Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ζώ για τη στιγμή που θα αποφασίσει (αν ποτέ γίνει) η benelli κάποια στιγμή να κάνει πάνω απο 18,5 τον αυλό και μεγαλύτερο τον κώνο και να το διαφημίσει κιόλας. Τότε θα μπώ στο φόρουμ και πραγματικά θα απολαύσω!
Πιθανόν να το κάνει ... οι κωνιωμένοι αυξάνονται σαν τις μύγες.
Εδώ το έκανε η Perazzi.

Θα βαρέσω μερικά φυσίγγια και θα σου πω το αποτέλεσμα.
Τώρα που έχω βάση δεδομένων ? ;)
 
Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά.
Έτσι λέει και η Briley Γιάννη.
How far can we lengthen your forcing cone? That depends on your shotgun. Each is unique but a better pattern is almost always certain.
https://www.brileygunsmithing.com/c-886-shotgun-lengthen-forcing-cones.aspx
Almost always certain ... αυτό το almost γιατί το βάζει άραγε ?
Λέω εγώ τώρα ...
Προσοχή και στο "That depends on your shotgun" δεν γράφει "That depends from the reamer we have" ;)

Εγώ από την άλλη δεν είδα ... ίσως έχουν καλύτερη όραση εκεί στην Briley από εμένα 🤪
Θα εμπιστευτώ όμως τα δικά μου μάτια.
Αν αντιληφθείς ότι μίκρυνε ο συντελεστής ασφαλείας,μάλλον θα κάνεις καιρό να αντιληφθείς....γενικότερα.😵‍💫
Όποιος το αντιληφθεί να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το γράψει δημόσια.
Δεν λαμβάνεις εσύ τα νέα από τα σπασμένα όπλα ανά την Ελλάδα ? 🤣
Ευκαιρία να αποχρωμιωσεις και τον υπόλοιπο αυλό!😁
Να το κάνουν αυτοί που έχουν το μικρόβιο ή χρήματα για πέταμα ή γνωστούς οπλουργούς που τους το κάνουν τζάμπα ή μισοτιμής.
Να μας πουν και τι είδαν ...
Προσωπικά έχω κουραστεί να βλέπω τα ίδια ...
 
Last edited:
Μηπως εχουμε ασκοπες πιεσεις για να σιγουρευτει η benelli οτι θα δουλεψει η αδρανεια στο κλειστρο σε διαφορετικες συνθηκες? Και στενος αυλος και μικρος(αρα πιο αποτομος) κωνος.
Απολύτως καμία σχέση οι πιέσεις με την αδράνεια.
 
Δασκαλος δεν ειμαι....
Αλλα μεσα απο τις δοκιμες μου....εμαθα καποια πραγματα....και εχω καταληξει...οτι το φυσιγγιο κανει
την διαφορά !!!!
Για εμένα είσαι δάσκαλος ... γιατί μοιράζεις την γνώση, όποια και να είναι αυτή !!!!!!!!
😍
Όλοι αυτό πιστεύουν αλλά "ντρέπονται" να το πουν.
 
Παναγιώτη κανένας απολύτως κατασκευαστής δεν θα συμφωνήσει να πειραχτεί μια κάνη εκτός από την άκρη των τσοκ (εκεί η cip δεν δίνει καν ελάχιστο πάχος τοιχωμάτων) !!!
Η cip δίνει κάποιες γενικές οδηγίες.
Ο δάσκαλος σκοποβολής θα πει αυτά που πιστεύει ή έχει ακούσει.
Ο οπλουργός θα κάνει αυτό που ξέρει ή θα σε καθοδηγήσει αν είναι σωστός.
Οι εταιρίες κατασκευής είναι απόλυτες σε αυτό και καλά κάνουν.
Η επαναπιστοποίηση των όπλων γι αυτό υπάρχει.

Ο συντελεστής ασφαλείας των συρματοσχοίνων ανάρτησης των ανελκυστήρων είναι τουλάχιστον x12.
Των λειόκανων πόσο είναι x2 ? x2.5 ? και γιατί να τον μειώσω ? Για να βαράω 5 πουλιά ή δισκάκια περισσότερα ή λιγότερα ?
Ή για να βιδώνω το IC αντί του MOD ?
Των αεροπλάνων ο συντελεστης ασφαλείας ξέρετε πόσος είναι ??? 🤪

Μην ξεθαρεύουμε με τους συντελεστές ασφάλειας.
Διαβάστε τα πρώτα και το τελευταίο post στο νήμα
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/

Δεν είναι το μόνο περιστατικό ... στο trapshooters έχει αρκετά ... με τραποφύσιγγα ή ιδιογόμωση.

Και που θα στιριχτεί ?
Δεν ξέρει καν τα χαρακτηριστικά του μετάλλου της κάνης !!!
Λέω εγώ τώρα ...

Αν υπάρχει μείωση της ανάκρουσης σε βαθμό που μπορεί να γίνει αισθητός τότα αυτόματα υπάρχει αισθητή μείωση αρχικών ταχυτήτων και αυτό είναι δεδομένο.
Αποτέλεσμα το όπλο να μην σκοτώνει τόσο καλά λόγω διάτρησης ενώ η συγκέντρωση θα είναι η ίδια μιας και θα αναγκαστείς να ανοίξεις τσοκ.
Εξηγείται και η μεγαλύτερη συγκέντρωση έτσι λόγω μείωσης των αρχικών ... λέω εγώ τώρα ...
Αν ισχύει η μειωμένη ανάκρουση όλα αυτά ...

