Φερ' το στα μέτρα σου...

Στην πρωτη πολυ ελαφρια κατω και αριστερα,στην δευτερη λιιιιιιγο αριστερα.Παντως πανω στο κυνηγι δεν νομιζω να υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα.Λαθος?????
Ναι αλλά είναι στα 15 μέτρα, στα 30 -40 δεν θα είναι ΠΟΛΎ αριστερά το κεντρο;
 
Καλά είπε ο Γιάννης ότι θέλει περισσότερες τουφεκιές αλλά αφού υπάρχει θέμα καλό είναι να μην το ξανακάνεις. Πιστεύω ότι και άλλες τρεις να έριχνες λίγο-πολύ το ίδιο θα βλέπαμε. Για τις πέντε τουφεκιές στο ίδιο χαρτόνι εγώ δεν συμφωνώ γιατί προσωπικά χάνω την μπάλα, στο ίδιο χαρτί. Όντως θες λίγο διόρθωμα γιατί στα 30-40 μέτρα το κέντρο της τουφεκιάς έχει μετατοπιστεί αριστερά και κάτω. Στις τραβέρσες από δεξιά προς αριστερά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αφού το λίγο αριστερά μπορεί άθελα σου να σε βοηθάει. Πάντως δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα αλλά θέλει επέμβαση. Επειδή όμως τέτοιες δουλειές πρέπει να γίνονται με την ευχέρεια πολλών βολών και πριν και μετά, καλό είναι να "πειράξεις" τα μέτρα ή όταν βρεις πρόσβαση σε σκοπευτήριο ή όταν ανοίξει το κυνήγι.
 
Είναι όντως αριστερά και κάτω. Επειδή το άγχος που πιθανόν είχες λόγω της γειτονιάς, μπορεί να μην σε άφησε να επωμησεις σωστά, για μένα ξανά δοκίμασε. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΟΥΜΠΏΝΕΙ ΚΑΛΆ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ και πλάγια και καθετα. αυτά που γράφω να τα κάνεις, δεν τα έκανα σωστα εγώ! Επίσης να έχεις καλή στάση σώματος. Δες τι είχαν προτείνει και σε μένα και θα καταλάβεις. Αν όντως χαμηλοτουφεκαει τότε αγοράζεις μια ραχη ελαστικη και είσαι κομπλέ. Αν πλαγιοτουφακαει κιόλας, τότε θέλεις κοντακα να στο διορθώσει.
 
Η σωστή διαδικασία, κατά την άποψη μου, είναι να πάρουμε 6 χαρτόνια ίδιου μεγέθους. Αφού τα βάλουμε όλα το ένα πάνω στο άλλο και τα φέρουμε όλα πρόσωπο ακριβώς από όλες τις μεριές, με έναν στυλό κάνουμε ένα σημάδι στο κέντρο, τρυπώντας τα και τα 6, ζωγραφίζοντας σε όλα μια βούλα. Αυτό θα είναι το κέντρο σε όλα τα χαρτόνια. Αφού τουφεκίσουμε τα 5 από αυτά, ένα-ένα και ξεχωριστά, μετά τα πιάνουμε ένα-ένα ξεχωριστά με το 6ο, το οποίο δεν έχουμε τουφεκίσει, βάζοντάς το από κάτω και με το στυλό κάνουμε μια τρύπα στο κέντρο της τουφεκιάς, τρυπώντας και το από κάτω. Στο τέλος κρατάμε το ατουφέκιστο στο οποίο πρέπει να φαίνονται τα κέντρα των 5 τουφεκιών, η βούλα που σημαδέψαμε για κέντρο και το πάμε σε έναν κοντακά, δείχνοντας του και ζητώντας του να μας φέρει το όπλο στο κέντρο.
 
