Φυσίγγια για τρυγόνι

Σπύρο με λένε:). Τώρα όσο αφορά το Νο 7,5 ΄στα 32 γρ. το θεωρώ ως τη χρυσή τομή ως προς την πυκνοτητα και την ενέργειας της τουφεκιας, στα ψηλωμένα του Σεπτέμβρη με τσοκ 2* αλλά είναι δυσευρετο σε φυσίγγια του εμπορίου στην παραπάνω γόμωση.
Σπυρο ήθελα να γράψω μπερδεύτηκα..:) Όντως το 7,5 είναι σπάνιο και αν εξαιρέσουμε τα αμερικάνικα,μόνο σε σκοπευτικα φυσίγγια μπορεί να συναντησει κανείς αυτό το νούμερο..
 
Εγω πρωτα να είμαστε καλα θα παω με φυσηγγια ιδιογομοσησ με τησ πολυ αγαπημενεσ μου mb32και s4

Εσύ θα κάνεις την καλύτερη δουλειά Ηλία. Η S4 σου δουλεύει σε ξηρό καιρό; Γτ εμένα όσο πιο πολύ υγρασία έχει τόσο καλύτερο φυσίγγι γίνεται. Την MB32 δεν την δουλεύω αλλά στα 33γρ είναι φοβερό φυσίγγι έχω διαβάσει...Εγώ θα προτιμήσω την αγαπημένη GM3 και φυσικά θα έχω και ορισμένα με S4 γεμισμένα. Ελπίζω να ρίξω κανένα από αυτά γτ θα είναι η πρώτη χρονιά εδώ και πολύ καιρό που θα έχω άδεια στην έναρξη!! Να συγκεντρώσω και κατάλληλη παρέα για τσιπουράκι μετά...
 
Εσύ θα κάνεις την καλύτερη δουλειά Ηλία. Η S4 σου δουλεύει σε ξηρό καιρό; Γτ εμένα όσο πιο πολύ υγρασία έχει τόσο καλύτερο φυσίγγι γίνεται. Την MB32 δεν την δουλεύω αλλά στα 33γρ είναι φοβερό φυσίγγι έχω διαβάσει...Εγώ θα προτιμήσω την αγαπημένη GM3 και φυσικά θα έχω και ορισμένα με S4 γεμισμένα.

Την s4 την βαζω το προι που εχει πολυ υγρασια 1,45×32gt24 .686καψουλι.μετα με mb1,65×32.με ξερω καιρο εχω αιματα με την s4

Εσύ θα κάνεις την καλύτερη δουλειά Ηλία. Η S4 σου δουλεύει σε ξηρό καιρό; Γτ εμένα όσο πιο πολύ υγρασία έχει τόσο καλύτερο φυσίγγι γίνεται. Την MB32 δεν την δουλεύω αλλά στα 33γρ είναι φοβερό φυσίγγι έχω διαβάσει...Εγώ θα προτιμήσω την αγαπημένη GM3 και φυσικά θα έχω και ορισμένα με S4 γεμισμένα. Ελπίζω να ρίξω κανένα από αυτά γτ θα είναι η πρώτη χρονιά εδώ και πολύ καιρό που θα έχω άδεια στην έναρξη!! Να συγκεντρώσω και κατάλληλη παρέα για τσιπουράκι μετά...

Εχω την αίσθηση ότι και κάποια από τις ισπανικές PSB1 ή CSB1, παρεμφερή σχεδόν στα χαρακτηριστικά τους εξαλλου, θα δουλευαν καλά σε καλοκαιρινό καιρό, αυτό το λέω και γιατί τα φυσίγγια που είναι γεμισμένα με αυτή την πυρίτιδα, όπως της DORKAS ή τα ισπανικά της RIO δείχνουν αρκετα ισορροπημένα και καταλληλα για καλοκαίρι με χαμηλές πιέσης, μαλακή ανάκρουση, σχετικά συγκεντρωτικά και με ανεκτές ταχύτητες άλλα και γιατί παλαιότερα όταν αγόραζα την PSB σε συσκευασία 100γρ. από την DORKAS (σαν μπαρούτι RWS βέβαια....) την γέμιζα για μπεκάτσα με παραδοσιακό τρόπο, μάλλινη τάπα και ρελιαστό κλείσιμο με χαρτονάκι και μου έδινε φυσίγγια αρκετα μαλακά.
 
