαβαίνω.
συμφωνώ απόλυτα
 
Back
Top