Για τις πέντε τουφεκιές στο ίδιο χαρτόνι εγώ δεν συμφωνώ γιατί προσωπικά χάνω την μπάλα, στο ίδιο χαρτί
Σωστό, γιαυτό είναι καλό να ρίχνουμε λιγότερα σκαγια, οπότε το ν7 βολεύει.
 
Σωστό, γιαυτό είναι καλό να ρίχνουμε λιγότερα σκαγια, οπότε το ν7 βολεύει.
Εμένα τουλάχιστον με το φουλ στα 15 μέτρα, είτε με ασσαίους ρίξω είτε με δεκαράκια, την ίδια τρύπα θα δω στο χαρτί.
 
Καλά είπε ο Γιάννης ότι θέλει περισσότερες τουφεκιές αλλά αφού υπάρχει θέμα καλό είναι να μην το ξανακάνεις. Πιστεύω ότι και άλλες τρεις να έριχνες λίγο-πολύ το ίδιο θα βλέπαμε. Για τις πέντε τουφεκιές στο ίδιο χαρτόνι εγώ δεν συμφωνώ γιατί προσωπικά χάνω την μπάλα, στο ίδιο χαρτί. Όντως θες λίγο διόρθωμα γιατί στα 30-40 μέτρα το κέντρο της τουφεκιάς έχει μετατοπιστεί αριστερά και κάτω. Στις τραβέρσες από δεξιά προς αριστερά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αφού το λίγο αριστερά μπορεί άθελα σου να σε βοηθάει. Πάντως δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα αλλά θέλει επέμβαση. Επειδή όμως τέτοιες δουλειές πρέπει να γίνονται με την ευχέρεια πολλών βολών και πριν και μετά, καλό είναι να "πειράξεις" τα μέτρα ή όταν βρεις πρόσβαση σε σκοπευτήριο ή όταν ανοίξει το κυνήγι.
Ευχαριστώ Γιώργο, θα το ξαναδώ όταν ανοίξει το κυνήγι!
 
Η σωστή διαδικασία, κατά την άποψη μου, είναι να πάρουμε 6 χαρτόνια ίδιου μεγέθους. Αφού τα βάλουμε όλα το ένα πάνω στο άλλο και τα φέρουμε όλα πρόσωπο ακριβώς από όλες τις μεριές, με έναν στυλό κάνουμε ένα σημάδι στο κέντρο, τρυπώντας τα και τα 6, ζωγραφίζοντας σε όλα μια βούλα. Αυτό θα είναι το κέντρο σε όλα τα χαρτόνια. Αφού τουφεκίσουμε τα 5 από αυτά, ένα-ένα και ξεχωριστά, μετά τα πιάνουμε ένα-ένα ξεχωριστά με το 6ο, το οποίο δεν έχουμε τουφεκίσει, βάζοντάς το από κάτω και με το στυλό κάνουμε μια τρύπα στο κέντρο της τουφεκιάς, τρυπώντας και το από κάτω. Στο τέλος κρατάμε το ατουφέκιστο στο οποίο πρέπει να φαίνονται τα κέντρα των 5 τουφεκιών, η βούλα που σημαδέψαμε για κέντρο και το πάμε σε έναν κοντακά, δείχνοντας του και ζητώντας του να μας φέρει το όπλο στο κέντρο.
Σωστός, ο κοντακας που είναι όμως. Γιατί άλλο οπλουργος και άλλο κοντακας.
 
Σήμερα λοιπόν κάθισα και τελείωσα κάτι φλάντζες που είχα αρχίσει να φτιάχνω από καιρό για την sx3.Tο όπλο βέβαια έχει 5 φλάντζες αλλά ήθελα να φτιάξω κι άλλες πιο παχιές ώστε να μπορώ να τις πειράξω περισσότερο μια και εξακολουθώ να έχω ένα θέμα.Δηλαδή έχοντας εξαντλήσει τις δυνατότητες με τις εργοστασιακές φλάντζες τις οποίες έχω πειράξει κιόλας, οι βολές μου φεύγουν αριστερά και λίγο επάνω.
Βάζω και μια φωτογραφία απο το τελικό αποτέλεσμα.Την μια την έφαγα αρκετα ώστε να δώσω όσο cast of μπορούσα και επίσης της έδωσα και μια κλιση ώστε να χαμηλώσω λιγο την κάνη.Ολα αυτά βέβαια την στιγμή που η ρήγα είναι χαμένη .
Επειδή μέσα στην βδομάδα θα κάθομαι μια μέρα ,λέω μήπως ανηφορίσω προς την Μαλακάσα .