Last edited by a moderator:
Μια και είπες για τα rio έχω κάνει την πιο μακρινή τουφεκιά σε τρυγονι(τραβερσα) ως τώρα..με το μπλε 32γρ ν8.Αν και δεν γνωρίζω πολλα για μπαρουτες,πιστεύω ότι οι ισπανικές ειναι ιδανικές για καλοκαίρι και γενικά για ήπιες καιρικές συνθήκες.(Αν κρίνω απο κάποια φυσιγγια εμπορίου)
 
Μια και είπες για τα rio έχω κάνει την πιο μακρινή τουφεκιά σε τρυγονι(τραβερσα) ως τώρα..με το μπλε 32γρ ν8.Αν και δεν γνωρίζω πολλα για μπαρουτες,πιστεύω ότι οι ισπανικές ειναι ιδανικές για καλοκαίρι και γενικά για ήπιες καιρικές συνθήκες.(Αν κρίνω απο κάποια φυσιγγια εμπορίου)
Είναι και το όλο στήσιμο του φυσιγγίου, σε φυσίγγια ιδιογόμωσης μπορείς μεσα από λίγες ή πολλές δοκιμές με τον καταλληλο συνδυασμό και αναλογίες υλικών να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις από οποιαδήποτε μπαρούτι. Σε φυσίγγια εμπορίου γεμισμένα με αυτές τις μπαρούτες όντως ισχύει αυτό που λές, τουλάχιστον στην πλειοψηφία από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ.
 
Αν εξαιρεσει κανεις πυριτιδες που προοριζονται για βαρια φυσιγγια, ή για σκοπευτικη χρηση, ολες κανουν για την εναρξη. Το θεμα ειναι να εχεις ενα σωστα γεμισμενο φυσιγγι, να το εχεις δοκιμασει καιρο ωστε να ξερεις τι να περιμενεις, και φυσικα να εχεις και ενα οπλο που ειναι στοιχειωδως στα μετρα σου.
 
Αν εξαιρεσει κανεις πυριτιδες που προοριζονται για βαρια φυσιγγια, ή για σκοπευτικη χρηση, ολες κανουν για την εναρξη. Το θεμα ειναι να εχεις ενα σωστα γεμισμενο φυσιγγι, να το εχεις δοκιμασει καιρο ωστε να ξερεις τι να περιμενεις, και φυσικα να εχεις και ενα οπλο που ειναι στοιχειωδως στα μετρα σου.

Η δοκιμή του φυσιγγίου που αναφέρεις Βίκτωρα είναι η σημαντικότερη. Μην ξεχνάς ότι μπορεί να τουφεκάμε και με 30 βαθμούς και η ίδια τουφεκιά έχει άλλη απόδοση σε αυτές τις θερμοκρασίες και άλλη στους 10 βαθμούς. Το λεω επειδή έχψ δει πολύ κόσμο να λέει έβαλα αυτό το φυσίγγι στις τσίχλες και έσβηναν, θα το βάλω και στα τριγώνια και θα κατέβω 1-2 νούμερα.. Δεν λεω ότι δεν θα του κάνει αλλά πρέπει να το έχεις δοκιμάσει στις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες...Αλλιώς απλά πες ότι κάνεις δοκιμές..
 
Κάποτε βρέθηκα Σεμπτέβρη Αλεξανδρούπολη και είχα σκοπό να κυνηγήσω στην έναρξη παπί. Είχα πάρει μαζί μου μερικά κουτιά 6άρια και επειδή θα έμενα επάνω μέχρι τις 20 περίπου, πήρα και δύο κουτιά 10άρια που τα είχα για τσίχλα στα 31γρ, μήπως και τύχει κάνα πέρασμα με ορτύκια. Έμενα σε ένα σπίτι μέσα στον κυνηγότοπο και ένα πρωί διαπίστωσα τυχαία ότι η περιοχή είχε γεμίσει τρυγόνια, ήταν 17 ή 18 του μήνα. Παίρνω το όπλο και βγαίνω έξω προβληματισμένος για το τι φυσίγγια θα ρίξω, δεν μου πήγε η καρδιά με 35 βαθμούς να πάρω τα 6άρια και πήρα τα 10άρια, ότι γίνει σκέφτηκα. Με ic και νούμερο 10, μέχρι τα 30 μέτρα τα τρυγόνια έπαθαν μεγάλη ζημιά.
 
