Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Θα τον κανεις να μπει με αλλο ονομα τωρα.........
Κατσε φρονιμος τωρα που τον βρηκαμε.......
Δε σου ελειψαν τα διαγραματα???????
Ναιιιιι, αφού το βράδυ δεν κοιμάμαι πόσο καιρό τώρα, από την έλλειψη. .sarcastic. .sarcastic.
 
Παιδια χαλαρωστε...Για να λεμε ολη την αληθεια ο Βασιλης ανεβαζε οχι μονο διαγραμματα αλλα και ενδιαφερουσες ιστοσελιδες βλητικου και κυνηγετικου ενδιαφεροντος αρχεια pdf με πολυ χρησιμες πληροφοριες μεσα(ειχε ανεβασει κατι αρχεια με τους κανονισμους cip για τις προδιαγραφες κατασκευης των καννων των λειοκαννων οπλων..που ουτε καν ηξερα οτι υπαρχουν...) βιντεακια εστελνε email σε εταιρειες οπλων αλλα και σε τυπους που ασχολουνται με την βλητικη του λειοκαννου και τα ανεβαζε εδω καθως και τις απαντησεις κλπ κλπ... το εψαχνε πολυ το θεμα και ηταν ενημερωμενος...Απο 'κει και περα σε πολλα διαφωνουσαμε και ειχαμε διαφορετικες αποψεις...ε δεν τρεχει και τιποτα αν συμφωνουσαμε ολοι σε ολα θα ηταν και βαρετο...
 
Παιδια χαλαρωστε...Για να λεμε ολη την αληθεια ο Βασιλης ανεβαζε οχι μονο διαγραμματα αλλα και ενδιαφερουσες ιστοσελιδες βλητικου και κυνηγετικου ενδιαφεροντος αρχεια pdf με πολυ χρησιμες πληροφοριες μεσα(ειχε ανεβασει κατι αρχεια με τους κανονισμους cip για τις προδιαγραφες κατασκευης των καννων των λειοκαννων οπλων..που ουτε καν ηξερα οτι υπαρχουν...) βιντεακια εστελνε email σε εταιρειες οπλων αλλα και σε τυπους που ασχολουνται με την βλητικη του λειοκαννου και τα ανεβαζε εδω καθως και τις απαντησεις κλπ κλπ... το εψαχνε πολυ το θεμα και ηταν ενημερωμενος...Απο 'κει και περα σε πολλα διαφωνουσαμε και ειχαμε διαφορετικες αποψεις...ε δεν τρεχει και τιποτα αν συμφωνουσαμε ολοι σε ολα θα ηταν και βαρετο...
Συμφωνώ απόλυτα!
 
Ο Βασίλης, κατά την άποψή μου πολύ αξιόλογο άτομο, υποστήριζε την άποψή του τεκμηριωμένα με πολλά επιστημονικά και τεχνικά στοιχεία αλλά δυστυχώς εμπλεκόταν σε κόντρες που δεν οδηγούσαν πουθενά.
Τις περισσότερες φορές συμφωνούσα μαζί του, όχι γιατί είμαι 'Μπενελλάκιας', αλλά κυρίως γιατί κατανοούσε τις αρχές της Φυσικής και στήριζε πάνω σε αυτές τα επιχειρήματά του, κόντρα σε επιχειρήματα του τύπου 'έχω ρίξει δυό καραβιές φυσίγγια και με το ταδε όπλο σκοτώνω πολύ καλύτερα'
 
Ετσι, αυτα γινονται μονο με benelli......
Αν ηταν σε βιντεο θα ειχαν φυγει......
Σε αυτό έχεις ένα δίκιο.

Μια φορά ένα σκάγι από μπενέλι διαπέρασε τον εγκέφαλο μιας τσίχλας στα 30μ και κυνηγούσα να την πιάσω.
Μια άλλη με Brow της έξυσα τον κώλο στα 90μ και έπεσε στουπί.
Με μπερέτα δε μια στα 120μ έπεσε ξερή χωρίς να την χτυπήσει σκάγι.
Δεν είναι τα σκάγια ή το φυσίγγι το πρόβλημα, το όπλο είναι.
Γι αυτό σωστά λένε τα παιδιά ότι ο πίνακας δεν λέει τίποτα.

