Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γεια σας απεκτησα μια βιντσι και θελω οποιος ειναι κατοχος αυτου του οπλου να μου πει ποια φυσιγγια ταιριαζουν για περπατιτο τσιχλας.
Καλοριζικο να το λιωσεις στις ντουφεκιες.φυσιγγια να ξερεις οτι εχει σχεση με cm3 τα παει πολυ η benelli και οχι μονο
 
Σκέφτομαι να πoυλησω τη rafaello spesial που εχω και να παω για m2. Ακουω γνωμες και ανα καποιος το εχει κανει τις ενυπωσεις του...
 
Γιατί θες να την δώσεις Πέτρο,επειδή είναι η Μ2 συνθετική?
Δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορες βλητικα ανάμεσα στα δυο όπλα..
Άσε που η ραφαελο είναι ομορφότερη..
 
Γιατί θες να την δώσεις Πέτρο,επειδή είναι η Μ2 συνθετική?
Δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορες βλητικα ανάμεσα στα δυο όπλα..
Άσε που η ραφαελο είναι ομορφότερη..
Επειδη ειμαι αριστεροχειρας σκεφτηκα να παρω ενα αριστερο οπλο για πρωτη φορα και να εχει και υπεριψωμενη ριγα. Σιγουρα θεμα βλητικης δεν υπαρχει για ομορφια οντως ειναι επιπλο...
 
καλοριζικο το οπλο. Μιας κ το εχω σχεδον 6 χρονια .... λοιπον για πιο κρυο B&P MB32 No9 , σε ημερες με πολυ υγρασια ή το πρωι-πρωι B&P F2 No8 + 9 και για τις πιο νορμαλ ημερες (ακομη κ χειμωνα + καρτερι τωρα στις πρωιμες του Οκτ) Lambro tordo 30gr νο 9
Mb32 και tordo 30 χρησιμοποιω και εγω με μια rafaello crio οπως επισης και τα mb 30
 
Καλησπερα.Μηπως καποιος εχει το carlsons skeet η carlsons CL σε crio plus για να μου πει τις εντυπωσεις του σε σχεση με τον εργοστασιακο κυλινδρο?
 
αν σε βολευει η υπεριψωμενη ριγα προχωρα στη m2 η οποια ειναι εργαλειο. αν ομως εχεις τη δυνατοτητα κρατα και την αλλη. αν νομιζεις οτι πρεπει να φυγει ας φυγει. εσυ αποφασιζεις
 
Ποια η διαφορά του συστήματος αδρανείας μεταξύ των καινούριων μοντέλων της Benelli και των αυτών (π.χ.: Benelli Iberica, Beretta Bellmonte2) που έχουν το σύστημα της SL80 (με ενωμένο δηλαδή το κλείστρο στην ουρά της κάννης); Έχει το παλιό κάποιο λειτουργικό μειονέκτημα; Έχει κανείς εμπειρία στην πράξη; Ο καθαρισμός σε τέτοια όπλα πως γίνεται;
Επίσης από τα παρακάτω:
α) Benelli Montefeltro Extra Light
β) Benelli Iberica
γ) Beretta Bellmonte 2
δ) Franchi Affinity Wood
που είναι οι δύο με το σύστημα της SL80 και οι άλλες δύο με το νέο, και κυμαίνονται στα ίδια λεφτά (κατηγορία του χιλιάρικου) ποια θα επιλέγατε; Εμπειρίες; (Τη Μ2 δεν την έχω βάλει, γιατί δεν αρέσουν τα πλαστικά καθόλου στον πατέρα μου)
 
Ποια η διαφορά του συστήματος αδρανείας μεταξύ των καινούριων μοντέλων της Benelli και των αυτών (π.χ.: Benelli Iberica, Beretta Bellmonte2) που έχουν το σύστημα της SL80 (με ενωμένο δηλαδή το κλείστρο στην ουρά της κάννης); Έχει το παλιό κάποιο λειτουργικό μειονέκτημα; Έχει κανείς εμπειρία στην πράξη; Ο καθαρισμός σε τέτοια όπλα πως γίνεται;
Επίσης από τα παρακάτω:
α) Benelli Montefeltro Extra Light
β) Benelli Iberica
γ) Beretta Bellmonte 2
δ) Franchi Affinity Wood
που είναι οι δύο με το σύστημα της SL80 και οι άλλες δύο με το νέο, και κυμαίνονται στα ίδια λεφτά (κατηγορία του χιλιάρικου) ποια θα επιλέγατε; Εμπειρίες; (Τη Μ2 δεν την έχω βάλει, γιατί δεν αρέσουν τα πλαστικά καθόλου στον πατέρα μου)
η πας στα α η πας δαγκωτο στο Μ , ελπιζω να με καταλαβες
 
Κατάλαβα νομίζω ή Montefeltro ή Μ2 με προτίμηση προς Μ2. Τα άλλα δεν είναι τόσο αξιόπιστα; Επίσης βλέπω ότι και τα δύο που προτείνετε έχουν το πιο νέο μηχανισμό της benelli. Προφανώς κάτι θα βελτιώσανε για να μην κράτησαν ακόμα στα βασικά μοντέλα τον παλιό της SL80, αλλά μπορεί να μην προσφέρει κάτι πιο ουσιαστικό. Αλλά ακριβώς επειδή δεν έχω δει ποτέ τέτοιο όπλο από κοντά, ούτε έχω ρίξει ρωτάω. Για μένα έτσι όπως το φαντάζομαι θα έχει δυσκολία μόνο στον καθαρισμό.
 
