Φερ' το στα μέτρα σου...

Εχει διαφορά η κακοτεχνεια, απο κατι που δε μας αρεσει ,αισθητικα!
Το κοντακι,πρωτα απ'ολα ειναι κι ετσι πρέπει να ειναι,επιλογη του χειριστή!
Ο μάστορας υλοποιει την επιλογη....
Αν το κανει ασχημα,ειναι κακος τεχνιτης!
Αν το κανει καλα (μετρα,εφαρμογες,φινιρισμα,ψαθες),ειναι καλος!
Το σχεδιο ειναι αλλο.
Εκτος και δουλευει τυποποιημενα και δεν αφήνει επιλογες...
 
Φίλε δεν κατάλαβα τίποτα, συγνώμη. Μπορείς να μου βάλεις μια φώτο από το κοντάκι που δεν σου άρεσε, πέραν των εμβλημάτων που δεν μου πέφτει λόγος, τι αρέσει στον καθένα.
 
Φίλε δεν κατάλαβα τίποτα, συγνώμη. Μπορείς να μου βάλεις μια φώτο από το κοντάκι που δεν σου άρεσε, πέραν των εμβλημάτων που δεν μου πέφτει λόγος, τι αρέσει στον καθένα.
Άκυρο φίλε, κατάλαβα τι εννοείς. Λοιπόν τα κοντακια που έβαλες εγώ τα βρίσκω εξαιρετικά.
 
Άκυρο φίλε, κατάλαβα τι εννοείς. Λοιπόν τα κοντακια που έβαλες εγώ τα βρίσκω εξαιρετικά.

Πολυ χοντροκομμενα τα βρισκο. Μονο και μονο αυτος ειναι ο λογος. Προσωπικη γνωμη. Η δουλεια του σκριβανου μ αρεσει περισσοτερο και ο ανθρωπος ασχολειται μονο με αυτο. Με τη γνωμη μου σε καμια περιπτωση δεν υελω να αντιπαρατεθω.με κανεναν
 
καλημερα σε ολη την παρεα ειμαι νεος στο φορουμ και νεος κυνηγος επισης ..Ειμαι 21 χρονων περισυ ειχα πρωτη επαφη με κηνυγετικο οπλο και εχω πολλες πολλες αποριες απλα ειμαι απο επαρχια και δεν ξερουν πολλα εδω και δεν ειμαι και στην καλυτερη οικονομικη κατασταση για σκοεπυτηριο.
Αρχικα εχω ενα δικαννο παλιο πλαγιοκαννο ισπανικο MUGICA καπως ετσι νομιζω! Εχω παρει αρκετα θηραματα αλλα ακομα δε ξερω αν ειναι στα μετρα μου η αν κανω σωστη σκοπευση...Πως θα καταλαβω οτι ειναι στα μετρα μου το οπλο;; ειναι η πρωτη ερωτηση και δευτερον Η σκοπευση οταν κανω πρεπει να κοιταω ρηγα;;ακιδα;;στοχο;;τι;;μια αναλυτικη περιγραφη σας παρακαλω οποιος εχει ορεξη ας με βοηθησει να ξεκινησω!
 
καλημερα σε ολη την παρεα ειμαι νεος στο φορουμ και νεος κυνηγος επισης ..Ειμαι 21 χρονων περισυ ειχα πρωτη επαφη με κηνυγετικο οπλο και εχω πολλες πολλες αποριες απλα ειμαι απο επαρχια και δεν ξερουν πολλα εδω και δεν ειμαι και στην καλυτερη οικονομικη κατασταση για σκοεπυτηριο.
Αρχικα εχω ενα δικαννο παλιο πλαγιοκαννο ισπανικο MUGICA καπως ετσι νομιζω! Εχω παρει αρκετα θηραματα αλλα ακομα δε ξερω αν ειναι στα μετρα μου η αν κανω σωστη σκοπευση...Πως θα καταλαβω οτι ειναι στα μετρα μου το οπλο;; ειναι η πρωτη ερωτηση και δευτερον Η σκοπευση οταν κανω πρεπει να κοιταω ρηγα;;ακιδα;;στοχο;;τι;;μια αναλυτικη περιγραφη σας παρακαλω οποιος εχει ορεξη ας με βοηθησει να ξεκινησω!
Που μένεις φίλε?
 
Βάζοντας κάποιες φωτογραφίες επωμισμενος απέναντι από έναν καθρέφτη για να φαίνεται το μάτι σου πάνω στην ριγα...και κάποια άλλα πράγματα που θα σου ζητήσουν οι πιο έμπειροι σίγουρα θα σου πουν μια γνώμη και θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν!κυρίαρχο μάτι και εάν χρησιμοποιείς και διοφθαλμη σκόπευση...θα βοηθούσαν!
 
