Φερ' το στα μέτρα σου...

Βασικά φίλε...
Θες πολλά πράγματα να αλλάξεις..
Για εμενα ξεκινά.. αντε σε έναν οφθαλμίατρο και κάνε τσεκ τα μάτια αν το αριστερό βλέπει καλύτερα μπαίνει αυτόματα κυρίαρχο..
Μετά αν έχεις το δεξί και είσαι λάθος στα μέτρα και το δεξί μάτι δεν είναι στην ευθεία με την ριγα τότε μπαίνει το αριστερό μάτι στην εικόνα κυρίαρχο το πάθαινα παλια με τα μαμά μέτρα..
Και σιγά σιγά έρχεται η δυοφθαλμη όραση
Άλλο η όραση άλλο το κυρίαρχο.
 
Δεν ισχύει τίποτα από αυτά που γράφεις, συγγνώμη.
Σίγουρα ξέρεις περισσότερα..
Βάζω φακούς και όταν δεν τους έχω επιδει το αριστερό βλέπει καλύτερα πάντα μπαίνει κυρίαρχο το εχω διαπίστωση πάρα πολλές φορές..
Και με τα μέτρα επομισα μαμά 391 και έβλεπα αυτό που λέει το παιδί το πλάι της Ρήγας γιατί δεν μου έρχεται το κοντάκι.
 
Φίλε βαλε φακούς.
Και τι ποσοστά έχεις; ; αν το αριστερό βλέπει καλύτερα μπαίνει κυρίαρχο αυτόματα
δεν τους μπορω με τιποτα ειδικα σε συνθηκες κυνηγιου σκοπευτήριου με ηλιο , σκονη , ιδρωτα κτλ
 
Καλή ερώτηση. Κατά τη γνώμη μου όχι. Βέβαια μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Επώμισε με και χωρίς γυαλιά και δες αν αλλάζει κάτι στην εικόνα.

ΑΝ βέβαια βλέπεις τίποτα χωρίς γυαλιά. Εγώ έχω λίγους βαθμούς μυωπία και αστιγματισμό και δεν βλέπω καμία διαφορά.
2.25 και 2.5 εχω... το εχω κανει και ειδα διαφορα οποτε προτίμησα να το ξεχασω 😆
 
Σίγουρα ξέρεις περισσότερα..
Βάζω φακούς και όταν δεν τους έχω επιδει το αριστερό βλέπει καλύτερα πάντα μπαίνει κυρίαρχο το εχω διαπίστωση πάρα πολλές φορές..
Και με τα μέτρα επομισα μαμά 391 και έβλεπα αυτό που λέει το παιδί το πλάι της Ρήγας γιατί δεν μου έρχεται το κοντάκι.
Κατά την γνώμη μου το καινούριο κοντάκι έχει πιο πολύ cast και δεν είναι θέμα όρασης
 
Βάζω φακούς και όταν δεν τους έχω επιδει το αριστερό βλέπει καλύτερα πάντα μπαίνει κυρίαρχο το εχω διαπίστωση πάρα πολλές φορές..
Αυτό προφανώς συμβαίνει έχοντας την προσοχή σου στο όπλο, όχι εστιασμένος σε έναν μακρινό στόχο. Η κυριαρχία δεν αλλάζει ανάλογα με την ευκρίνεια της εικόνας. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ΧΑΣΕΙ το μάτι και για ένα διάστημα ο εγκέφαλος το θεωρεί ακόμα κυρίαρχο.
έβλεπα αυτό που λέει το παιδί το πλάι της Ρήγας γιατί δεν μου έρχεται το κοντάκι.
Ακριβώς. Γιατί δεν σου έρχεται το κοντάκι.

Και κάτι ακόμα. Οι οφθαλμίατροι δεν μπορούν να κάνουν πολύπλοκες διαγνώσεις για κυριαρχία, ποσοστά, επιρροή της στη σκόπευση κλπ. Ένας αθλητικός οπτομετρης έχει περισσότερα εργαλεία για να πλησιάσει σε μία σωστή διάγνωση αλλά και πάλι δεν μπορεί να γνωρίζει τις επιπτώσεις στο όπλο.

Προσωπικά έχω πάρα πολύ πλούσια εμπειρία σε θέματα κυριαρχίας και το πρώτο πράγμα που έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην εμπιστεύομαι ποτέ τις αυτοδιαγνώσεις. Τις περισσότερες φορές είναι λάθος.
 
