Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να παρει μια βενελλι Μ1 . Και την παιρνει και στον πολεμο αμα λαχει.Εχεις δει σηδηροδρομο, μετα απο ομοβροντια με φουρνελλα??απο Φρανκι γκριφον??εΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ..sarcastic..sarcastic..buy buy..shake.
Παθων εγω με nitro semi...
 
Παλιοτερα που επικρατουσε μια τρελα με τα βαρια φυσιγγια, αδικαιολογητα βεβαια τις περισσοτερες φορες, ειχαμε βρει κατι παπια σε κατι καναλια και ειχα κανει το λαθος να παρω τα πρασινα μαγκνουμ τα maionchi τοτε 5 αρια νομιζω δε θυμαμαι ακριβως. Αυτο που θυμαμαι και ποτε δεν ξεχνω ηταν πως κλοτσησε τον ωμο μου η centro τοτε.Απο τοτε επαιζα μεχρι 40 γρ το πολυ.
 
Παλιοτερα που επικρατουσε μια τρελα με τα βαρια φυσιγγια, αδικαιολογητα βεβαια τις περισσοτερες φορες, ειχαμε βρει κατι παπια σε κατι καναλια και ειχα κανει το λαθος να παρω τα πρασινα μαγκνουμ τα maionchi τοτε 5 αρια νομιζω δε θυμαμαι ακριβως. Αυτο που θυμαμαι και ποτε δεν ξεχνω ηταν πως κλοτσησε τον ωμο μου η centro τοτε.Απο τοτε επαιζα μεχρι 40 γρ το πολυ.
Κι εδω κολλαει φυσικα το : εκανα κατι τουφεκιες που θα τις θυμαμαι για παντα.:)
 
Προσοχη προσοχη ησβολεας απο το Φρανκι τεαμ, παραβιασε την περιμετρο, του βενελλι τεαμ..sarcastic..shoot.
Χαχαχαχαχαχαχ..... Κλαιω απο το γελιο... Να εισαι καλα με εκανες και γελασα.... Εχω και ενισχυση απο αμερικα στην εισβολη να ξερεις.... .sarcastic..cool.
 
Τελικά δεν "πάσχει"μόνο το μπαικαλ στα τσακ,συμβενει κ σε ακριβότερα όπλα..Τώρα γιατί το κάνουν αυτό οι κατασκευαστές δεν ξέρω.
Μάλλον ο καθένας τους θα βλέπει τα τσοκ με άλλο μάτι...xm.
 
μαλλον πρεπει ν αλλαχτουν κατι οπλακια που μολις βραχουν και μπει λιγο νερακι μεσα κανουν μονο για πασσαλους περιφραξης σε κανα οπωροκηπευτικο χωραφακι
.ha ha ha..ha ha ha.
Στον Έβρο λένε ότι τα σύνορα με τέτοια όπλα έγιναν και σηκώθηκε ο φράχτης...very happy.
 
Last edited:
Μετα τις δυο-τρεις φορες που εριξα στο σκοπευτηριο με την m2 με 28γρ φυσιγγια ηρθε η εναρξη που δοκιμαστηκε σε βαρη απο 31-34γρ.
Ανακρουση δεν αισθανθηκα και ηταν πιο ανετο απο το προηγουμενο. Θα δοκιμαστει και σε 36-38 που χρησιμοποιω σε περιστασιακα κυνηγια φασσας(αν και το βλεπω να γινονται μονιμα λογω ελειψης σκυλου) για να ολοκληρωθουν οι δοκιμες στα φυσιγγια που ριχνω.
Με την υπερυψωμενη ριγα τι κερδιζουμε;;;
Δεν καταλαβα διαφορα απο αλλα οπλα που χρησιμοποιω και εχουν κανονικη ριγα.
 
Club 32 , 8 , 32 γρ
Euromix 8/9 και 7/8 31γρ
Hunter perfection trygoni 7/8 34γρ
Navaro 7 , 32γρ
Απο αποψη ανακρουσης δεν ειχα θεμα απο κανενα.
Απο θεμα επιτυχιων το club 32 και το euromix 8/9 μου φανηκαν καλυτερα αν και μπορει να ηταν θεμα συγκυριων και οχι φυσιγγιων.
 
Με την υπερυψωμενη ριγα τι κερδιζουμε;;;
Θεωρητικα,ακριβεστερη σκοπευση λογω,κατα προτιμηση ενος εκαστου χειριστη,καλυτερης εικονας.Ενδεχομενως λιγοτερο λακτισμα,λογω μικροτερης γωνιας αξονα καννης-αξονα "μπουκας",κεντρου πελματος.Αυτονοητο πως αν αλλαξεις καννη και βαλεις με flat ριγα,αλλαζεις και τις κλισεις στο κοντακι(στα drop).
 
Με την υπερυψωμενη ριγα τι κερδιζουμε;;;
η υπερυψωμενη ριγα είναι μεγαλο πλεονέκτημα ειδικα στα καρτεροντουφεκα , αναγκαζει το κυριαρχο ματι να φυγει ελαχιστα επανω από οπλο δινοντας ετσι και πολύ καλυτερη εικονα και κανοντας το οπλο να ριξει και λιγο πιο ψηλα πραγμα αναγκαιο σε τετοια οπλα και σε τετοια κυνυγια , αυτό φυσικα ειναι και σχετικο και αλλαζει αναλογα το πως ριχνει ο καθενας αλλα σαν γενικο μπουσουλα αυτό κανει
 
Γεια σας απεκτησα μια βιντσι και θελω οποιος ειναι κατοχος αυτου του οπλου να μου πει ποια φυσιγγια ταιριαζουν για περπατιτο τσιχλας.
καλοριζικο το οπλο. Μιας κ το εχω σχεδον 6 χρονια .... λοιπον για πιο κρυο B&P MB32 No9 , σε ημερες με πολυ υγρασια ή το πρωι-πρωι B&P F2 No8 + 9 και για τις πιο νορμαλ ημερες (ακομη κ χειμωνα + καρτερι τωρα στις πρωιμες του Οκτ) Lambro tordo 30gr νο 9
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top