Φερ' το στα μέτρα σου...

Μια που το εφερε η κουβεντα, κοντακι και παπια απο mp27 ταιριαζουν σε izh27 (ИЖ 27); Αν ναι και θελετε να διαθεσετε τα παλια σας, στειλτε μου π.μ.
Ευχαριστω



Sorry για το .off topic.
 
Κάποτε ειχα δοκιμάσει από περιέργεια να δω αν ταιριάζει το κοντακι από το 36αρι μου μπαικαλ,στο άλλο μου μπαικαλ το 12αρι και ταίριαζε μια χαρά!!!!!(μονοκαννα κ τα δυο)
Αγορά το 1997 κ 1999..
 
Χρηστο ειναι του 2001
Χρήστο λογικά κανει αν εχει παραχθεί μετα το 1998 . ενας τρόπος να δεις την διαφορά ειναι να προσέξεις την βίδα της πάπιας εξωτερικά (μετα το 1998 ειναι κάπως χωνευτή με μεταλλικό δαχτυλίδι ) και απο το πάνω μέρος του κοντακιου εκει που δένει με την βαση
μετα το 1998


πριν το 1998


Κάποτε ειχα δοκιμάσει από περιέργεια να δω αν ταιριάζει το κοντακι από το 36αρι μου μπαικαλ,στο άλλο μου μπαικαλ το 12αρι και ταίριαζε μια χαρά!!!!!(μονοκαννα κ τα δυο)
Αγορά το 1997 κ 1999..
Τασο δεν ξέρω για το μονόκαννο άλλα ανα μάθεις πες μας γιατι εχω σκεφτεί διασκευή για την άνοιξη
 
Χρήστο λογικά κανει αν εχει παραχθεί μετα το 1998 . ενας τρόπος να δεις την διαφορά ειναι να προσέξεις την βίδα της πάπιας εξωτερικά (μετα το 1998 ειναι κάπως χωνευτή με μεταλλικό δαχτυλίδι ) και απο το πάνω μέρος του κοντακιου εκει που δένει με την βαση
μετα το 1998


πριν το 1998



Τασο δεν ξέρω για το μονόκαννο άλλα ανα μάθεις πες μας γιατι εχω σκεφτεί διασκευή για την άνοιξη
Ευχαριστώ Χρήστο.
Θα το δω και σου πω
 
Θέλω να πειράξω λίγο το πιτς του όπλου μου, να έρθει η πάνω γωνία του πέλματος που καταλήγει η ράχη του κοντακιού γύρω στο 1 εκ πιο έξω. Δε θέλω να αφαιρέσω ξύλο από την κάτω μεριά.
Σκέφτηκα να αντικαταστήσω το μαμίσιο ξύλινο πέλμα, με ένα άλλο με την ίδια απόχρωση ξύλου, που στην πάνω μεριά να είναι 1 εκ πιο παχύ,
πιστεύω δεν είναι δύσκολη δουλειά για έναν που πιάνουν τα χέρια του στη ξυλογλυπτική.
Έχετε ιδέα το κόστος που μπορεί να έχει, και κοντακάδες που μπορεί να αναλάβουν αυτή τη δουλειά?
Κάποια άλλη ιδέα?
 
Θέλω να πειράξω λίγο το πιτς του όπλου μου, να έρθει η πάνω γωνία του πέλματος που καταλήγει η ράχη του κοντακιού γύρω στο 1 εκ πιο έξω. Δε θέλω να αφαιρέσω ξύλο από την κάτω μεριά.
Σκέφτηκα να αντικαταστήσω το μαμίσιο ξύλινο πέλμα, με ένα άλλο με την ίδια απόχρωση ξύλου, που στην πάνω μεριά να είναι 1 εκ πιο παχύ,
πιστεύω δεν είναι δύσκολη δουλειά για έναν που πιάνουν τα χέρια του στη ξυλογλυπτική.
Έχετε ιδέα το κόστος που μπορεί να έχει, και κοντακάδες που μπορεί να αναλάβουν αυτή τη δουλειά?
Κάποια άλλη ιδέα?
auto to ekana monos mou sto diko mou oplo kai egine wraio. epeita ebala allh mia ksylinh flantza gia na auksisw to mhkos . eimai eyxaristhmenos kai to laktisma to niothw mikrotero. den mou phre poly wra. soryy gia ta greeklish eimai apo kinhto.
 
