Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μιλαμε για σπειρωμα crio sport λοιπον , δεν ξερω αν βρεις σε αυτο το σπειρωμα εγω θα αγοραζα ένα κιcks smoke η ένα carlnsons ported σε συσφιξη 8/10
Δημητρη εχεις ιδεα απο τιμες;σε σχεση με τα briley?σε muller δεν βγαζει σε αυτο το σπειρωμα!
 
Δημητρη εχεις ιδεα απο τιμες;σε σχεση με τα briley?σε muller δεν βγαζει σε αυτο το σπειρωμα!
το ξερω φιλε , ρωτα τον εμπορο που τα πουλαει το κικς , δεν ξερω αν βγαινει σε αυτό το σπειρωμα , κοιτ ακαι στο ιντερνετ τι παιζει , τα τζεμινι δεν θυμαμαι , νομιζω δεν υπαρχει σε αυτό το σπειρωμα , ψαξε
 
το ξερω φιλε , ρωτα τον εμπορο που τα πουλαει το κικς , δεν ξερω αν βγαινει σε αυτό το σπειρωμα , κοιτ ακαι στο ιντερνετ τι παιζει , τα τζεμινι δεν θυμαμαι , νομιζω δεν υπαρχει σε αυτό το σπειρωμα , ψαξε
Το gemini υπαρχει αλλα τα ειχα παρει σε σπειρωμα mobil και δεν τρελαθηκα...τα kicks δεν τα εχω δουλεψει ποτε
 
Καλησπερα στην ομαδα!σκεφτομαι να αγορασω ενα aftermarket choke για τα περασματα του οκτωβρη και γενικοτερα κατι πιο σφικτο απο το τριαρι μαμα που εχει η rafaello crio πρωτης γεννιας που διαθετω.υπαρχει καποια προταση δοκιμασμενη;ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες!
Ηλία δύσκολα θα βρεις σε αυτό το σπείρωμα από διάφορες εταιρείες οι πιο πολλές έχουν τα mobile και τα crio plus . Κοίτα εδώ αν και δεν ξέρω με σιγουριά αν ταιριάζουν στο οπλο σου.

Choke Results
https://trulockchokes.com/?target=choke_results&category_id=11

Θα βάλεις benelli crio και cal 12 .
 
Τα κυνήγια που κάνουμε είναι τσίχλα το χειμώνα, καλοκαίρι τρυγόνι. Στην συντριπτική πλειοψηφία περπατητά, εκτός από το τρυγόνι που θέλει καρτέρι. Για κάννη λέμε στους 66 πόντους με τσοκάκια, μιας και η παλιά (Rafaello 123) έχει μία στα 61+τσοκς και άλλη μια στα 70 2* σταθερό. Να τα έχουμε όλα. Από τα λεγόμενά σας συμπεραίνω ότι όταν το κλείστρο είναι δεμένο στην ουρά δεν βγάζει εμπλοκές, η δικιά είναι με το νέο σύστημα αν και 25ετιας, αλλά δεν έχει παρουσιάσει ποτέ το παραμικρό. Βλητικά ικανοποιημένοι.
Στον καθαρισμό η ES100 είναι πιο δύσκολη από τη centro;

Μιας και την αναφέρατε στο παιχνίδι της σύγκρισης να βάλω και ES100 αλλά και Breda Astro τη νέα.
Ειναι λιγο πιο δυσκολη η 100.Αυτο,γιατι καννη και παρεκταμα ειναι ενα σωμα.Ενω στη centro,αφαιροντας την καννη και το αυτακι του κλειστρου παιρνεις το κλειστρο στα χερια τραβοντας το απο την μπροστινη μερια της βασης.
Στην 100,πρεπει να βγαλεις ενα πιρακι,μετα την βελονα με το ελατηριο της,μετα το αυτακι του κλειστρου για να αφαιρεσης το κλειστρο απο την πισω μερια του παρεκταματος της καννης.
Χρειαζονται δηλ. πιο πολλες ενεργειες.
 
Μιας και την αναφέρατε στο παιχνίδι της σύγκρισης να βάλω και ES100 αλλά και Breda Astro τη νέα
Αυτη η σύγκριση μου αρέσει και μένα..

Την ES 100 vitoria την εχω δει να ρίχνει σε skeet ντουμπλέδες με 24 γρ χωρίς καμία εμπλοκή.Το όπλο ηταν η βασική έκδοση και δεν είχε αλλαχτεί τίποτα.Ο κάτοχός της ευχαριστημένος χωρίς καμια εμπλοκή ποτέ.