Ηθελα να σε ρωτησω καιρό τωρα αλλα το ξεχνουσα απο κοντα. Οταν φοράμε γυαλια μυωπίας αλλαζει η ευθυγράμμιση του ματιού με την ριγα και η σωστη εικονα που πρεπει να εχουμε λόγω διάθλασης?

Ειναι ενα σημαντικο θεμα που πρεπει να προσεξεις
Τα γιαλια πρεπει στην επομιση να ειναι σωστα μπροστα στα ματια του
Δεν πρεπει να εχεις μεγαλο κενο μεταξυ του φακου και του ματιου σου(πχ εαν φορας γιαλια με μικρο πλατος)
Αυτο διοτι εαν κανεις κυνηγι που βλεπεις κατω πολυ η εστιαση μεσα και εκτος απο αυτα κουραζει τα ματια

Ουτε και οταν επομιζεις να πεφτουν χαμηλα
Ο λογος ειναι διοτι οταν εστιαζεις στο στοχο βλεποντας την εικονα μοιρασμενη αναμεσα στο κενο χωρο και τον φακο επειδη πχ τα γιαλια λογο ιδρωτα εχουν πεσει χαμηλα στην επομιση δεν εχεις σωστη εστιαση

Το ανακαλυψα τυχαια πριν καμια εικοσαρια χρονια που τα πρωτοεβαλα

Πηγα κυνηγι και καναμε μετα το κυνηγι σκοποβολη με τον αδερφο μου να δοκιμασω το οπλο νεο τοτε ζαμπαλα
Εριχνα αστοχουσα έριχνα αστοχουσα
Μου λεει ρε θα με τρελανεις;
Τι επαθες.
Αφου προχτες ατο σκοπευτηριο εισουν μια χαρα με το οπλξ
Και τοτε το καταλαβα
Μου επεφταν χαμηλα στην επομιση λογο ιδρωτα
Μολις τα εβγαλα δεν ξαναεχασα στοχο εκεινη την μερα
Την επομενη φορα φορεσα λουρακι γιαλιων που τα κραταει στο κεφαλι για να μην πεφτουν
Το προβλημα λυθηκε
 
Αυτό προφανώς συμβαίνει έχοντας την προσοχή σου στο όπλο, όχι εστιασμένος σε έναν μακρινό στόχο. Η κυριαρχία δεν αλλάζει ανάλογα με την ευκρίνεια της εικόνας. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ΧΑΣΕΙ το μάτι και για ένα διάστημα ο εγκέφαλος το θεωρεί ακόμα κυρίαρχο.

Ακριβώς. Γιατί δεν σου έρχεται το κοντάκι.

Και κάτι ακόμα. Οι οφθαλμίατροι δεν μπορούν να κάνουν πολύπλοκες διαγνώσεις για κυριαρχία, ποσοστά, επιρροή της στη σκόπευση κλπ. Ένας αθλητικός οπτομετρης έχει περισσότερα εργαλεία για να πλησιάσει σε μία σωστή διάγνωση αλλά και πάλι δεν μπορεί να γνωρίζει τις επιπτώσεις στο όπλο.

Προσωπικά έχω πάρα πολύ πλούσια εμπειρία σε θέματα κυριαρχίας και το πρώτο πράγμα που έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην εμπιστεύομαι ποτέ τις αυτοδιαγνώσεις. Τις περισσότερες φορές είναι λάθος.
Το κακο είναι ότι είστε όλοι μακριά.η Ήπειρος δεν έχει σκοπευτήριο ούτε κάποιον ειδικό στην μεροληψία από όσο γνωρίζω,και όποιος δεν μπορεί να έρθει Αθήνα ταλαιπωρείται και ψάχνεται μόνος του και ότι καταφέρει.
 
Το κακο είναι ότι είστε όλοι μακριά.η Ήπειρος δεν έχει σκοπευτήριο ούτε κάποιον ειδικό στην μεροληψία από όσο γνωρίζω,και όποιος δεν μπορεί να έρθει Αθήνα ταλαιπωρείται και ψάχνεται μόνος του και ότι καταφέρει.
Εάν ποτέ σε βγάλει ο δρόμος σου Αθήνα, έλα να με βρεις.
 