Θέλω να πειράξω λίγο το πιτς του όπλου μου, να έρθει η πάνω γωνία του πέλματος που καταλήγει η ράχη του κοντακιού γύρω στο 1 εκ πιο έξω. Δε θέλω να αφαιρέσω ξύλο από την κάτω μεριά.
Σκέφτηκα να αντικαταστήσω το μαμίσιο ξύλινο πέλμα, με ένα άλλο με την ίδια απόχρωση ξύλου, που στην πάνω μεριά να είναι 1 εκ πιο παχύ,
πιστεύω δεν είναι δύσκολη δουλειά για έναν που πιάνουν τα χέρια του στη ξυλογλυπτική.
Έχετε ιδέα το κόστος που μπορεί να έχει, και κοντακάδες που μπορεί να αναλάβουν αυτή τη δουλειά?
Κάποια άλλη ιδέα?


Σπύρο θα σου πάρουν απο 40 εως 50 €.
Υπάρχει όμως και η λύση του να το κάνεις μόνος σου όπως με λάστιχο αλλά ακόμη καλύτερα http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4588 το οποίο το είχε γύρω στα 9€ και τώρα πήγε με την μια 19 !!!
 
auto to ekana monos mou sto diko mou oplo kai egine wraio. epeita ebala allh mia ksylinh flantza gia na auksisw to mhkos . eimai eyxaristhmenos kai to laktisma to niothw mikrotero. den mou phre poly wra. soryy gia ta greeklish eimai apo kinhto.
Ευχαριστώ Kastoras, αν κατάλαβα καλά, έφτιαξε πρώτα ξύλινο πέλμα με την κλίση πιτσ που ήθελες, και μετά πρόσθεσες την ξύλινη φλάντζα για να αυξήσεις το μήκος
Σπύρο θα σου πάρουν απο 40 εως 50 €.
Υπάρχει όμως και η λύση του να το κάνεις μόνος σου όπως με λάστιχο αλλά ακόμη καλύτερα http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4588 το οποίο το είχε γύρω στα 9€ και τώρα πήγε με την μια 19 !!!
Δημήτρη, ωραία λύση το kick-ez υποθέτω υπάρχει σε διάφορα πάχη, μετά την τοποθέτηση, λογικά, θα θέλει κάποιο είδους τρόχισμα περιμετρικά, να πάρεις το υλικό που περισσεύει.
Βέβαια 20, 30 ευρώ δεν είναι και μεγάλη διαφορά η κατασκευή νέου ξύλινου πέλματος που και πιο μόνιμη λύση θα είναι και πιο όμορφο αισθητικά.
 
Δημήτρη, ωραία λύση το kick-ez υποθέτω υπάρχει σε διάφορα πάχη, μετά την τοποθέτηση, λογικά, θα θέλει κάποιο είδους τρόχισμα περιμετρικά, να πάρεις το υλικό που περισσεύει.
Βέβαια 20, 30 ευρώ δεν είναι και μεγάλη διαφορά η κατασκευή νέου ξύλινου πέλματος που και πιο μόνιμη λύση θα είναι και πιο όμορφο αισθητικά.

Nαι Σπυρο, μετα χρειαζεται φαγωμα γυρω γυρω... Θελει μηχανημα σαν αυτο που ετρωγε ο Γιαννης τα πελματα αλλιως σε ενα μηχανουργειο θα βρεις σταθερη κορδελα κ το κανεις πολυ ευκολα κ γρηγορα...
Το ξυλινο θα ειναι σιγουρα πιο ομορφο...
Θες τοσο πολυ? 1 εκ? Του εβαλες ροδελιτσες κ το δοκιμασες?
 
Nαι Σπυρο, μετα χρειαζεται φαγωμα γυρω γυρω... Θελει μηχανημα σαν αυτο που ετρωγε ο Γιαννης τα πελματα αλλιως σε ενα μηχανουργειο θα βρεις σταθερη κορδελα κ το κανεις πολυ ευκολα κ γρηγορα...
Το ξυλινο θα ειναι σιγουρα πιο ομορφο...
Θες τοσο πολυ? 1 εκ? Του εβαλες ροδελιτσες κ το δοκιμασες?
Άρι το όπλο ψηλοντουφεκάει και με χτυπάει στο ζυγωματικό, το 1 εκ το λέω βάση επωμίσεων στο σπίτι... το ξέρω ότι είναι ''μπακαλίστικος'' τρόπος και το ιδανικό είναι να βάλω ροδέλα στην πάνω βίδα του πέλματος και να το ντουφεκίσω, αλλά φοβάμαι το κένο που θα δημιουργηθεί κάτω από το πέλμα, μήπως από την πίεση της ανάκρουσης της ντουφεκιάς σπάσει το πέλμα μιας και δε θα πατάει καλά.
Σίγουρα αν φτιάξω νέο ξύλινο σε κοντακά, θα δούμε μαζί το θέμα των μέτρων και τις τελικές διαστάσεις, από την αρχή.
 