Tώρα η νεα Breda Astro ,όπως είχε πεί και ο Μάκης είναι αποτέλεσμα ξε-στοκαρίσματος κάποιον βάσεων της Benelli. Μου αρέσει ο αυλός της στα 18.5 mm.
Πάντως αν θα έπαιρνα κάτι,μάλλον θα πήγαινα στην vitoria και με τα 100 ευρώ περίπου απο την διαφορά της με την breda astro, θα πήγαινα να τελειοποιήσω το κοντάκι.;)
 
ελα φιλε ρωτας διαφορες αναμεσα σε εργοστασιακο και εμπορικο τσοκακι με συσφιξη κυλυνδρου λοιπον , το ζητουμενο ποιο είναι ?? μεγιστη διασπορα ?
Οχι δεν ειναι η μεγιστη διασπορα.Θελω λιιγο πιο σφικτη τουφεκια σε σχεση με κυλινδρο σε κυνηγι μπεκατσας χωρις ομως να παμε στο 4αρι.Ο κυλινδρος σε crio plus τσοκ ειναι 18.6?Ρωταω γιατι γνωστος μου που το μετρησε με παχυμετρο,μου ειπε οτι ειναι 18.6.Εαν εχει δικιο τοτε ο κυλινδρος ειναι καμπανα.
 
Last edited:
Ενας φιλαρακι πηρε τωρα τελευταια την crio comfort πιο πολυ για μπεκατσα.. ωραιο τουφεκι στην επωμιση, ελαφρυ.. αυτο που με ξενισε ηταν στην εικονα του.. δεν ειχε το φινιρισμα που μας εχει συνηθισει η Benelli.. Στο κλειστρο χαρακτηριστικα πχ.. οσο και για τα πλαστικα του μπορει να ειχαν ωραια υφη αλλα δεν μου γεμισαν το ματι.. ηταν σαν ''ξεθωριασμενα" ενα πραγμα.. προς Θεου δεν θελω να κατηγορησω απλα εκφραζω την σκεψη μου απο την αισθηση που μου αφησε σαν πρωτη εικονα.. το εχει καποιος φιλος να μας πει την αποψη του;
 
Ενας φιλαρακι πηρε τωρα τελευταια την crio comfort πιο πολυ για μπεκατσα.. ωραιο τουφεκι στην επωμιση, ελαφρυ.. αυτο που με ξενισε ηταν στην εικονα του.. δεν ειχε το φινιρισμα που μας εχει συνηθισει η Benelli.. Στο κλειστρο χαρακτηριστικα πχ.. οσο και για τα πλαστικα του μπορει να ειχαν ωραια υφη αλλα δεν μου γεμισαν το ματι.. ηταν σαν ''ξεθωριασμενα" ενα πραγμα.. προς Θεου δεν θελω να κατηγορησω απλα εκφραζω την σκεψη μου απο την αισθηση που μου αφησε σαν πρωτη εικονα.. το εχει καποιος φιλος να μας πει την αποψη του;
Φίλε συνωνόματε, έχω αυτό το όπλο αρκετά χρόνια και το έχω δοκιμάσει πραγματικά με χιλιάδες φυσσίγια όλων των ειδών. Θα σου πω λοιπόν την γνώμη μου, όσον αντικειμενική μπορεί να είναι.
Για καραμπίνα έχει τρομερό κράτημα και ζύγισμα όπως οι περισσότερες benelli. Δεν θυμάμαι εμπλοκή ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό πρόβλημα με οποιοδήποτε τύπο φυσιγγίων. Οι εφαρμογές του όπλου (πλαστικό με μέταλλο κλπ) ειναι εξαιρετικές. Βέβαια η βάση από ergal έχει όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των ergal. Ελαφρία μεν αλλά μπορεί να φαγωθεί έυκολα στα σημεία που υπάρχουν τριβές κτλ. Όσον αφορά την ποιότητα των πλαστικών του μετά από 5 χρόνια και πολλές πτώσεις σου λέω ότι έχουν μόνο μερικές επιφανειακές γρατζουνιές. Μπορούν να αντέξουν σχεδόν τα πάντα. Έχω πιάσει αρκετά όπλα των άλλων μεγάλων εταιρειών με πλαστικά μέρη και δεν έχω δει να έχουν κάτι περισσότερο, το αντίθετο μάλλον. Φυσικά μπορεί να σου έκανε αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι δεν έχει την επικάλυψη που έχουν τα όπλα με παραλλαγή ή carbon look ακόμα και της ίδιας εταιρείας. Οπότε αυτό το ...ανοιχτό μάυρο μπορεί να μη σου γέμισε το μάτι.
Αρκετά με τα θετικά, στα αρνητικά τώρα. Τα πλαστικά που αναφέρθηκα όσο και αν αντέχουν στην σκληρή χρήση είναι αποδεδειγμένο ότι αργά η γρήγορα θα χασουν το επιφανειακό ματ φινίρισμα που έχουν με αποτέλεσμα να κολλάνε και να πιάνουν βρωμιά. Θα πρέπει κάποιος να αφιερώσει λίγο χρόνο να τα καθαρίσει μια και καλή. Το οπτικό αποτέλεσμα μπορεί να σου αρέσει ή όχι. Εμένα δε με χάλασε.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι επιλέγει φυσίγγια παραπάνω από άλλες μάρκες όπλων χωρίς να μπορώ να σου αιτιολογήσω το γιατί (έλυσα αυτό το πρόβλημα με after market chokes). Αυτό που μπορώ να σου πω με περισσότερη σιγουριά είναι ότι οι κρυογενής κάνες δεν έχω παρατηρήσει να προσφέρουν κάτι περισσότερο στο πραγματικό κυνήγι σε σχέση με τις άλλες κάννες της Benelli. Συνεπώς δεν θα έβρισκα πραγματικό λόγο να πείσω κάποιον να παρει την crio έκδοση δίνοντας παραπάνω χρήματα έναντι της απλής comfort. Επίσης σε σχέση με άλλα όπλα που έχω η κάνη της criocomfort μου έβγαλε ευκολότερα σκουριά.
Αν με ρωτούσες τώρα αν θα την ξανααγόραζα θα σου έλεγα μάλλον ναι αλλά λίγο διστακτικά. Όταν συνηθίσεις το κράτημα της, άλλες καραμπίνες θα σου φαίνονται σαν χοντροκομμένες γκόμενες. Αν όμως έχεις συνηθίσει και να βάζεις ότι φυσσίγγι θέλεις (ειδικά με ζέστες) πιθανών να μη μείνεις ικανοποιημένος.
Συμβουλή μου θα ήταν όποιος θέλει ένα γερό, αξιόπιστο όπλο και είναι διαθετειμένος να δώσει μερικά χρήματα για τσοκάκια εμπορίου και να κάνει δοκιμές με φυσίγγια να την πάρει.Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι πιο συγκεκριμένο, ευχαρίστως να απαντήσω.
Όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενικές απόψεις, απλώς κατέθεσα όσο πιο καθαρά μπορούσα την δική μου εμπειρία. Για να προλάβω και κάποιους καλοθελητές δεν είπα τα benelli δεν σκοτώνουν .buy.
Επίσης μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και φώτο απο την cerakote-υδρογραφία που έκανα στο όπλο αυτο.

