Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Όταν παίρνεις ένα όπλο και πιάνεις και χτίζεις επάνω του φυσίγγι τι προσπαθείς να συγκρίνεις το Χτιστό φυσίγγι εάν μπορεί να εξαφανίσει τις διαφορές των κανών.Πιστευεις ότι έχει νόημα η ερώτηση? Αφού χτίζεις και φτιάχνεις ότι θέλεις .Η διαφορές των κανών φαίνονται όταν θα πάρεις καμία 20 άρια φυσιγγακια κοινά που ρίχνουν όλοι και τα ρίξεις με διαφορετικά όπλα .Όχι με φυσίγγια εξειδικευμένα για να φανεί κάποιο ποιο αξιόλογο ούτε με ατσάλια ούτε με νίκελ ούτε με φυσίγγι μπαμ και δάκρυ με απλά που ρίχνουν όλοι .Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες .να σου στείλω 10 διαφορετικά 9 αρακια και ριχτα και μετά μας λες το ανέκδοτο ότι όλα είναι ίδια τα κανουλια.
 
Αν πατένταρεις τη βυσμσατωση, κάνεις κολπακια για να κρατήσεις τα σκάγια οσο περισσότερο γίνεται ενωμένα, τα φορτώσεις μπαφερ για να μην την "ακούνε" από παραμορφώσεις κτλ κτλ γίνεται... Στην ουσία κάνεις απλά τίς κανες έναν παρόμοιο μεταξύ τους σωλήνα, δεν επιδρούν πάνω στο φυσίγγι...
Έχει κάποια πρακτική εφαρμογή αυτό?
Το ξέρω ότι γίνεται Άρη ... αυτό που δεν ξέρω ακόμα είναι γιατί η συγκέντρωση αυτών των φυσιγγίων δεν πέφτει όπως των υπολοίπων.
Αυτό είναι πιο σημαντικό από το 95++% που βγάζουν.
Σίγουρα δεν είναι μόνο ένας παράγοντας που επιδρά.
 
Ανοίγω το benelli team και διαβάζω για φυσίγγια προχω κλπ. Τι έγινε χουχουλιάζετε εδώ στο thread, έχει ζεστούλα; .big smile.
Τι άλλο να διαβάσεις?
Για φινέτσα,λειτουργικότητα,κάνα κλικ και για κάνα φυσιγγι να τις μαζέψει λίγο....😈
 
Είδες που παραδέχεσαι ότι το φυσίγγι μπορεί να εκμηδενίσει οποιαδήποτε "βλητική υπεροχή κάνης" ?

να σου στείλω 10 διαφορετικά 9 αρακια και ριχτα και μετά μας λες το ανέκδοτο ότι όλα είναι ίδια τα κανουλια.
9άρια ?
Για πεταλούδες θα πάω ?
Βρε Γιάννη έλεος ... έχετε κάνει την τσίχλα αναφορά βλητικής υπεροχής και διάτρησης.
Υπάρχουν και άλλα, ανθεκτικότερα θηράματα.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι τα 9άρια ανεμίζουν και όση συγκέντρωση να βγάλεις θα έχει χαθεί μετά από 5m ?
Τα 6άρια χάνουν 10% περίπου σε 3m !!!

Η δυσκολία να αναφέρετε ΞΕΚΑΘΑΡΑ πολύ σφιχτό όπλο (με όλα τα φυσίγγια) σημαίνει ότι δεν υπάρχει ... αν υπάρχει πείτε το να το δοκιμάσω.

Τώρα αν όλοι σβήνουν τις φωτογραφίες που το όπλο τους δεν πήγε καλά και παρουσιάζουν μόνο αυτές που πήγε .. οκ το ξέρουμε και εμείς το κόλπο.

Τα είδες τα gamebore ? Είδες διαφορά διάτρησης ?
Τα είδες τα αποτελέσματα διάτρησης των kicks ?
Τα είδες τα βίντεο του Joel ?

Μην φλομώνετε τον κόσμο με μπαρούφες λες και όποιο όπλο βγάζει 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση σκοτώνει στον Θεό.

Οι οπλογνώστες ας κάνουν μια προσπάθεια να βρουν τις 2 τουφεκιές της Α300 και της Μ2 στις παρακάτω.