Σωστότατο

Εμένα μου έδειξε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές ... αλλά οκ δέχομαι ότι αυτοί είδαν.

Στα σκοπευτικά οι υπερβολές ... γιατί μόνο εκεί άραγε ?
Ρωτάω, δεν ξέρω.

Ξέρεις πάρα πολλά εσύ ... χαίρομαι να σε διαβάζω.
Ειναι πολλες οι ερμηνείες που θελω να σου δωσω στις παρατηρησεις του λογου μου και ξερεις καλα οτι εχω τα δεδομενα που πρεπει αλλα δεν μπορω να γραψω κατεβατά για να γινουν για ολους μας απολυτα κατανοητα.Δεν διαφωνουμε σε τιποτα αντιθετως το στηριζω και εγω απολυτα και το εχω ξαγραψει οτι δε παιζουμε με την ασφαλεια των οπλων.Αλλο ειναι το πνευμα ομως των λογων μου ποιο πανω το οποιο πιστευω δεν κατανοησες ακριβως.Επισης η αποδοση σιγουρα βελτιωνεται με ενα ποιοτικοτερο φυσιγγιο αλλα το ζητουμενο ειναι αυτα που υπαρχουν στο εμποριο με τις μεγαλες διακυμανσεις και το εχουμε συζητησει με αποτελεσματα δκοκιμων ερχεται να μικρυνει τις διαφορες στα καντυλια και τις λαμπαδες που κατεβαζουμε την κακια εκεινη στιγμη.Με την ποιοτητα της παραγωγης των φυσιγγιων συζητησαμε τις μεγαλες διακυμανσεις προσεχως θα συζητησουμε και την αξια του κωνου για το εαν ειναι επαρκης και αξια μια τετοια παρεμβαση η οχι περα απο τα στανταρ ασφαλειας της κατασκευης που πρεπει να δεχθουμε ασυζητητι.Εχω πριν τον κωνο 13ις δοκιμες επι χαρτου οταν θα εχω τις ιδιες συνθηκες θα επαναληφθουν ακριβως με τον κωνο και θα ανακοινωσω αποτελεσματα.Η παρεμβαση του κωνου επαναλαμβανω οτι ειναι προσωπικη επιλογη και δεν συστηνεται ως κοινη αποψη.Τωρα με συγχωρειται τρεχω για τις εκλογες.
 
ΚΑΙ ο κώνος!
Η βισματωση με μάλλινη έχει πολλά"κομμάτια"με το μεγαλύτερο σε μήκος(μαλλινοταπα),να μην ξεπερνάει τα 20mm.
Όποτε,καταλαβαίνουμε ότι ο μακρύς κώνος δεν ενδείκνυται.
Σε μικροτερο βαθμο, εχει σχεση και το μηκος της θαλαμης.
 
sos μπορειτε να μου βρειτε ενα οπλο που δεν σκοτωνει?[μαρκα και μοντελο παρακαλω!]
Πάνω από τα 40 μέτρα πολλά και θέλουν ειδικό φυσίγγι ενώ κάποια σκοτώνουν με τα περισσότερα και πρώτα από όλα αυτά που εκθειάζεται γιατί μπλέκεται την αξιοπιστία με την δυναμική .
 
ΚΑΙ ο κώνος!
Η βισματωση με μάλλινη έχει πολλά"κομμάτια"με το μεγαλύτερο σε μήκος(μαλλινοταπα),να μην ξεπερνάει τα 20mm.
Όποτε,καταλαβαίνουμε ότι ο μακρύς κώνος δεν ενδείκνυται.

Γιαννη μου....πιστευω οτι εβγαλα φυσιγγιο ''πασπαρτου'' με γνησια μαλλινη ταπα για ολους τους αυλους.
Και λεω πιστευω...και οχι οτι ειμαι σιγουρος 100% γιατι ακομα δεν το εχω δοκιμασει σε 18,8 αυλο...
 
.Εχω πριν τον κωνο 13ις δοκιμες επι χαρτου οταν θα εχω τις ιδιες συνθηκες θα επαναληφθουν ακριβως με τον κωνο και θα ανακοινωσω αποτελεσματα.
Οταν με το καλο ανοιξει η σεζον και ειμαστε καλα θα κανω και εγω δοκιμες με Baikal mp155 71cm μια δικη μου με κωνο(περιπου 5,5-6cm τον μετρησα) και και μια ενος φιλου απο το χωριο που τις αγορασαμε μαζι ιδιεςκαι οι δυο(τουλαχιστον οπτικα...) με μαμα τσοκ ιδια φυσιγγια(εμπορικα γιατι ιδιογομωση γιοκ παρολο που εχουμε μηχανες αλλα ειμαστε στουρναρια...) σε Νο8 και Νο6 σε κατανομη αλλα και σε διατρηση κεντρικη και περιφερειακη με βιβλια καθε ιδεα ευπροσδεκτη.Ετσι μπας και μας φυγει καμμια απορια...
 
Back
Top