Βαλε μερικα κομματια απο χοντρο χαρτονι σε ολο το κενο που θα δημιουργηθει η ενα κομματακι ξυλο για να ελαχιστοποιησεις τις τασεις... Δοκιμασε το πρωτα, ενα εκατοστο μου φαινεται πολυ... Ριξει 24αρια για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερη ανακρουση αν το εχεις εννοια...
 
Ευχαριστώ Kastoras, αν κατάλαβα καλά, έφτιαξε πρώτα ξύλινο πέλμα με την κλίση πιτσ που ήθελες, και μετά πρόσθεσες την ξύλινη φλάντζα για να αυξήσεις το μήκος

Δημήτρη, ωραία λύση το kick-ez υποθέτω υπάρχει σε διάφορα πάχη, μετά την τοποθέτηση, λογικά, θα θέλει κάποιο είδους τρόχισμα περιμετρικά, να πάρεις το υλικό που περισσεύει.
Βέβαια 20, 30 ευρώ δεν είναι και μεγάλη διαφορά η κατασκευή νέου ξύλινου πέλματος που και πιο μόνιμη λύση θα είναι και πιο όμορφο αισθητικά.

Σπύρο το έχει και σε 1/4'' http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=318 και τρώγονται σχετικά εύκολα ανα έχεις ένα τροχό
.
 
Τεράστια επέμβαση, είσαι σίγουρος πως πρέπει να κατεβάσεις το όπλο 10 χιλιοστά; .xm.

Βαλε μερικα κομματια απο χοντρο χαρτονι σε ολο το κενο που θα δημιουργηθει η ενα κομματακι ξυλο για να ελαχιστοποιησεις τις τασεις... Δοκιμασε το πρωτα, ενα εκατοστο μου φαινεται πολυ... Ριξει 24αρια για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερη ανακρουση αν το εχεις εννοια...
Οκ! παιδιά θα το δοκιμάσω στην πράξη και θα επανέλθω...
.well done. Δημήτρη φχαριστώ
 
Μην τις φοβάσαι τις ροδέλες. Εγώ πριν λίγο καιρό σταμάτησα σε ένα μεγάλο μαγαζί που πουλάει μόνο βίδες. Τεράστια ποικιλία σε ροδέλες και για καλή μου τύχη διάλεξα μερικές αρκετά λεπτές και φαρδιές, που έκαναν πολύ καλή δουλειά. Αυτά βέβαια στο παλιό κοντάκι γιατί το καινούριο δεν τα χρειάζεται αυτά. Ο Γιώργης έπεσε διάνα, απλά είμαι λίγο ψυχάκιας με τα μέτρα και έχουμε διαπιστώσει ότι στις καρτερίσιες τουφεκιές το όπλο είναι κέντρο, σε αυτές που γίνονται παράλληλα με το έδαφος για δοκιμή, υπάρχει ένα ελάχιστο ψιλοτουφέκισμα. Ξέρω πως για όλα δεν υπάρχει λύση αλλά τελικά δεν ξέρω αν πρέπει να το κατεβάσω 1-2 χιλιοστά. Με τόσο λίγο θεωρώ ότι θα βελτιωθούν οι χαμηλές τουφεκιές και οι τραβέρσες. Το πολύ πολύ στις ροαγιαλ να θέλει λίγο προσκόπευση, πράγμα που δεν με χαλάει αφού γενικά δεν την τσιγκουνεύομαι.
Ίσως τελικά για ψυχολογικούς λόγους να το κατεβάσουμε 2 χλιοστά.
 
Μια από τα ίδια κι εγώ Σπύρο.....

20151003_143112.jpg
 
Με βλέπω στο καρτέρι να περνάνε τα φασσοκιχλοκότσυφα από πάνω μου και να γίνεται χαμός και 'γω με το κατσαβίδι, ροδέλες και χαρτόνια, να αλλάζω κλίσεις στο πέλμα.buy buy.
Ωρε θα γελάσει κάθε πικραμένο χείλη.yelling..sarcastic.
 
Back
Top