Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μπενελι όλες εκτός τις Κριό και τις παλιές με γαλλική κάνη.
@outlander
Είδες ? ήξερα από πριν την απάντηση :)
Όλα τα όπλα όλων των κατασκευαστών παγκοσμίως σκοτώνουν ικανοποιητικά εκτός από τις Benelli μετά το 2010.
Το e-artemis έχει κάνει μεγάλη ζημιά σου λέω αχαχαχα
 
Last edited:
Οταν με το καλο ανοιξει η σεζον και ειμαστε καλα θα κανω και εγω δοκιμες με Baikal mp155 71cm μια δικη μου με κωνο(περιπου 5,5-6cm τον μετρησα) και και μια ενος φιλου απο το χωριο που τις αγορασαμε μαζι ιδιεςκαι οι δυο(τουλαχιστον οπτικα...) με μαμα τσοκ ιδια φυσιγγια(εμπορικα γιατι ιδιογομωση γιοκ παρολο που εχουμε μηχανες αλλα ειμαστε στουρναρια...) σε Νο8 και Νο6 σε κατανομη αλλα και σε διατρηση κεντρικη και περιφερειακη με βιβλια καθε ιδεα ευπροσδεκτη.Ετσι μπας και μας φυγει καμμια απορια...
Ρίξε και κανένα #4 #3 #2 για να δούμε και στα κοτρόνια τις διαφορές.
 
Όπλο με κώνο πάνω από 5cm και όπλο με κώνο μικρότερο από 2cm με το υπερφυσίγγι MB Long range #6 (@outlander 🤣) με kicks buck kicker που βγήκε από το ένα όπλο και βίδωσε στο άλλο, με περίπου τον ίδιο αλλά μη μετρημένο αυλό, έδωσαν συγκέντρωση 60% με διαφορά 1% στα 35m.
Με διάφορα τσοκ που εναλλάσονταν στα όπλα και ίδια εμπορικά φυσίγγια η μέγιστη διαφορά ήταν 5%.

Welcome to reality = καλωσορίσατε στην πραγματικότητα.
 
@outlander
Είδες ? ήξερα από πριν την απάντηση :)
Όλα τα όπλα όλων των κατασκευαστών παγκοσμίως σκοτώνουν ικανοποιητικά εκτός από τις Benelli μετά το 2010.
Το e-artemis έχει κάνει μεγάλη ζημιά σου λέω αχαχαχα
Εάν στεκοσουν ποτέ με κανένα πολύ δυνατό ντουφέκι μαζί να κυνηγάς δίπλα δίπλα και να βλέπεις σκοτωματα με τα διάφορα όπλα ανά καιρούς θα καταλάβαινες ότι κάποια όπλα απλά ρίχνουν μετά από κάποιο σημείο και κάποια σκοτώνουν .Δεν είναι εύκολο αυτό να το βιωσεις και πολύ δύσκολο να το αποδεχτείς όπως δύσκολο μου ήταν και εμένα κάποτε αυτό με έκανε και καλύτερο σκοπευτή αλλά δυστυχώς είναι μια αλήθεια που δεν θα σου πει κανένας τύπος μαθηματικων και κανένα χαρτόνι.Τα υπόλοιπα είναι ωραία συζήτηση και καλαμπουρι τα οποία ουδείς γνώστης σκόπευσης και όπλων τα παραδέχεται.
 
Εάν στεκοσουν ποτέ με κανένα πολύ δυνατό ντουφέκι μαζί να κυνηγάς δίπλα δίπλα και να βλέπεις σκοτωματα με τα διάφορα όπλα ανά καιρούς θα καταλάβαινες ότι κάποια όπλα απλά ρίχνουν μετά από κάποιο σημείο και κάποια σκοτώνουν.Δεν είναι εύκολο αυτό να το βιωσεις και πολύ δύσκολο να το αποδεχτείς όπως δύσκολο μου ήταν και εμένα κάποτε αυτό με έκανε και καλύτερο σκοπευτή αλλά δυστυχώς είναι μια αλήθεια που δεν θα σου πει κανένας τύπος μαθηματικων και κανένα χαρτόνι.Τα υπόλοιπα είναι ωραία συζήτηση και καλαμπουρι τα οποία ουδείς γνώστης σκόπευσης και όπλων τα παραδέχεται.
Κάνε δοκιμές ... όλα τα άλλα (για το θέμα μας) δεν έχουν αξία.

Λένε πολλές παπάντζες οι σκοπευτές ... το ξέρω γιατί γνωρίζω και εγώ κάποιους.
Για ρώτα τον ποιά όπλα δεν σκότωναν καλά και τα άλλαξε με περισσότερο δηλητηριασμένα και πες μας μερικά.
Τα προηγούμενα που είχε δηλαδή θέλω να μάθω.
Όλο με benelli έριχνε ?
 
