Benelli Team

εχω ριξει αφρικη με την Breda 930i ..... 100αδες χωρις κανενα προβλημα, με την Vinci ...αναλλογα το φυσιγγι , τα πιο ζορικα τα εριχνε κανονικα, τα πιο ελεφρια εκανε εμπλοκες ειδικα στις royal βολες.
Eγω αυτά έχω ρίξει και αλήθεια μετά την πρώτη περίμενα να μην ανεβάσει την δεύτερη, κανένα πρόβλημα όμως...
xlarge_20220222144809_lambro_series_2_skopeytika_24gr_25tmch-900x900.jpeg
 
Γιωργο Ψυλλακη, απο Τσοκ επειδη ειχα την τρελα , εχω δοκιμασει παρααααααα πολλα, ξεκινησα με τα Carlson's σε 4* + 2* που ειναι αρκετα καλα , μετα με Kick's & patternmaster Anaconda , που ΔΕΝ μου ταιριαζαν (δεν τα παω καλα μαλλον με τα φρενατα) και τα τελευταια χρονια που ειμαι super happy με τα Brain , ειδικα το BELL για περπατητα κ μαυρες ΔΕΝ εχω σχολια, το ΜR αρκετα καλο (3*-3,5*) και το ΤΜ σαν ανοιχτο 2*-2,5*.
Με τα €1290 σε καλκατζακο ή €1140 σε Αλαγιαννη , θα την επερνα χθες ...βαλε και αλλα €100-150 ο κωνος + αλλα €150 για δυο τσοκ ... τα τσοκ ειναι αν θες που ετσι κ αλλιως θα τα αγοραζες ανεξαρτητος οπλου .

Για να σε βοηθησω εχω την Breda 930i & Rem V3 ... προτιμω με 1000 την vinci
Το brain MR κενταει... Το εχω πλεον μονιμα πανω..
 
Το brain MR κενταει... Το εχω πλεον μονιμα πανω..
και που να δεις το Bell σε περπατητα κ μαυρες ...... πρεπει να εχω καψει 100αδες τσιχλοκοτσυφα με αυτο. Επισης αν κ το εχω ξαναγραψει ειχα το Seminole spreader τα πρωτα 5-6 χρονια με αριστα αποτελεσματα. Δεν ειχε βγει ακομα το Bell , οταν πηρα δοκιμαστικα το Bell που ηταν κ αρχες Δεκεμβριου και ειχα μετρο συγκρισης ....μου αφησε πολυυυυυυυυυυ καλες εντυπωσεις, οχι τοσο για τα κοντινα ...αυτο ηταν το ιδιο με το spreader, αλλα λογο του οτι "κραταγε" κεντρα ...και βαραγα συνεχως πουλια στα 30+ μετα ...ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !! Απο τοτε δεν βγηκε απο πανω και σε πολλα απογευματινα καρτερια ειμαι μονο με bell .... δεν χρειαζεται καν το ΜR .... βεβαια ΕΧΩ ΚΩΝΟ και εχει "σφιξει" το οπλο ...αρα μιλαω ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ , οχι γενικα.


Επισης Αφρικη (το εχω κ στο Youtube) 100-αδες φασσες κ τρυγονια καθημερινα σε αποστασεις για 3* ΞΕΡΑ , με 7,5 28γρμ ...και οχι τιποτα ιδιαιτερο σε φυσιγγια ... που το Bell για εμενα ΘΕΛΕΙ ΣΚΑΓΙΑ κ γρμ ...για να κανει τελεια ροζετα (9-10 32γρμ)
 
Eγω αυτά έχω ρίξει και αλήθεια μετά την πρώτη περίμενα να μην ανεβάσει την δεύτερη, κανένα πρόβλημα όμως...
View attachment 92648
Τα ρίχνω με benelli beccaccia και m1 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω τι σημαίνει η εμπλοκή. Από φέτος άλλαξε και το μέταλλο του.
 
Έκανα μια δοκιμή σήμερα με την diamond με 24γρ
Περίμενα θα μου κάνει εμπλοκή αλλά με 2 συνεχόμενες 3αρες που έριξα το παραμικρό πρόβλημα..
Εχω ρίξει κούτες με 28γρ GT αλλά και καμία δεκαριά κουτιά από αυτά τα lampro δεν έκανε ποτέ εμπλοκή όπως εχω ρίξει και πάνω από κούτα 24γρ NSI χωρίς κανένα πρόβλημα και έχω την Benelli black eagle 3 οπότε ούτε εσύ θα έχεις ρίξε άφοβα ότι θες. Αλλά σε 28γρ θα σου πρότεινα να πάρεις τα NSI GT είναι πολύ καλύτερα και αυτά τα κόκκινα με έχουν πουλήσει και δεν το ρισκάρω ξανά.
 