Αυτό προφανώς συμβαίνει έχοντας την προσοχή σου στο όπλο, όχι εστιασμένος σε έναν μακρινό στόχο. Η κυριαρχία δεν αλλάζει ανάλογα με την ευκρίνεια της εικόνας. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ΧΑΣΕΙ το μάτι και για ένα διάστημα ο εγκέφαλος το θεωρεί ακόμα κυρίαρχο.

Ακριβώς. Γιατί δεν σου έρχεται το κοντάκι.

Και κάτι ακόμα. Οι οφθαλμίατροι δεν μπορούν να κάνουν πολύπλοκες διαγνώσεις για κυριαρχία, ποσοστά, επιρροή της στη σκόπευση κλπ. Ένας αθλητικός οπτομετρης έχει περισσότερα εργαλεία για να πλησιάσει σε μία σωστή διάγνωση αλλά και πάλι δεν μπορεί να γνωρίζει τις επιπτώσεις στο όπλο.

Προσωπικά έχω πάρα πολύ πλούσια εμπειρία σε θέματα κυριαρχίας και το πρώτο πράγμα που έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην εμπιστεύομαι ποτέ τις αυτοδιαγνώσεις. Τις περισσότερες φορές είναι λάθος.
Εχω ρωτήσει οφθαλμίατρους για το κυρίαρχο μάτι..και μου είπαν δεν το βρίσκουμε εμείς...
Απλά λένε ότι το ένα είναι (ντεμπελικο)
Ένα τεστ που μου είπε να κάνω ήταν να πάρω ένα πακέτο καλαμάκια και ν κοιτάξω από την μία στην άλλη μεριά από της τρύπες το ενα βλέπεις μια ευθεία και το αλλο θολά.
Αλλα όταν το κυρίαρχο είναι το δεξί και είναι και με περισσότερο βαθμό από το αριστερό Και βλέπουμε μακριά εστιάζει για να δει καλύτερα το αριστερό.. Αυτό μου είπαν αυτό το εχω διαπιστώσει και εγω..
Στην ουσία εστιάζει το καλό μάτι δεν γίνεται κυρίαρχο
 
Η λύση είναι λέιζερ αν υπαρχουν φράγκα και σταματάς τις κυριαρχίες τα φέρνει στα ίσα εγώ ευτυχώς έχω κυρίαρχο δεξί με 11/10 όραση και αριστερο για φούντο είναι όμως λίγο μπέρδεμα στη διοφθαλμη να έχεις κυρίαρχο ανάποδο μάτι .
 
Η λύση είναι λέιζερ αν υπαρχουν φράγκα και σταματάς τις κυριαρχίες τα φέρνει στα ίσα εγώ ευτυχώς έχω κυρίαρχο δεξί με 11/10 όραση και αριστερο για φούντο είναι όμως λίγο μπέρδεμα στη διοφθαλμη να έχεις κυρίαρχο ανάποδο μάτι .
Δεν είναι οργανικό θέμα του οφθαλμού η κυριαρχία Γιάννη. Είναι θέμα λογισμικού. Ο εγκέφαλος αποφασίζει για τους δικούς του Χ Ψ λόγους να εμπιστεύεται το ένα ή το άλλο μάτι. Δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι για αυτό.

Ένας εξαιρετικός ειδικός οπτομετρης με τον οποίον συνεργάζομαι με αθλητές και πρωταθλητές σκοποβολής ισχυριζόταν ότι η κυριαρχία είναι εκπαιδευσιμη και αναστρέψιμη αλλά ο ισχυρισμός του έμεινε στην θεωρία. Δεν έχει καταγραφεί ακόμα κάποια περίπτωση αντιστροφής της κυριαρχίας.

Μία κορυφαία Αμερικανίδα αθλήτρια της σκοποβολής, η οποία τα είχε κερδίσει όλα στη χώρα της, άκουσε τον προπονητή της να της λέει κάποια στιγμή "αν θέλεις να γίνεις παγκόσμια πρωταθλήτρια θα πρέπει να αλλάξεις ώμο επώμισης". Το έπραξε και όντως σε λιγότερο από δύο χρόνια στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Ο γιος μου είναι δεξιόχειρας με 100% αριστερό κυρίαρχο. Όταν εξέφρασε ενδιαφέρον να ασχοληθεί με το κυνήγι και τη σκοποβολή του είπα (τελείως δημοκρατικά) ή θα ρίχνεις από τον αριστερό ώμο ή καθόλου. Τώρα αν του πεις να επωμισει δεξιά του φαίνεται "περίεργο".

