Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμενα με ενδιαφερει το τι κανει το φυσσιγκι στη πραξει διατρηση-συγκεντωση-κατανομη.Τα αλλα προσωπικα δεν διαθετω την εμπειρια ουτε τα μηχανιματα να τα μετρησω,τα φυσσιγκια απο το τιναγμα που κανουν απο το αυτογεμη μπακαλιστικα παιρνω μια γευση απο πιεσεις το τι γινεται,αφου αλλαζοντας κατι βλεπω τον αδειο καλυκα να αλλαζει ποσα μετρα ταξιδευει,εως εκει.
Με βαση τα βλητικα αποτελεσματα ειναι οπως το λες.Σε μενα παντως παιζει ρολο και η..αισθηση που μου αφηνη κατα την τουφεκια με βαση παντα τα δικα μου οπλα.Δηλ θελω να πω ¨αισθηση σκληρη??μαλακη??Ξερη και κοφτη??προοδευτικη??κτλ κτλ¨Οποτε για μενα η μπαρουτη δεν σπρωχνει απλα..
 
Καλησπέρα,
μια ερώτηση αν και την έκανα την ενέργειά μου και θα δείξει αν είναι σωστή ή όχι.
Άλλαξα την φλάντζα Β από την Μ2 και αντί για την C που είχα στο προηγούμενο όπλο
έβαλα την Α αυτήν την φορά.
Το σκεπτικό μου είναι ότι έπρεπε να σκύβω το κεφάλι για να είμαι πάνω στην ρίγα ενώ τώρα με την Α
το σκύψιμο του κεφαλιού μειώθηκε αρκετά.
Σκέφτομαι τώρα μήπως χαληλοτουφεκάει το όπλο λόγω της αλλαγής κλίσης προς τα κάτω;;;
Θα δοκιμαστεί αύριο στο Δακόντειο(σκοπευτήριο) και αν δεν μου κάνει θα αλλαχτεί με την C.
Μήπως παίζει ρόλο και η υπερυψωμένη ρίγα και βολεύτηκα (φαινομενικά) την Α αντί της C που είχα στο beccaccias;
 
όλα αρχιζουν και τελειωνουν με την επωμιση σου φιλε , η δυναμη που πατας το ζυγωματικο στο κοντακι πρεπει να είναι παντα η ιδια , κλεισε τα ματια , επωμισε το οπλο όπως το επωμιζεις πχ σε ένα ορτυκι που φευγει από μπροστα σου , πατα την σκανδαλη χωρις φυσικα φυσιγγι μεσα στην θαλαμη , ανοιξε το δεξι ματι μονο , κοιταξε τι βλέπεις χωρις να ξεκουμπώσεις , αν δεν βλέπεις τιποτα βαλε την Α , αν βλέπεις μιση ριγα και στοχαστρο εισαι αστερι , αν βλέπεις ολη την ριγα αεροδρομιο βαλε την C , ξεκινησε με την Β και βλέπεις
 
Παντως τετοια περαση η vinchi δεν το περιμενα. Εδω το τελευταιο μηνα στο Καραμανιδη πουληθηκαν πανω απο 20 ,μια πηρε και ξαδερφος μου δινοντας την m1 και βλεποντας τη και επωμιζοντας τη δεν καταλαβαινω γιατι τρελαθηκαν με αυτο το οπλο περαν βεβαια της τιμης...Βεβαια βλητικα θα το δουμε εν καιρω αλλα εμφανισιακα προσωπικα δεν....
 
Παραδοξως,Πετρο,ειναι η μοναδικη Benelli που εχω επωμισει "μαμα" και μου "ηρθε".Δεν πρεπει να 'ναι θεμα φλατζας,γιατι σε δικο μου οπλο τις δοκιμασα ολες ,μεχρι και την (D) και δεν!Οτι κερδιζα στη ριγα,το εχανα στον ωμο!
Δεν με ξενισε ουτε η υπερυψωμενη ριγα,που δεν θελω να τη βλεπω.Εμφανισιακα συμφωνω μαζι σου!Στα συν και η λαβη της!
 
Σε εμενα παντως οπως ερχεται η rafello μου ερχεται και η vinchi. Παντως οπως επομιζα την m1 καμια αλλη...
Ξεχασα να αναφερω οτι αυτη που μου "εκανε"ηταν η gamo.Μια μαυρη που επωμιζα ταυτοχρονα (σε μαγαζι) δεν.Προφανως ειχε αλλη κλιση.
 