Τα ρίχνω με benelli beccaccia και m1 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω τι σημαίνει η εμπλοκή. Από φέτος άλλαξε και το μέταλλο του.
Εχω ρίξει κούτες με 28γρ GT αλλά και καμία δεκαριά κουτιά από αυτά τα lampro δεν έκανε ποτέ εμπλοκή όπως εχω ρίξει και πάνω από κούτα 24γρ NSI χωρίς κανένα πρόβλημα και έχω την Benelli black eagle 3 οπότε ούτε εσύ θα έχεις ρίξε άφοβα ότι θες. Αλλά σε 28γρ θα σου πρότεινα να πάρεις τα NSI GT είναι πολύ καλύτερα και αυτά τα κόκκινα με έχουν πουλήσει και δεν το ρισκάρω ξανά.
Δεν ήταν καν δικά μου απλά πήρα 6 από το φίλο που είμασταν σήμερα μαζί για να δοκιμάσω με 24γρ μιας και δεν τα είχα ρίξει ποτέ. Κανονικά όμως καμία εμπλοκή. Τα 28γρ nsi GT τα έχω τα ρίχνει απροβλημάτιστα.
 
Αν κ εχω παρει απο τα πρωτα μοντελα, για μενα οτι καλυτερο απο τα πολλα που εχω , ειδικα σε περπατητο , το εχω κυνηγισει Αφρικη 3 φορες με πανω απο 10,000 φυσιγγια εκει κ αλλες τοσες Ρουμανια για παπια. Δεν μιλαω καν για τα δικα μας τσιχλοκυνηγα . ΘΕΛΕΙ ΦΤΙΑΞΙΜΟ κωνου 100000% αλλαζει ολο το οπλο στο καλυτερο και ενα-δυο καλυτερα τσοκακια οπωε ολα τα οπλα αλλωστε.
Μόνο που είπες 10.000 + μου αρκεί όσο αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας. εγώ κυρίως για το κυνήγι της τσίχλας το θέλω. Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι το φτιαξιμο κώνου και γιατί χρειάζεται διότι είμαι ολίγον άσχετος; Ευχαριστώ
 
Μόνο που είπες 10.000 + μου αρκεί όσο αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας. εγώ κυρίως για το κυνήγι της τσίχλας το θέλω. Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι το φτιαξιμο κώνου και γιατί χρειάζεται διότι είμαι ολίγον άσχετος; Ευχαριστώ
τα 10,000+ ειναι μονο εξωτερικο φιλε μου, Ελλαδα σε σκοπευτηρια κ κυνηγι σιγουρα αλλα τοσα, x 2 ΟΜΩΣ!!!! Στις αρχες ειχα ενα θεμα με εμπλοκες ειναι η αληθεια, αλλα το οπλο πηγε Ιταλια γιατι ο Κυργιας δεν μπορουσε να το φτιαξει... .και απο τοτε ΠΟΤΕ ξανα.

Οσο αφορα τον κωνο, εχουμε γραψει απειρα εδω μεσα.... και ειναι κατι που δυστυχως τα Benelli το εχουν αναγκη κ μεταμορφωνονται στο πολυυυυυυυυυυυυ καλυτερο! Μην σπας το κεφαλι σου, παρε τηλ Ψυλλακη ή Λιακο , δωσε το 100-150αρι κ θαχεις τουρμπο οπλο!!!!!!!!!
 
εχω ριξει αφρικη με την Breda 930i ..... 100αδες χωρις κανενα προβλημα, με την Vinci ...αναλλογα το φυσιγγι , τα πιο ζορικα τα εριχνε κανονικα, τα πιο ελεφρια εκανε εμπλοκες ειδικα στις royal βολες.
Τόλη για την 930i ακούγονται τα καλύτερα,από θέμα κάννης,σε σχέση με benelli....
Δε την είχα εγώ και δεν έχω άποψη,για την 930i
 
Τόλη για την 930i ακούγονται τα καλύτερα,από θέμα κάννης,σε σχέση με benelli....
Δε την είχα εγώ και δεν έχω άποψη,για την 930i
Τακη ειναι οντως ενα πολυ καλο οπλο, με μαμα "φτιαγμενη" καννη 18,55 , 7-8 ποντους κωνο και πολυ ποιοτικα τσοκακια, επισης εχει αγωνιστικη ριγα κωνικη.

Οσο αφορα την διαφορα σε ποιοτητα βολης μιας κ η Vinci μου ειναι επισης φτιαγμενη ...απλα οχι μαμα .... δεν μπορω να πω οτι εχω δει διαφορες σε πινακα ή πτηνο ....εγω δεν εχω δει , ισως ενας "επαγγελματιας" να μπορει να δει.
 
τα 10,000+ ειναι μονο εξωτερικο φιλε μου, Ελλαδα σε σκοπευτηρια κ κυνηγι σιγουρα αλλα τοσα, x 2 ΟΜΩΣ!!!! Στις αρχες ειχα ενα θεμα με εμπλοκες ειναι η αληθεια, αλλα το οπλο πηγε Ιταλια γιατι ο Κυργιας δεν μπορουσε να το φτιαξει... .και απο τοτε ΠΟΤΕ ξανα.