Κατάλαβα νομίζω ή Montefeltro ή Μ2 με προτίμηση προς Μ2. Τα άλλα δεν είναι τόσο αξιόπιστα; Επίσης βλέπω ότι και τα δύο που προτείνετε έχουν το πιο νέο μηχανισμό της benelli. Προφανώς κάτι θα βελτιώσανε για να μην κράτησαν ακόμα στα βασικά μοντέλα τον παλιό της SL80, αλλά μπορεί να μην προσφέρει κάτι πιο ουσιαστικό. Αλλά ακριβώς επειδή δεν έχω δει ποτέ τέτοιο όπλο από κοντά, ούτε έχω ρίξει ρωτάω. Για μένα έτσι όπως το φαντάζομαι θα έχει δυσκολία μόνο στον καθαρισμό.
Βασιλη,απαντω σαν κατοχος και των δυο "συστηματων".Αυτου με το κλειδωμα πισω και του περιστροφικου.Μια es100 και μια centro.
Ασυγκριτα πιο αξιοπιστο,σ'αυτα τα δυο οπλα,αποδειχτηκε το συστημα της 100.Διορθωσα κατα πολυ τα πραγματα,τοποθετωντας κατα 2/10mm χοντρυτερο επανατατικο στη centro.Ισως τωρα, να μην κανει κυκλο λειτουργιας με 24 γρμ.Τα 28γρμ τα δουλευει.
Το προβλημα της ηταν πως δεν κλειδωνε το περιστροφικο.Αλλαχτηκαν τα παντα,ελατηρια "μαμα";πιρακια,φυσιγγια,μεχρι και δανεικη καννη.Μονο κλειστρο δεν αλλαξα!
Οι εμπλοκες αμετρητες.....
Τωρα ειναι σε μια υποφερτη κατασταση.Εδικα σε ρουαγιαλ βολες...πρωτα κανεις το σταυρο σου! Πιστευω πως ειναι θεμα σχεδιασμου.Ειναι πιο συνθετη κινηση ,η περιστροφικη-γραμμικη,απο την γραμμικη με ενα "μαζεμα"του κλειδιου.Πιθανον,να απαιτει πολυ καλη ποιοτητα καλυκα.Υποθεσεις κανω....
Η 100,στα χερια μου εχει κανει μια εμπλοκη.Σε δειγμα 6-7000 φυσιγγιων.
Και τα δυο συστηματα ειναι απλα,με απλουστερο το περιστροφικο.Ειναι πιο γρηγορα και απλα προσβασιμο.Και τα δυο ειναι"ενα κλειστρο και μια καννη"!
Βλητικα,αν σ'ενδιαφερει,και τα δυο μου οπλα ειναι καλα,με την 100 καλυτερη.Στην πραξη.Με μετρα πανω μου και τα δυο.
Και τα δυο ειναι με 66cm καννες.Η 100 εχει 18,40 αυλο και η centro 18,50.
Για να μην παρεξηγηθω,δεν ειμαι πολεμιος της αδρανειας.Ετσι κι αλλιως και στα "αεριων" η αδρανεια κανει τη μιση δουλεια.
Τα παραπανω ειναι προσωπικη εμπειρια και αφορουν,συγκεκριμενα,δικα μου οπλα.
Γι 'αυτα εχω αποψη!
 
Τα κυνήγια που κάνουμε είναι τσίχλα το χειμώνα, καλοκαίρι τρυγόνι. Στην συντριπτική πλειοψηφία περπατητά, εκτός από το τρυγόνι που θέλει καρτέρι. Για κάννη λέμε στους 66 πόντους με τσοκάκια, μιας και η παλιά (Rafaello 123) έχει μία στα 61+τσοκς και άλλη μια στα 70 2* σταθερό. Να τα έχουμε όλα. Από τα λεγόμενά σας συμπεραίνω ότι όταν το κλείστρο είναι δεμένο στην ουρά δεν βγάζει εμπλοκές, η δικιά είναι με το νέο σύστημα αν και 25ετιας, αλλά δεν έχει παρουσιάσει ποτέ το παραμικρό. Βλητικά ικανοποιημένοι.
Στον καθαρισμό η ES100 είναι πιο δύσκολη από τη centro;

Μιας και την αναφέρατε στο παιχνίδι της σύγκρισης να βάλω και ES100 αλλά και Breda Astro τη νέα.
 
Καλησπερα στην ομαδα!σκεφτομαι να αγορασω ενα aftermarket choke για τα περασματα του οκτωβρη και γενικοτερα κατι πιο σφικτο απο το τριαρι μαμα που εχει η rafaello crio πρωτης γεννιας που διαθετω.υπαρχει καποια προταση δοκιμασμενη;ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες!
 
Καλησπερα στην ομαδα!σκεφτομαι να αγορασω ενα aftermarket choke για τα περασματα του οκτωβρη και γενικοτερα κατι πιο σφικτο απο το τριαρι μαμα που εχει η rafaello crio πρωτης γεννιας που διαθετω.υπαρχει καποια προταση δοκιμασμενη;ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες!
μιλαμε για σπειρωμα crio sport λοιπον , δεν ξερω αν βρεις σε αυτο το σπειρωμα εγω θα αγοραζα ένα κιcks smoke η ένα carlnsons ported σε συσφιξη 8/10
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top