η βιντσι εχει την καλυτερη λαβη σε εργοστασιακο αυτογεμες οπλο , φουλ πιστολ φερνει τον καρπο σε πολύ φυσιολογικη θεση και το οπλο ανεβαινει παρα πολύ ανετα , επισης εχει και κατι άλλο μοναδικο στα αυτογεμη οπλα , επειδή η βαση είναι μονοκομματη με την παπια το αριστερο εμπρος χερι ερχεται πιο φυσιολογικα πιο πισω σχηματίζοντας στην επωμιση την γωνια που πρεπει φυσιολογικα να σχηματιζει ο αγκωνας , μαζι με την λαβη η επωμιση γινεται τρομερα χαλαρα και ανετα , οποιος το επωμισει αυτό το οπλο αισθάνεται οτι το ριχνει χρονια , τιποτα δεν είναι τυχαιο , ολο γινονται με καποιο σκοπο , και μια τελευταια κουβεντα , διαβαζω πολους φιλους , το επωμισα το ταδε οπλο λεει και μου ερχεται !!! ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει η λεξη μου ερχεται , με το λεωφορειο ερχεται με τι ερχεται δεν ξερω , μα πως ειναι δυνατον ένα εργοστασιακο οπλο να εχει την παραμικρη σχεση με το προσωπο τα χερια τον ωμο και την επωμιση του καθενος , εδώ κοντακι χειροποιητο φτιαχνουμε και παλευουμε ένα χρονο ριχνοντας να το τελειοποιήσουμε , το εργοστσιακο κονσερβα πως αυτόματα μου ηρθε ρε παιδια ????
 
η βιντσι εχει την καλυτερη λαβη σε εργοστασιακο αυτογεμες οπλο , φουλ πιστολ φερνει τον καρπο σε πολύ φυσιολογικη θεση και το οπλο ανεβαινει παρα πολύ ανετα , επισης εχει και κατι άλλο μοναδικο στα αυτογεμη οπλα , επειδή η βαση είναι μονοκομματη με την παπια το αριστερο εμπρος χερι ερχεται πιο φυσιολογικα πιο πισω σχηματίζοντας στην επωμιση την γωνια που πρεπει φυσιολογικα να σχηματιζει ο αγκωνας , μαζι με την λαβη η επωμιση γινεται τρομερα χαλαρα και ανετα , οποιος το επωμισει αυτό το οπλο αισθάνεται οτι το ριχνει χρονια , τιποτα δεν είναι τυχαιο , ολο γινονται με καποιο σκοπο , και μια τελευταια κουβεντα , διαβαζω πολους φιλους , το επωμισα το ταδε οπλο λεει και μου ερχεται !!! ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει η λεξη μου ερχεται , με το λεωφορειο ερχεται με τι ερχεται δεν ξερω , μα πως ειναι δυνατον ένα εργοστασιακο οπλο να εχει την παραμικρη σχεση με το προσωπο τα χερια τον ωμο και την επωμιση του καθενος , εδώ κοντακι χειροποιητο φτιαχνουμε και παλευουμε ένα χρονο ριχνοντας να το τελειοποιήσουμε , το εργοστσιακο κονσερβα πως αυτόματα μου ηρθε ρε παιδια ????
Δημητρη, προσωπικα εννοω οτι με αυτο το οπλο που μου "ερχεται"μπορω να βγω στο κυνηγι με αξιωσεις!Δεν θα ειναι "ραμμενο" πανω μου,δεν θα ειναι ομως κι αλλου για αλλου.Θα με εξυπηρετησει με τη λιγοτερη δυνατη προσπαθεια και προβληματισμο απο μερους μου.Να "ερχεται" πιο κοντα μου σε σχεση μ' ενα αλλο!
Ξερω πως ειναι το ιδανικο για μενα,κρινοντας απο την αποτελεσματικοτητα του οταν το μεταχειριζομαι,ΕΓΩ.Με τις δικες μου,περιορισμενες,σκοπευτικες ικανοτητες και ιδιαιτεροτητες στην "τεχνικη" μου.Εσυ ,προφανως,μιλας για κατι που ακουμπαει την τελειοτητα!Αυτο με το οποιο ο σκοπευτης θα κανει 25αρια και ο κυνηγος θα ειναι "φωτια"!Οποιος βρει καποιο τετοιο,εργοστασιακο,μιλησε με το Θεο!Μπορει να βρεθει!
Πιστευω, οτι κι εσυ εχεις πιασει καποια τουφεκια που σε γλυκαναν και ηξερες οτι μπορεις να κανεις πολυ καλα τη δουλεια σου.Για "μαμα" μιλαω παντα!
Το τι ειναι το καλυτερο,το γνωριζεις περισσοτερο απο πολλους!
Προσπαθησα να εξηγησω το "ερχεται" για μενα,επειδη χρησημοποιησα την εκφραση αυτη.
 