5guns 34gr No5.jpg
5guns 35,5gr No3.jpg
 
Και εγώ απλά ρίχνω και μάλιστα όχι με kicks.
Αν κυνήγαγες λαγό θα ήξερες ότι δεν χρειάζονται τέτοια φυσίγγια.
Αλλά το θέμα μας ήταν αν το φυσίγγι μπορεί να εκμηδενίσει το οποιοδήποτε όπλο και τσοκ και η απάντηση είναι ναι απ ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα.
Να εισαι σιγουρος οτι κυνηγαω και λαγο αλλα οχι οπως παλια, πηγαινω ομως 6-7 φορες, το Κικς τι σε πειραξε; αφου δεν προσφερει τιποτα...δεν γραφω αλλο εδω γιατι το καναμε χαλια κι αυτο το θεμα.
Θα μας κραξουν τα παιδια και με το δικιο τους😉
 
ου !ρε! .yelling. αντιμπενελακια!
Δεν ειμαι τομαρ....🤣🤣🤣🤣🤣

Και γι αυτο δεν γραφω ποτε σ'αυτο το θεμα, αλλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα...😎

Αν επαιζαν σε νορμαλ τιμες θα επαιρνα μια power bore να δω τι κανει, αλλα οι τιμες ειναι απλησιαστες φιλε, δεν δινω τοσα λεφτα για οπλο, ειναι παρα πολλα.
 
Όταν βρω ευκαιρία θα κάνω μια δοκιμή με μαμά 3*, briley M και kicks smoke 20 με nitro magnum semi No4 με την powerbore
Εγώ έχω βάλει κατά καιρούς δοκιμές, το μαμά 3 σε σύγκριση με το Kicks 3 πάλι στα 35 μέτρα έχει 13 με 15 % χαμηλότερη συγκέντρωση με απλά φυσίγγια...
 
το Κικς τι σε πειραξε; αφου δεν προσφερει τιποτα...
Βρε θα με τρελάνεις τώρα.
Δεν έχω γράψει ότι τα kicks βγάζουν υπό προϋποθέσεις πιο σφιχτές κατανομές και υπάρχει λόγος για αυτό ;
Πάντα εξαιρώ τα φρενάτα όταν μιλάω για τσοκ.
Πες μου όμως τώρα εσύ ή όποιος έχει ασχοληθεί ... Το 80% του kicks σε πόσα μέτρα παραπέρα γίνεται 60% ;;;
============
Τα λέω σε εσένα να τα ακούνε όλοι ...
Γιατί νομίζεις ότι σταμάτησα τις δοκιμές ;
Όταν ρίχνω με 6-7 διαφορετικά όπλα και παίρνω μια από τα ίδια σε διάτρηση και συγκέντρωση, ... συγκέντρωση δε, που εξανεμίζεται μετά από 3m ... τι να καθήσω να ασχοληθώ ;;;
Να μετράω σκάγια απλά για να μετράω ;

Όποιος έχει βρει οπλάρα που του κάνει τα γούστα την κρατάει.

Όποιος νομίζει ότι τα πενέλια δεν σκοτώνουν είτε σε νορμάλ θερμοκρασίες είτε στους μείον 20, ας πάρει άλλο όπλο να σκοτώνει.

Είναι αστικός μύθος αυτός στα στέκια των σκοπευτών (ότι τα πενέλια δεν σκοτώνουν στο κρύο) και μάλιστα σας αποκαλύπτω ότι ο λόγος είναι το πάχος των τοιχωμάτων της κάνης. 🤣🤪
Ότι νά ναι ...

Και αν κάθομαι και ασχολούμαι είναι γιατί ακούγονται κοτσάνες ολκής.

Τις τουφεκιές της Α300 θα τις βρει κανένας ; 👁️

Να δούμε πότε θα καταλάβετε ότι όλα τα όπλα ρίχνουν σχεδόν το ίδιο με το κατάλληλο (όχι πάντα ακριβό) φυσίγγι.

Σταματάω εδώ, αρκετά για σήμερα ...
 
Εχει δίκιο ο Βασίλης όταν λέει ότι η μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν σημαίνει και βλητική υπεροχή. Αν συνοδεύεται και από μεγαλύτερη διάτρηση, τότε ναι, αλλά αυτό πρέπει να αποδειχθεί. Βλητικη υπεροχή, θα θεωρούσα με το ίδιο φυσίγγι και μήκος κανης να έχουμε σε μία μεγάλη απόσταση πχ 36,5 μέτρα μεγαλύτερη διάτρηση (άρα μεγαλυτερες μένουσες και μικρότερες παραμορφωσεις), αν έχουμε και την επιθυμητή συγκέντρωση, που δεν είναι απαραίτητα η μεγαλύτερη, ακόμη καλύτερα.
 
Back
Top