image.jpg
 
Σήμερα λοιπόν κάθισα και τελείωσα κάτι φλάντζες που είχα αρχίσει να φτιάχνω από καιρό για την sx3.Tο όπλο βέβαια έχει 5 φλάντζες αλλά ήθελα να φτιάξω κι άλλες πιο παχιές ώστε να μπορώ να τις πειράξω περισσότερο μια και εξακολουθώ να έχω ένα θέμα.Δηλαδή έχοντας εξαντλήσει τις δυνατότητες με τις εργοστασιακές φλάντζες τις οποίες έχω πειράξει κιόλας, οι βολές μου φεύγουν αριστερά και λίγο επάνω.
Βάζω και μια φωτογραφία απο το τελικό αποτέλεσμα.Την μια την έφαγα αρκετα ώστε να δώσω όσο cast of μπορούσα και επίσης της έδωσα και μια κλιση ώστε να χαμηλώσω λιγο την κάνη.Ολα αυτά βέβαια την στιγμή που η ρήγα είναι χαμένη .
Επειδή μέσα στην βδομάδα θα κάθομαι μια μέρα ,λέω μήπως ανηφορίσω προς την Μαλακάσα .

image.jpg
Αρχιμαστορα δεν μας είπες τι υλικό δουλεψες και πως έκανες κωνικές τις φλαντζες. ;)
Να μαθαίνουμε κιεμεις κατιτις.
 
Αρχιμαστορα δεν μας είπες τι υλικό δουλεψες και πως έκανες κωνικές τις φλαντζες. ;)
Να μαθαίνουμε κιεμεις κατιτις.

Γιάννη το υλικό είναι απο ένα μικρό φύλλο που είχα στην δουλειά και είναι κατι παρόμοιο με plexiglass αλλά δεν σπάει τόσο εύκολα.
Πρώτα χάραξα πάνω του μερικά σχέδια με αιχμηρό αντικείμενο και τα έκοψα με αρκετό περιθώριο γύρω γύρω.Μετά με μικρό τρυπανάκι ένοιξα πολλές τρύπες γύρω απο την εσωτερική περίμετρο και αφαίρεσα το εσωτερικό.Ακολούθησε καθάρισμα με μικρή λίμα και σχεδόν τελειωτικό φινίρισμα του εσωτερικού. Στην συνέχεια πιάσιμο σε μέγκενη και κόψιμο πολύ κοντά στην εξωτερική περίμετρο και τελικό φινίρισμα με λιμίτσες και γυαλόχαρτο.
Στην ουσία έφτιαξα μερικές οι οποίες παραμένους ουδέτερες.Αν χρειαστεί στην πορεία να χρησιμοποιήσω κάποια θα τις δουλέψω στο εργαστήριο στη δουλειά που έχω άνεση και πολλά εργαλεία.
Αυτή που της έδωσα κάποια κλίση Γιάννη ,την έκανα αρκετά πρόχειρα θα έλεγα . Την δούλεψα όταν ήταν ακόμη ένα τετράγωνο κομμάτι λίγο μεγαλύτερο απο τις διαστάσεις της φλάντζας σε βάση μικρού τρυπανιού.Την τοποθέτησα πάνω σε κεκλιμένο επίπεδο και στο τσοκ του τρυπανιού έβαλα να περιστρέφεται- οριζόντια -μια επιφάνεια με γυαλόχαρτο η οποία αφαιρούσε υλικό ανάλογα με την κλίση που έχει η επιφάνεια που πατάει το κομμάτι που προορίζεται για φλάντζα.
Ισως για κάποιους να φαίνεται λίγο ακαταλαβίστικο αλλά πρέπει να κάνω σκίτσο για να γίνει ποιο κατανοητό.
Τέλος πάντων δεν είναι δύσκολο ακόμη και στο χέρι με απλούς τρόπους να δώσεις μια κλίση και δοκιμάζοντας αφαιρείς σιγά σιγά.
 