Οταν με το καλο ανοιξει η σεζον και ειμαστε καλα θα κανω και εγω δοκιμες με Baikal mp155 71cm μια δικη μου με κωνο(περιπου 5,5-6cm τον μετρησα) και και μια ενος φιλου απο το χωριο που τις αγορασαμε μαζι ιδιεςκαι οι δυο(τουλαχιστον οπτικα...) με μαμα τσοκ ιδια φυσιγγια(εμπορικα γιατι ιδιογομωση γιοκ παρολο που εχουμε μηχανες αλλα ειμαστε στουρναρια...) σε Νο8 και Νο6 σε κατανομη αλλα και σε διατρηση κεντρικη και περιφερειακη με βιβλια καθε ιδεα ευπροσδεκτη.Ετσι μπας και μας φυγει καμμια απορια...

Δεν ειστε ''στουρναρια''..... εφοσον εχετε μηχανες....θεληση θελει....Στειλε η γραψε μου τι φυσιγγια ρινχετε
γραμμαρια και Νρο σκαγιων.... σου δινω σεταπ δοκιμασμενα και ''ευκολα''....μιλαμε μεσω βαιπερ....και
εν μια νυκτι....σε εχω κανει ιδιογομωτη !!! :)
 
Κάνε δοκιμές ... όλα τα άλλα (για το θέμα μας) δεν έχουν αξία.

Λένε πολλές παπάντζες οι σκοπευτές ... το ξέρω γιατί γνωρίζω και εγώ κάποιους.
Για ρώτα τον ποιά όπλα δεν σκότωναν καλά και τα άλλαξε με περισσότερο δηλητηριασμένα και πες μας μερικά.
Τα προηγούμενα που είχε δηλαδή θέλω να μάθω.
Όλο με benelli έριχνε ?
Άλλο να λένε και άλλο να βλέπεις με τα μάτια σου .Έχω δει επανηλημενως Βασίλη δίπλα μου άνθρωπο να έρχονται μπουλούκι τρυγονες και να ρίχνει επανειλημμένα 3 ντουφεκιες 3 πουλιά 5 ντουφεκιες 5 πουλιά συνεχόμενα ξεχωριστά όχι γιούρια στο κοπάδι άστο λοιπόν σου μιλάω για να καταλάβεις σκόπευση με κανη 71 φουλ στοίχημα επισαν 3 άτομα και πέταξαν 5 κουτάκια μπύρας ταυτόχρονα και τα διέλυσε και τα 5 με 5 ντουφεκιες όταν σήκωνε ντουφέκι κατέβαζε πουλιά εκεί που πολλοί τα κοιτούσαν με απλά κοινά φυσιγγακια .Όταν λοιπόν αυτός λέει ότι και βλέπεις κιόλας ότι αυτό το ντουφέκι αποδίδει καλύτερα και ξέρεις ότι δεν έχει όφελος είναι απλά ένας φίλος σου κυνήγια και τίποτε παραπάνω και βλέπεις και τα φυσίγγια και τα πάντα στο κυνήγι αποστάσεις σκοτωματα είναι καλύτερο να πιστεύεις ότι βλέπεις αφού το ζεις κιόλας παρά τις 5 ντουφεκιες στα χαρτόνια και τα 400 στους ταχογραφους .Είχα την τύχη να γνωρίσω τέτοιους ανθρώπους και όχι στο κυνήγι αλλά και σε κάποια άλλα πράγματα τους κορυφαίους έτσι ξέρω τι μου γίνεται τι πιστεύω και που φτάνω .Τα υπόλοιπα είναι περιττά,Και απλά γράφω για να επισημάνω ότι δεν είναι τα όπλα ίδια μεταξύ τους,και ότι κάποια είναι καλύτερα βλητικά τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο ο κάθε ένας μπορεί να πιστέψει ότι τον ικανοποιεί
 
Άλλο να λένε και άλλο να βλέπεις με τα μάτια σου .Έχω δει επανηλημενως Βασίλη δίπλα μου άνθρωπο να έρχονται μπουλούκι τρυγονες και να ρίχνει επανειλημμένα 3 ντουφεκιες 3 πουλιά 5 ντουφεκιες 5 πουλιά συνεχόμενα ξεχωριστά όχι γιούρια στο κοπάδι άστο λοιπόν σου μιλάω για να καταλάβεις σκόπευση με κανη 71 φουλ στοίχημα επισαν 3 άτομα και πέταξαν 5 κουτάκια μπύρας ταυτόχρονα και τα διέλυσε και τα 5 με 5 ντουφεκιες όταν σήκωνε ντουφέκι κατέβαζε πουλιά εκεί που πολλοί τα κοιτούσαν με απλά κοινά φυσιγγακια .Όταν λοιπόν αυτός λέει ότι και βλέπεις κιόλας ότι αυτό το ντουφέκι αποδίδει καλύτερα και ξέρεις ότι δεν έχει όφελος είναι απλά ένας φίλος σου κυνήγια και τίποτε παραπάνω και βλέπεις και τα φυσίγγια και τα πάντα στο κυνήγι αποστάσεις σκοτωματα είναι καλύτερο να πιστεύεις ότι βλέπεις αφού το ζεις κιόλας παρά τις 5 ντουφεκιες στα χαρτόνια και τα 400 στους ταχογραφους .Είχα την τύχη να γνωρίσω τέτοιους ανθρώπους και όχι στο κυνήγι αλλά και σε κάποια άλλα πράγματα τους κορυφαίους έτσι ξέρω τι μου γίνεται τι πιστεύω και που φτάνω .Τα υπόλοιπα είναι περιττά,Και απλά γράφω για να επισημάνω ότι δεν είναι τα όπλα ίδια μεταξύ τους,και ότι κάποια είναι καλύτερα βλητικά τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο ο κάθε ένας μπορεί να πιστέψει ότι τον ικανοποιεί
Έχω φίλους σκοπευτές, γερά τουφέκια. Κάνουν θαύματα πραγματικά.