Δεν αλλάζει Γιάννη μου, δυστυχώς.
 
Ίσως με μεγάλη προσπάθεια να γίνετε .Έχω γνωστό από παιδί κυνήγι στα βουνά που από ντουφέκια έχασε το δεξί μάτι επίμονος πάντα και άρρωστος κυνηγός λαγό πέρδικα και των υπολοίπων σε δεύτερη μοίρα άλλαξε ώμο και πλέον με το αριστερό μάτι μόνο και συνεχίζει να σκοτώνει πολύ καλά απλά είναι πλέον αργός . Βέβαια δεν έχει σχέση αυτό που αναφέρεις αλλά ίσως με πείσμα και σθένος μπορεί να αλλάξει κάτι γι'αυτό το γράφω.Καο το λεω γιατί τα μάτια εκπαιδεύονται ως ένα ποσοστό και συνηθίζουν μετά τα νέα δεδομένα.
 
Ίσως με μεγάλη προσπάθεια να γίνετε .Έχω γνωστό από παιδί κυνήγι στα βουνά που από ντουφέκια έχασε το δεξί μάτι επίμονος πάντα και άρρωστος κυνηγός λαγό πέρδικα και των υπολοίπων σε δεύτερη μοίρα άλλαξε ώμο και πλέον με το αριστερό μάτι μόνο και συνεχίζει να σκοτώνει πολύ καλά απλά είναι πλέον αργός . Βέβαια δεν έχει σχέση αυτό που αναφέρεις αλλά ίσως με πείσμα και σθένος μπορεί να αλλάξει κάτι γι'αυτό το γράφω.Καο το λεω γιατί τα μάτια εκπαιδεύονται ως ένα ποσοστό και συνηθίζουν μετά τα νέα δεδομένα.
Γιαννη και εγω οπως τα λεει ο Λεο τα ξερω
Φυσικα εγω δεν ξερω να τα εξηγησω!
Τα ξερω θεωρητικα και μονο

Στην περιπτωση του φιλου σου ειναι αλλιως
Εφοσον εχασε το ματι του ο ανθρωπος και εχει ενα μονο ματι δεν υπαρχει πλεον θεμα κυριαρχιας.
Ενα ματι εχει ο ανθρωπος με αυτο θα ριχνει και με βαση αυτο εστιαζει ο εγκεφαλος αλλα και θα κανει υπολογισμους

Το κυριαρχο ματι ειναι αυτο που εαν δειξεις με το δακτυλο σε ενα σημειο με τα δυο ματια ανοικτα οταν κλεισει το ενα ματι το δακτυλο δειχνει ακριβως στο σημειο που αστιασες με τα δυο ματια ανοικτα εξ αρχης
Αν κλεισεις το αριστερο και βλεπεις το δακτυλο στο σημειο εστιασης τοτε κυριαρχο ματι εχεις το δεξι!
Αναποδα εχεις κυριαρχο το αριστερο
Με το κυριαρχο ματι εισαι στοχο
Με το αλλο ματι εισαι αναλογα δεξια η αριστερα και λιγο πανω η κατω

Το κυριαρχο Ειναι αυτο που εχει επιλεξει ο εγκεφαλος για να εστιαζει για μια εργασια σκοπο λειτουργια κλπ

Το αλλο ειναι αυτο που περιφερειακα ´´ισοζυγιζεί´´ την εικονα και βοηθα στην εκτιμηση χωρου ογκου κινησεων αποστασεων κλπ

Εαν ο ανθρωπος εμεινε με ενα ματι ο εγκεφαλος θα κανει τα παντα με αυτο ισως πιο αργα
Αυτο μου λεει η λογικη προσωπικα μιας και δεν εχω ιατρικη κλπ γνωση περι τουτου
 
Το κυριαρχο Ειναι αυτο που εχει επιλεξει ο εγκεφαλος για να εστιαζει για μια εργασια σκοπο λειτουργια κλπ
Το κυρίαρχο μάτι είναι αυτό που χρησιμοποιεί ο εγκέφαλος για να σημαδέψει! Δεν έχει εφαρμογή πουθενά αλλού! Σκοποβολή, τοξοβολία και φωτογράφηση / βιντεοσκόπηση μέσα από οφθαλμίδιο.

Στην περίπτωσή μας, τα δύο μάτια κοιτάζουν τον στόχο και το κυρίαρχο βλέπει την κάννη για να σημαδέψει.
 
Back
Top