Επίσης να ξέρεις και κάτι άλλο το οποίο έχει παρατηρηθεί στο κυνήγι.
Βλέπεις φτερά από μπενέλι, πρόβλημα διάτρησης.
Βλέπεις φτερά από άλλο όπλο, την έξυσαν τα σκάγια αλλά πέφτει νεκρή.
Φταίνε τα πολύ ενεργά σκάγια.
Η ενέργεια μεταδίδεται εξ αποστάσεως στην τσίχλα και την σκοτώνει ακαριαία. 😆

Η περέτα έχει τα θεματάκια της στην υγρασία και δεν γουστάρει εμπορικά.
Με μια γρήγορη αναζήτηση εδώ, αυτό κατάλαβα.
Έχει επίσης πρόβλημα στις μικρές αποστάσεις γιατί τουφεκάνε όλοι πάνω από τα 50μ 😁
 
Κατ αρχήν καλημέρα.εχει γίνει πάλι λίγο ώπα το πράμα αλλά δε μαμιεται.συμπερσσμα όσοι έχετε (έχουμε)μπενελι το έχετε λόγω παλιότερων συνηθειών ας γίνουμε ιδιογομωτες κι αν δε μπορούμε ας γίνουμε κομμωτές άντε μπραβο
 
Κατ αρχήν καλημέρα.εχει γίνει πάλι λίγο ώπα το πράμα αλλά δε μαμιεται.συμπερσσμα όσοι έχετε (έχουμε)μπενελι το έχετε λόγω παλιότερων συνηθειών ας γίνουμε ιδιογομωτες κι αν δε μπορούμε ας γίνουμε κομμωτές άντε μπραβο
Κάνε υπομονή κάνα σαρανταήμερο...
Με το που θ'αρχισουν τα μπασίματα θα καλμάρει η κατάσταση... :)
 
Δυσκολα θα βρεις ομορφοτερες καταστασεις πανω σε κυνηγετικες συζητησεις, οπως εδω, λεμε τωρα. Μονο και μονο για
αυτο το λογο, θα πρεπει να υπαρχουν και οι αντιθετες αποψεις, ο αντιλογος, για να δημιουργειται η κουβεντα. Παντα βεβαια με σεβασμο στην αντιθετη αποψη, διοτι απλα δεν εχουμε κατι να χωρισουμε. Το σιγουρο, το επιβεβαιωμενο, ειναι οτι ολοι βγαινουμε κερδισμενοι.
Αυτο δε που ειναι απολυτως βεβαιο, ειναι οτι, μεγαλωνοντας, θα φυγει καθε διαθεση "ανταγωνισμου" και ενα απλο Baikalaki, με απλους
και δισκανδαλο, θα γινει ο μονιμος συντροφος σας στις εξορμησεις σας που πλεον θα τις βλεπετε με "αλλο ματι"...;)
 
Δυσκολα θα βρεις ομορφοτερες καταστασεις πανω σε κυνηγετικες συζητησεις, οπως εδω, λεμε τωρα. Μονο και μονο για
αυτο το λογο, θα πρεπει να υπαρχουν και οι αντιθετες αποψεις, ο αντιλογος, για να δημιουργειται η κουβεντα. Παντα βεβαια με σεβασμο στην αντιθετη αποψη, διοτι απλα δεν εχουμε κατι να χωρισουμε. Το σιγουρο, το επιβεβαιωμενο, ειναι οτι ολοι βγαινουμε κερδισμενοι.
Αυτο δε που ειναι απολυτως βεβαιο, ειναι οτι, μεγαλωνοντας, θα φυγει καθε διαθεση "ανταγωνισμου" και ενα απλο Baikalaki, με απλους
και δισκανδαλο, θα γινει ο μονιμος συντροφος σας στις εξορμησεις σας που πλεον θα τις βλεπετε με "αλλο ματι"...;)
Ας διαβάσουμε όλοι καλά την τελευταία παράγραφο... Μπορεί η διάθεση για τον τέλειο εξοπλισμό, το υπερόπλο, το να πιάσω καρτέρι 5 μέρες πρίν, να κοντράρομαι με άλλους αν σκοπεύω καλύτερα απ αυτούς , αν είμαι πιο καλος κυνηγός κλπ, να είναι το αλατοπίπερο όλης της ιστορίας, το κυρίως πιάτο όμως δεν βρισκεται σ'αυτά τα πράγματα, πιο πολύ άγχος προσθέτουν παρά ευχαρίστηση τελικά. Σχεδόν ολοι οι πιο μεγάλοι απο εμάς που τα έχουν ήδη κάνει αυτά, άλλοι σε μεγάλο ή σε μικρό βαθμό κατέληξαν κάπως έτσι.
Ένας μικρός διάλογος με τον πατέρα μου: -Μπαμπά θα πάμε για τσίχλες στο Μόδι, ποιό τσόκ να σου βάλω;
-Βάλε μου ρε παιδάκι μου πάνω τώρα όποιο θέλεις.
-Φυσίγγια ;τα τάδε;
-Δώσε μου οτι δε σου πάει εσένα!
 