ΥΓ. Θα ήθελα να συμμετέχω περισσότερο στις συζητήσεις αλλά δυστυχώς οι πολλές υποχρεώσεις δεν μου αφήνουν αρκετή ώρα στο PC, επιφυλάσσομαι.
 
Καλο απογευμα benellakides,
Εχω ερωτηση.
Οταν επωμιζετε σωστα τα οπλα σας, σας ερχονται καλα; επωμισα την es 100, την sl 80 delux, μια breda, και μια crio comfort. Σε ολες οταν κουμπωνα σωστα εβλεπα μονο τη βαση. Ο μαγαζατορας κλασσικοτατος μου ειπε μην κουμπωνεις τερμα ρε αδερφε το οπλο αυτο αν το δωσω σε 100 κυνηγους ερχεται σε ολους.ha ha ha.. Αλλο το σκοπευτηριο και αλλο το κυνηγι.
Και ερωτω. Ειναι ο σωματοτυπος μου τετοιος που θελω κοντακι μοντε καρλο, δεν μου παταν τα κοντακια των αυτογεμων; Απελπιστηκα.
 
Θες μικρότερο drop. Την γωνία δηλαδη που σχηματίζει η νοητή προέκταση της ριγας προς τα πίσω με την κλίση του χτενιου.
Ο απίθανος μαγαζάτορας δεν σου έκανε λόγο για φλαντζες;
 
αποστολη οταν επωμισα τη m2 μου ηρθε κουτι απο την πρωτη φορα. προσεξε γιατι η benelli εχει 3 πελματα κοντο μεσαιο και μεγαλο. αυτη που επωμισες ξερεις ποιο ειχε? εμενα ειναι το μεσαιο και με την φλαντζα δεν ασχοληθηκα γιατι δε χρειαστηκε. θελει δουλεια αμα δε σου ερχεται αλλα με τις φλαντζες ολα γινονται
 
Πφφφφ φλαντζες. Αυτα τα βαζουν στο σκοπευτηριο .sarcastic.
Τι μου θύμισες τώρα. Ρωτήσαμε μια φορά κάποιον που τουφεκαγε τις πάπιες πιο πολύ εμπειρικά, πως τουφεκας τα παπιά ρε φίλε; Ααααα το μυστικό είναι το εξής.... το κεφάλι ψηλά, τα μάτια ανοιχτά και το δάχτυλο να δουλεύει γρήγορα στην σκανδάλη....:confused: :D .what. .ha ha ha. .ghe..fool. Είναι η τεχνικη.... τσακ ταουν. ...με πολυβολισμο....sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top