Κάποτε βρέθηκα Σεμπτέβρη Αλεξανδρούπολη και είχα σκοπό να κυνηγήσω στην έναρξη παπί. Είχα πάρει μαζί μου μερικά κουτιά 6άρια και επειδή θα έμενα επάνω μέχρι τις 20 περίπου, πήρα και δύο κουτιά 10άρια που τα είχα για τσίχλα στα 31γρ, μήπως και τύχει κάνα πέρασμα με ορτύκια. Έμενα σε ένα σπίτι μέσα στον κυνηγότοπο και ένα πρωί διαπίστωσα τυχαία ότι η περιοχή είχε γεμίσει τρυγόνια, ήταν 17 ή 18 του μήνα. Παίρνω το όπλο και βγαίνω έξω προβληματισμένος για το τι φυσίγγια θα ρίξω, δεν μου πήγε η καρδιά με 35 βαθμούς να πάρω τα 6άρια και πήρα τα 10άρια, ότι γίνει σκέφτηκα. Με ic και νούμερο 10, μέχρι τα 30 μέτρα τα τρυγόνια έπαθαν μεγάλη ζημιά.
Ίσως έπαιξαν ρόλο και οι 35 βαθμοί και λογικά η ελλειψη υγρασίας, που βοήθησαν να κρατούν τα 10αρια αυξημένη ενέργεια και συγκέντρωση και σε συνδυασμό με το πλήθος των σκαγιων τα τρυγόνια θα πρέπει να έπαιρναν 5-6 σκάγια σίγουρα. Τώρα για Σεπτέμβρη που τα πρωϊνά, ειδικά, έχουν πιο χαμηλές θερμοκρασίες και υγρασία, πιστευω ακόμα και το 9 ψιλό είναι πάνω από 30 μέτρα.
 
Ήταν όλα πιτσούνια και αχρωμάτιστα ακόμα, γι'αυτό και μείναν τόσο πίσω, τελευταία γέννα. Η θερμοκρασία μάλλον ήταν παραπάνω τώρα που το σκέφτομαι γιατί αν και στα μέσα του Σεμπτέβρη, έκανε καύσωνα. Δεν ήταν πουλιά που μπαίνανε από θάλασσα στο χάραμα, ήταν πουλιά που έπεσαν από βραδύς και αφού έφαγαν το πρωί στις καλαμιές, μετά έψαχναν για δροσιά σε κάτι δεντράκια που είχε η περιοχή. Τα πήρα χαμπάρι αργά. Ήταν Σάββατο και είχαμε πάει για λαγό, έναρξη για τον λαγό, στον γυρισμό κατά τις 10 βλέπω 2 τρυγόνια να περπατάνε μέσα σε μια καλαμιά, στο καρίκι που λέμε, εκεί που έχει πατήσει η κομπίνα και έχει κάνει ροδιές. Λέω στον πατέρα μου που οδηγούσε, σταμάτα να ρίξω δυο τουφεκιές γιατί με τον λαγό χαρμάνιασα, μόλις ανοίγω την πόρτα αυτά σηκώθηκαν, ρίχνω δύο τουφεκιές έτσι για το θεαθήναι αφού είχαν φτάσει πολύ μακριά και τότε μου έπεσε το σαγόνι. Λες και πέταξε όλο το χωράφι, μπορεί να σηκώθηκαν και 50 τρυγόνια τα οποία δεν φαινόντουσαν μέσα στην καλαμιά. :)
 