αυτο που λεει ο γιαννης με το κοντακι το ενιωσα μολις επωμισα τη m2.παροτι εργοστασιακο και πλαστικο ενιωσα οτι ειχα το οπλο χρονια. δημητρη vinci δεν εχει τυχει να επωμισω αλλα και το πιστολε της m2 ειναι σαν να χουφτωνεις γκομενα με τελειες αναλογιες οπισθιων και το αριστερο χερι την οδηγει απιστευτα ευκολα στις τραβερσες. δεν ξερω ισως να φταιει οτι την αγαπησα απο την πρωτη στιγμη που την επωμισα στο μαγαζι ακομα πριν αποφασισω να την παρω
 
Γιαννη να εχεις παντα στο μυαλο σου ότι όταν γραφω καποιο μυνυμα δεν αναφέρομαι σε εσενα ουτε σε καποιο άλλο φιλο , αναφέρομαι γενικα και πανω από όλα μερικες φορες και στον εαυτο μου
Δεν ειναι θεμα ρε συ Δημητρη!Απαντησα,γιατι χρησημοποιησα την εκφραση "ηρθε"!Εννοειται οτι χαρηκα που ξεκινησε μια ωραια κουβεντα!
Αλλωστε γι'αυτο δεν βρισκομαστε σ'αυτον τον κοινο τοπο?Αν λειτουργουσαμε διαφορετικα θα αναρτουσαμε κειμενα με την επισημανση να μεινουν ασχολιαστα!.shake.
 
κλεισε τα ματια , επωμισε το οπλο όπως το επωμιζεις πχ σε ένα ορτυκι που φευγει από μπροστα σου , πατα την σκανδαλη χωρις φυσικα φυσιγγι μεσα στην θαλαμη , ανοιξε το δεξι ματι μονο , κοιταξε τι βλέπεις χωρις να ξεκουμπώσεις , αν δεν βλέπεις τιποτα βαλε την Α , αν βλέπεις μιση ριγα και στοχαστρο εισαι αστερι , αν βλέπεις ολη την ριγα αεροδρομιο βαλε την C , ξεκινησε με την Β και βλέπεις
Αυτο ακριβως νομιζω περιγραφουν ολοι οταν επωμιζουν το οπλο και τους "ερχεται"Το αν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και ριχνει και τα σκαγια εκει που κουταζουμε ειναι το επομενο βημα και θα το δεις στο πεδιο κααι οχι πχ στο καταστημα.Παντως οσο παραδοξο και αν μοιαζει στην Fabarm δεν πειραξα τιποτα.Μου ηρθε ετσι κουτι πανω μου απο το εργοστασιο!!
 
Πραγματι ειχα επωμισει μια μερα στο βερυκακη και τις δυο vinci και m2 και μου αρεσαν και οι δυο. Μαλιστα ειχα φτασει ενα βημα να αγορασω τη vinci. Μετα το σκεφτηκα πιο ορθολογικα και απο το να εχω 3 καραμπινες προτιμησα να εχω ενα δικανο και μια καραμπινα.
 
Αυτο ακριβως νομιζω περιγραφουν ολοι οταν επωμιζουν το οπλο και τους "ερχεται"Το αν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και ριχνει και τα σκαγια εκει που κουταζουμε ειναι το επομενο βημα και θα το δεις στο πεδιο κααι οχι πχ στο καταστημα.Παντως οσο παραδοξο και αν μοιαζει στην Fabarm δεν πειραξα τιποτα.Μου ηρθε ετσι κουτι πανω μου απο το εργοστασιο!!
Ουτε εγω στη fabarm δεν πειραξα τιποτα (ευτυχως εχω μεσο σωματοτυπο) και μαλιστα οταν πηγα στον οπλουργο να αλλαξω πελμα λογω φθορας του ζητησα το kick ezz που μου εβαλε να το φερει ετσι ωστε να εχει ακριβως ιδια μετρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top