Θα πω κάτι.
Αν ( υποθετικα) ένας μεσήλικας βάζει ψευδώνυμο για να μπει κρυφά σε ένα φόρουμ και να γράφει, μάλλον χρειάζεται σύμβουλο υγείας γιατί δεν πάει καθόλου καλά.
Το θεωρώ μέγιστο εξευτελισμό της προσωπικότητάς σου.
Είναι σαν να φοράς περούκα για να μπεις σε έναν χώρο χωρίς να σε γνωρισουν.

Αυτά γιατί έχουμε χασει και τη στοιχειώδη λογική πια.
 
Last edited:
Κάνε υπομονή κάνα σαρανταήμερο...
Με το που θ'αρχισουν τα μπασίματα θα καλμάρει η κατάσταση... :)
Υπομονή κάνω με τους εδώ συναδέλφους σου που μου είπανε 15 μέρες για την άδεια αγοράς κι έχω τη Φεράρι παρκαρισμένη στο μαγαζί μαμω τη τύχη μου.εχε χάρη που ήταν μέσα ένα κοριτσάκι λουκούμι κι έκανα κοκοκο.αχνα δεν έβγαλα ωιμε
 
Θα πω κάτι.
Αν ( υποθετικα) ένας μεσήλικας βάζει ψευδώνυμο για να μπει κρυφά σε ένα φόρουμ και να γράφει, μάλλον χρειάζεται σύμβουλο υγείας γιατί δεν πάει καθόλου καλά.
Το θεωρώ μέγιστο εξευτελισμό της προσωπικότητάς σου.
Είναι σαν να φοράς περούκα για να μπεις σε έναν χώρο χωρίς να σε γνωρισουν.

Αυτά γιατί έχουμε χασει και τη στοιχειώδη λογική πια.
Εκείνο πάλι, το πάρα πολύ εύστοχος,
έχασε τους κωδικούς;
Ο σοφός λαός έχει τις παροιμίες =
θέλει η πουτ@ν@ να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει.
topic.
 
Υπομονή κάνω με τους εδώ συναδέλφους σου που μου είπανε 15 μέρες για την άδεια αγοράς κι έχω τη Φεράρι παρκαρισμένη στο μαγαζί μαμω τη τύχη μου.εχε χάρη που ήταν μέσα ένα κοριτσάκι λουκούμι κι έκανα κοκοκο.αχνα δεν έβγαλα ωιμε
Ωωωχχ!!! Πάει, έπεσε κι εδώ ... "φόρτος εργασίας" !!! 😳 .yel.😁 Γιατί μέχρι πρόσφατα ήταν τσακ-μπαμ ... Εγώ τουλάχιστον δεν είχα ποτέ θέμα. Και πέρυσι που πήγα για την ανανέωση του καουμπόϊκου Winchester, μου είπαν σε μια βδομάδα, και σε 3 μέρες με πήραν τηλ. ότι είναι έτοιμη η ΑΚΚΟ να πάω να την πάρω!!👍
 
Back
Top