Ήταν όλα πιτσούνια και αχρωμάτιστα ακόμα, γι'αυτό και μείναν τόσο πίσω, τελευταία γέννα. Η θερμοκρασία μάλλον ήταν παραπάνω τώρα που το σκέφτομαι γιατί αν και στα μέσα του Σεμπτέβρη, έκανε καύσωνα. Δεν ήταν πουλιά που μπαίνανε από θάλασσα στο χάραμα, ήταν πουλιά που έπεσαν από βραδύς και αφού έφαγαν το πρωί στις καλαμιές, μετά έψαχναν για δροσιά σε κάτι δεντράκια που είχε η περιοχή. Τα πήρα χαμπάρι αργά. Ήταν Σάββατο και είχαμε πάει για λαγό, έναρξη για τον λαγό, στον γυρισμό κατά τις 10 βλέπω 2 τρυγόνια να περπατάνε μέσα σε μια καλαμιά, στο καρίκι που λέμε, εκεί που έχει πατήσει η κομπίνα και έχει κάνει ροδιές. Λέω στον πατέρα μου που οδηγούσε, σταμάτα να ρίξω δυο τουφεκιές γιατί με τον λαγό χαρμάνιασα, μόλις ανοίγω την πόρτα αυτά σηκώθηκαν, ρίχνω δύο τουφεκιές έτσι για το θεαθήναι αφού είχαν φτάσει πολύ μακριά και τότε μου έπεσε το σαγόνι. Λες και πέταξε όλο το χωράφι, μπορεί να σηκώθηκαν και 50 τρυγόνια τα οποία δεν φαινόντουσαν μέσα στην καλαμιά. :)
Είναι τα πουλιά της 2ης γέννας που τα βλεπεις να κάνουν πέρασμα ακόμα και μέσα Οκτώβρη. Έχω ακόυσει, δεν μου έχει τύχει, να περνούν τρυγόνια κίχλες μαζί. Μέσα σε μία μέρα αποχαιρετάς το ένα είδος και καλωσορίζεις το άλλο:).
 
Είναι τα πουλιά της 2ης γέννας που τα βλεπεις να κάνουν πέρασμα ακόμα και μέσα Οκτώβρη. Έχω ακόυσει, δεν μου έχει τύχει, να περνούν τρυγόνια κίχλες μαζί. Μέσα σε μία μέρα αποχαιρετάς το ένα είδος και καλωσορίζεις το άλλο:).
κάτι τέτοιο συνονόματε?
και για να μην ξεφεύγουμε, b&p mb classic 32 no8 το απόλυτο φυσίγγι για τα τρυγονοτσιχλομπασίματα
2014_10_11_16_19_19.jpg
 
Σπύρο , μήπως είναι δυνατό το MB Classic για 35 βαθμούς θερμοκρασία ??
Το γουστάρω πολυ το φυσιγγάκι από φθινόπωρο και μετά, αλλά τον Αύγουστο λέω να δοκιμάσω το Classic light στα 30 γρ !!
 
Μένιο δεν το έχω ρίξει σε έναρξη αλλά από αρχές Σεπτέμβρη στα "μπασίματα" είναι μια χαρά, δεν θα το έλεγα καθόλου δυνατό αν και το ρίχνω με αερίων 18,8 αυλό. Μήπως έμαθες τιμές για φέτος?
 
Και
κάτι τέτοιο συνονόματε?
και για να μην ξεφεύγουμε, b&p mb classic 32 no8 το απόλυτο φυσίγγι για τα τρυγονοτσιχλομπασίματα
2014_10_11_16_19_19.jpg
Ακριβώς συνονόματε! Επιβεβαίωσες τα λογια μου με αδιάψευτο τρόπο:)
 
Σπύρο , μήπως είναι δυνατό το MB Classic για 35 βαθμούς θερμοκρασία ??
Το γουστάρω πολυ το φυσιγγάκι από φθινόπωρο και μετά, αλλά τον Αύγουστο λέω να δοκιμάσω το Classic light στα 30 γρ !!
Απο τα μαλακότερα 32άρια
 
Μένιο δεν το έχω ρίξει σε έναρξη αλλά από αρχές Σεπτέμβρη στα "μπασίματα" είναι μια χαρά, δεν θα το έλεγα καθόλου δυνατό αν και το ρίχνω με αερίων 18,8 αυλό. Μήπως έμαθες τιμές για φέτος?
Σπυρο για πες μου κ για διασπορας τι δουλευεις κ με τι τσοκ στον 18,8?
 
Μένιο δεν το έχω ρίξει σε έναρξη αλλά από αρχές Σεπτέμβρη στα "μπασίματα" είναι μια χαρά, δεν θα το έλεγα καθόλου δυνατό αν και το ρίχνω με αερίων 18,8 αυλό. Μήπως έμαθες τιμές για φέτος?
Καλημέρα σε όλους,

Μόλις μίλησα με τον Παρδαλάκη στο Αιγάλεω και μου είπε οτι φέτος θα είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές σε σχέση με πέρυσι :
MB Classic 32 6,50 euro και F2 Classic 6,80 euro
από 1 κουτάκι μέχρι 5 κούτες, ίδια τιμή....;)
 
Back
Top