Πήγα με το miroku στον πίνακα και διαπίστωσα οτι οπως επωμιζω τωρα στα 20 μέτρα η τουφεκιές έφευγαν στην πάνω πλευρά του πίνακα. Σήμερα πήγα ξανά με μερικές ροδέλες στο χέρι και μεγάλωσα την απόσταση πέλμα -κοντακι κατά 5 χιλιοστά στην πάνω τρύπα και 2 στην κάτω . Αποτέλεσμα η τουφεκιά να κατέβει μερικούς πόντους προς το κέντρο αλλα να παραμένει ψηλά . Πλέον με την ρύθμιση αυτή δεν βλέπω παρά ελάχιστη ριγα.
Δεύτερη παρατήρηση , η αισθητή ανάκρουση ειναι αρκετά κουραστική στον ώμο , υπάρχει περίπτωση να μειωθεί με την αύξηση του μήκους του κοντακιου;
 
Πήγα με το miroku στον πίνακα και διαπίστωσα οτι οπως επωμιζω τωρα στα 20 μέτρα η τουφεκιές έφευγαν στην πάνω πλευρά του πίνακα. Σήμερα πήγα ξανά με μερικές ροδέλες στο χέρι και μεγάλωσα την απόσταση πέλμα -κοντακι κατά 5 χιλιοστά στην πάνω τρύπα και 2 στην κάτω . Αποτέλεσμα η τουφεκιά να κατέβει μερικούς πόντους προς το κέντρο αλλα να παραμένει ψηλά . Πλέον με την ρύθμιση αυτή δεν βλέπω παρά ελάχιστη ριγα.
Δεύτερη παρατήρηση , η αισθητή ανάκρουση ειναι αρκετά κουραστική στον ώμο , υπάρχει περίπτωση να μειωθεί με την αύξηση του μήκους του κοντακιου;

Βαγγέλη πόσο πάνω ηταν η ντουφεκιά απο το κέντρο ;
 
Βαγγέλη πόσο πάνω ηταν η ντουφεκιά απο το κέντρο ;
Αν υποθέσουμε οτι ο πίνακας εχει ύψος 1 μέτρο σήμερα το κέντρο ήταν κοντά στους 70 πόντους και όχι στους 50. Απο απόσταση 20 μέτρων.
 
Σήμερα λοιπόν στη Μαλακάσα έκανα πάλι τις δοκιμές στον πίνακα ξεκινώντας με μια απο τις φλάντζες που έφτιαξα τελευταία οποία είναι cast off και ταυτόχρονα χαμηλώνει και την κάνη.Σημειωτέον οτι για μένα δεν υπάρχει ρήγα ούτε και σκόπευτρο ,απλά έχω βάλει ένα οπτικής ίνας. το οποίο είναι ψηλότερο και ίσα που διακρίνεται από το μάτι μου.
Το αποτέλεσμα κατά μέσο όρο είναι αυτό που θα δείτε ποιο κάτω .
Οι βολές είναι στα 15 μ με φυσίγγι Νο 7 30 γρ. και τοκ anaconda M στις δύο πρώτες ,ενώ οι επόμενες είναι με carlson ported F . Αυτά έτσι για την πληροφόρηση.
image.jpg


image.jpg


image.jpg


image.jpg
 
Back
Top