Benelli Team

Σήμερα στο σκοπευτήριο ήμουν δίπλα με κάποιον που μόλις είχε πάρει την ethos cordoba AI και την δοκίμαζε η κάνη είναι απίστευτη με 4* έκανε σκόνη τα πιάτα ακόμη και σε οριακές αποστάσεις με 28γρ φυσίγγια οπότε μου έφυγε και η απορία πως αποδίδει η κάνη στης χαμηλές γομώσεις. Εκείνο που είδα είναι ότι η κάνη έχει μεγαλύτερη διάμετρο οπότε για να μπει στα ποιο παλιά όπλα σίγουρα θέλει άλλη πάπια.
Παναγιωτη μολις ηρθα ενα βημα πιο κοντα στο απονενοημενο.:D
 
Μηπως ξερει καποιος την εσωτερικη διαμετρο της θαλαμης σε supernova ή nova.Ακριβως στην αρχή.
Δεν βρηκα διαστασεις για τη διάμετρο πουθενα στο διαδικτυο.
Πρεπει να ναι κατι λιγοτερο απο 2cm, αλλα θελω επακριβως αν γνωριζει καποιος.
(δεν εχω παχυμετρο δυστυχως)

Screenshot_20241014-185855_Chrome.jpg
 
Μηπως ξερει καποιος την εσωτερικη διαμετρο της θαλαμης σε supernova ή nova.Ακριβως στην αρχή.
Δεν βρηκα διαστασεις για τη διάμετρο πουθενα στο διαδικτυο.
Πρεπει να ναι κατι λιγοτερο απο 2cm, αλλα θελω επακριβως αν γνωριζει καποιος.
(δεν εχω παχυμετρο δυστυχως)

View attachment 92416
H διάσταση της θαλάμης που θες είναι στανταρ και δεν αλλάζει από όπλο σε όπλο. Ψάξε λίγο στις προδιαγραφές cip για super magnum
 
Και τί συμπέρασμα έβγαλε?
Λέει ότι είναι καλό.
Περιμένω βιντεάκι με συγκριτικό τεστ με χρονογράφο, τζελ και κατανομή. Θα ήθελα να το δω σε σύγκριση με το cordoba που μέχρι πρότινος η εταιρεία ισχυριζόταν πως αυτό ήταν η ναυαρχίδα της.
 
Καλημέρα κύριοι.
Υπάρχει κανένας κάτοχος Beneli Vinci να μας πεί με βάση την εμπειρία του την άποψη του για το συγκεκριμένο όπλο;
Ευχαριστώ
Αν κ εχω παρει απο τα πρωτα μοντελα, για μενα οτι καλυτερο απο τα πολλα που εχω , ειδικα σε περπατητο , το εχω κυνηγισει Αφρικη 3 φορες με πανω απο 10,000 φυσιγγια εκει κ αλλες τοσες Ρουμανια για παπια. Δεν μιλαω καν για τα δικα μας τσιχλοκυνηγα . ΘΕΛΕΙ ΦΤΙΑΞΙΜΟ κωνου 100000% αλλαζει ολο το οπλο στο καλυτερο και ενα-δυο καλυτερα τσοκακια οπωε ολα τα οπλα αλλωστε.
 
Πρέπει να έμεινες πολύ ευχαριστημένος, σε ποιον μάστορα έκανες τον κώνο ;

Από τσοκ τι προτείνεις ;
Γιωργο Ψυλλακη, απο Τσοκ επειδη ειχα την τρελα , εχω δοκιμασει παρααααααα πολλα, ξεκινησα με τα Carlson's σε 4* + 2* που ειναι αρκετα καλα , μετα με Kick's & patternmaster Anaconda , που ΔΕΝ μου ταιριαζαν (δεν τα παω καλα μαλλον με τα φρενατα) και τα τελευταια χρονια που ειμαι super happy με τα Brain , ειδικα το BELL για περπατητα κ μαυρες ΔΕΝ εχω σχολια, το ΜR αρκετα καλο (3*-3,5*) και το ΤΜ σαν ανοιχτο 2*-2,5*.
Με τα €1290 σε καλκατζακο ή €1140 σε Αλαγιαννη , θα την επερνα χθες ...βαλε και αλλα €100-150 ο κωνος + αλλα €150 για δυο τσοκ ... τα τσοκ ειναι αν θες που ετσι κ αλλιως θα τα αγοραζες ανεξαρτητος οπλου .

Για να σε βοηθησω εχω την Breda 930i & Rem V3 ... προτιμω με 1000 την vinci
 
Έκανα μια δοκιμή σήμερα με την diamond με 24γρ
Περίμενα θα μου κάνει εμπλοκή αλλά με 2 συνεχόμενες 3αρες που έριξα το παραμικρό πρόβλημα..
εχω ριξει αφρικη με την Breda 930i ..... 100αδες χωρις κανενα προβλημα, με την Vinci ...αναλλογα το φυσιγγι , τα πιο ζορικα τα εριχνε κανονικα, τα πιο ελεφρια εκανε εμπλοκες ειδικα στις royal βολες.
 
Back
Top