Να βλέπεις δυό εκατοστά Ρίγα περίπου όταν επομίζεις.
Με κλειστά τα μάτια επόμισε,να δεις μετά με ανοιχτά τι έκανες και να καταλάβεις αν σου έρχεται.
Σκέτες επομίσεις στο σπίτι να πάρεις μνήμη αφού τα οικονομικά δεν επιτρέπουν για πολλά πολλά (κοντάκια,σκοπευτήρια κλπ.)μετά όπου στοχέυεις επομίζεις δίχως να πολύ κοιτάς όπλο,να κοιτάς με ανοιχτά τα μάτια το πουλί, και με ανοιχτά να επομίζεις ακολουθόντας...
 
Δοκιμασε να κανεις το τεστ τσορτσιλ! Βαλε ενα στοχο 1χ1 και ενα σημαδι στο κεντρο. Ριξε 2-3 τουφεκιες απο τα 15 μετρα επωμιζοντας και διχως να κλεισεις κανενα ματι. Προσπαθησε να ριξεις σχετικα γρηγορα αλλα οχι βιαστικα!! Αν και δεν το καταλαβαινεις ειμαι σιγουρος οτι σε πολλες τουφεκιες θα ριχνεις με ανοιχτα και τα δυο σου ματια. Με το τεστ αυτο βλεπεις μεταξυ αλλων αν το οπλο ειναι στα μετρα σου. Με λιγα λογια θα δεις αν ριχνεις εκει που κοιτας. Θα σου γραψουν και αλλα παιδια πολλα πραγματα. Λιγη υπομονη φιλε!
 
Πολύ σημαντικό είναι αυτό με την φωτογραφία, βάλε κάποιον να σε βγάλει δυο φωτογραφίες να δούμε. Κάνε μια επομιση με κλειστά μάτια και βάλε να σε τραβήξουν μια φωτογραφία απο το πλάι να δούμε που κάθεται το κεφάλι σου πάνω στο χτένι και απο μπροστά, ανοίγοντας τα μάτια για να δούμε που κάθεται η κορη του ματιού σε σχέση με την ρίγα
 
Νίκο σαν νέος κυνηγός που είσαι με όρεξη για μάθηση, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις τη μελέτη στο φόρουμ από τα παρακάτω θέματα με τα αντίστοιχα link. Τα διαβάζεις όλα από την αρχή και μετά ρωτάς ότι απορία έχεις ώστε να σε βοηθήσουν και οι φίλοι του φόρουμ. Και πάλι καλώς ήρθες!
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τεχνικες-σκοπευσης-με-λειοκανο.1037/
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Διόφθαλμη-Σκόπευση.154/
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τα-σκοπευτικα-μας-λαθη.893/
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σωστή-Επώμιση-και-Ασκήσεις.552/
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φέρτο-στα-μέτρα-σου.125/
 
Διοφθαλμη δε μπορω ακομα θελει δουλειά κ συνήθεια νομιζω... Κυρίαρχο δεξι ματι εχω λογικα
Νικο,το φυσιολογικο και ευκολο ειναι να τουφεκας διοφθαλμα!!
Το να κλεινεις το ματι ειναι το αφυσικο!
Οτι κανεις χρησιμοποιώντας την οραση σου, το κάνεις με τα δυο ματια ανοιχτα.
Εισαι μικρος ηλικιακα και ΠΡΕΠΕΙ να το πας σωστα απο την αρχη!
Μην αποκτας συνηθειες που αργοτερα θα δυσκολευτεις να κοψεις...
Σηκωνε το οπλο και "δειχνε"εκει που θελεις να τουφεκισεις.
Μπροστα απο τον στοχο με ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ κινηση του οπλου.
Ειναι φυσικη κινηση,οπως φυσικο ειναι και το να παραμενουν ανοιχτα και τα δυο σου ματια!
Για να εχεις σωστο υπολογισμο αποστασης-βαθους πεδιου....
Αν θελησεις να περάσεις απο ενα στενο σημειο,κλεινεις καποιο απο τα ματια σου?:)
Μη λαμβανεις υποψη καννη-ες και μπίλια!!
Μην επικεντρωνεσαι σ'αυτα!
Τα ματια πανω στο στοχο!
 
Διοφθαλμη δε μπορω ακομα θελει δουλειά κ συνήθεια νομιζω... Κυρίαρχο δεξι ματι εχω λογικα
Φιλέ Νίκο εγώ δεν είμαι τόσο νεος κυνηγός μιας και είμαι 27 και κυνηγάω απο τα 16 λογο οτι μένω και εγώ στην επαρχεία και μέσα στην φύση ! Είμαι όμως νεος στην διοφθαλμη σκόπευση και έχω να σου πω το εξής . Αν κουραστεις μια φορά τώρα να μάθεις να σκοπευεις σωστα θα κουραστεις δέκα να το διορθώσεις αργοτερα !!! Ποιος ο λογος να μάθεις κάτι λάθος ;
 
Back
Top