Κάνεις όμως μόνιμα τρία σημαντικά "λάθη" (για εμένα)
Προσπαθείς να πείσεις με βολές στο πεδίο μη αναφέροντας συγκεκριμένα φυσίγγια, τσοκ, αποστάσεις και συχνότητα καταρρίψεων.
Κάνεις "επίκληση στην αυθεντία" και όχι στην λογική.
Στιρίζεσαι σε αυτά που λένε άλλοι (και δη σκοπευτές οι οποίοι έχουν οικονομικές σχέσεις με εταιρίες)

Για εμένα 2 κάνες-φυσίγγια-τσοκ που θα βγάλουν ίδια διάτρηση και συγκέντρωση θα έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ σκοτώματα αν η απόκλιση από το στόχο είναι η ίδια.
Όλα τα άλλα τα ακούω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη φίλε.
 
Last edited:
@outlander
Είδες ? ήξερα από πριν την απάντηση :)
Όλα τα όπλα όλων των κατασκευαστών παγκοσμίως σκοτώνουν ικανοποιητικά εκτός από τις Benelli μετά το 2010.
Το e-artemis έχει κάνει μεγάλη ζημιά σου λέω αχαχαχα

Εμένα που είναι και crio και πριν από το 2010 ? .think.
 
Έχω φίλους σκοπευτές, γερά τουφέκια. Κάνουν θαύματα πραγματικά.

Κάνεις όμως μόνιμα τρία σημαντικά "λάθη" (για εμένα)
Προσπαθείς να πείσεις με βολές στο πεδίο μη αναφέροντας συγκεκριμένα φυσίγγια, τσοκ, αποστάσεις και συχνότητα καταρρίψεων.
Κάνεις "επίκληση στην αυθεντία" και όχι στην λογική.
Στιρίζεσαι σε αυτά που λένε άλλοι (και δη σκοπευτές οι οποίοι έχουν οικονομικές σχέσεις με εταιρίες)

Για εμένα 2 κάνες-φυσίγγια-τσοκ που θα βγάλουν ίδια διάτρηση και συγκέντρωση θα έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ σκοτώματα αν η απόκλιση από το στόχο είναι η ίδια.
Όλα τα άλλα τα ακούω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη φίλε.
Όταν βρεις τις δύο κανες διαφορετικών εταιριών που θα βγάλουν με τα ίδια τσοκ αναλογικά και τα 15 διαφορετικά φυσίγγια εμπορίου και ιδιογομωσης ίδια αποτελέσματα πες και σε εμένα ποιες είναι η κανες εγώ προς το παρόν γνωρίζω τις καλύτερες και τις χειρότερες ίδιες ακόμη δεν έχω βρει
 
Όταν βρεις τις δύο κανες διαφορετικών εταιριών που θα βγάλουν με τα ίδια τσοκ αναλογικά και τα 15 διαφορετικά φυσίγγια εμπορίου και ιδιογομωσης ίδια αποτελέσματα πες και σε εμένα ποιες είναι η κανες
Οι δύο που έχω γρήγορα γρήγορα ... 1187 μ2.
Και με 18 φυσίγγια εμπορίου, όχι 15.
Να τις ξαναβάλω τις δοκιμές ? Τις έχασες ?

Και με 3 δοκιμές διάτρησης ;) κεντρικής και περιφερειακής (να μην ξεχνιόμαστε).

Και καμιά 10αριά όπλα ακόμα.
Ρε συ μπας και σε δουλεύουν για να σου τρώνε χρήματα ?
 
Εμένα που είναι και crio και πριν από το 2010 ? .think.
Σκοτώνει Σταμάτη μην φοβάσαι, εδώ σκοτώνει η δικιά μου που είναι του 2020 άνευ κρύου κάνης, μόνο τσοκακίων.
Αλλά την ξεματιάζει η μάνα μου κάθε πρωί. Ίσως αυτός είναι ο λόγος.
Μου το έχει επιβεβαιώσει αρχιεπίσκοπος.
.sarcastic.
 
Back
Top