Οσο αφορα τον κωνο, εχουμε γραψει απειρα εδω μεσα.... και ειναι κατι που δυστυχως τα Benelli το εχουν αναγκη κ μεταμορφωνονται στο πολυυυυυυυυυυυυ καλυτερο! Μην σπας το κεφαλι σου, παρε τηλ Ψυλλακη ή Λιακο , δωσε το 100-150αρι κ θαχεις τουρμπο οπλο!!!!!!!!!
Εξίσου καλός είναι και ο Κούρκουλος έχω ακούσει.
 
Απλα πολυυυυ πιο ακριβος! Εγω εμπιστευομαι Ψυλλακη δαγκωτο!!!!!!!
Έχω φτιάξει δύο όπλα στο Γιώργο τον γνωρίζω ,αλλά μικροδιαφορές γιατί και ο Κούρκουλος κάνα 130 αρι έχω ακούσει ότι ζητάει .Ο Λιακος ειναι ο φθηνότερος αν δεν κάνω λάθος.Καλα ο φθηνότερος από όλους είναι ο Παπατσαρουχας αλλά δεν φτιάχνει παραπάνω από 3/3.5 εκ τον κώνο για θέμα ασφαλείας.
 
Έχω φτιάξει δύο όπλα στο Γιώργο τον γνωρίζω ,αλλά μικροδιαφορές γιατί και ο Κούρκουλος κάνα 130 αρι έχω ακούσει ότι ζητάει .Ο Λιακος ειναι ο φθηνότερος αν δεν κάνω λάθος.Καλα ο φθηνότερος από όλους είναι ο Παπατσαρουχας αλλά δεν φτιάχνει παραπάνω από 3/3.5 εκ τον κώνο για θέμα ασφαλείας.
Κάποιος απ' όλους αυτούς δίνει εγγύηση;
 
o Θεος ! Αν θες εγγύηση πας κ αγοραζεις μια καννη απο Cordoba ή Power bore και εισαι οκ με ενα χιλιαρικακι :-) :-)
Απλά το λέω γιατί είναι μια επέμβαση στη θαλάμη ή λίγο μετά ( αν δε κάνω λάθος) και ξέρω γω τώρα να τρώνε εκεί το μέταλλο μου κάνει κάπως..... γιατί άλλο το εργοστασιακό και άλλο σε ένα οποιοδήποτε οπλουργειο.....
 
Απλά το λέω γιατί είναι μια επέμβαση στη θαλάμη ή λίγο μετά ( αν δε κάνω λάθος) και ξέρω γω τώρα να τρώνε εκεί το μέταλλο μου κάνει κάπως..... γιατί άλλο το εργοστασιακό και άλλο σε ένα οποιοδήποτε οπλουργειο.....
Eχεις ακουσει τοσα χρονια να σκαει κανα οπλο απο κωνο? Εγω οχι ... μιλαμε για τους συγκεκριμενους μαστορες..... με 25-30000 φυσιγγια που εχω ριξει ....εεεεεε κατι θαχε γινει αχαχαχα
 
Eχεις ακουσει τοσα χρονια να σκαει κανα οπλο απο κωνο? Εγω οχι ... μιλαμε για τους συγκεκριμενους μαστορες..... με 25-30000 φυσιγγια που εχω ριξει ....εεεεεε κατι θαχε γινει αχαχαχα
Όχι δεν έχω ακούσει....απλά μια λογική,κατ'εμενα, απορία έθεσα και επειδή δεν είμαι δογματικός Τόλη, ακούω και φιλτράρω όλες τις κουβέντες. Πήρα τη suoer Vinci πρόσφατα και πριν ακόμα τη κυνηγήσω μου λένε κάποια παιδιά να κάνω κώνο..... σεβαστές οι προτροπές τους αλλά χωρίς να έχω άποψη για το όπλο δε κάνω τίποτα. Δύο κυνήγια τις έκανα και με το kiks LF και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Τα εργοστασιακά της τσοκ που δοκίμασα δε μου άρεσαν είναι η αλήθεια για τα μέτρα που θέλω, τώρα για τα 30-35 μέτρα μια χαρά είναι αλλά ήθελα το κάτι παραπάνω.
 
Πήρα τη suoer Vinci πρόσφατα και πριν ακόμα τη κυνηγήσω μου λένε κάποια παιδιά να κάνω κώνο.....
Αν σου είπαν να κάνεις μόνο κώνο πολύ αισιόδοξους τους βρίσκω... Θα χρειαστείς ακόμα αποχρωμιωση, διεύρυνση αυλού κ πορτινγκ 🫣🫣😜😜
 
Όχι δεν έχω ακούσει....απλά μια λογική,κατ'εμενα, απορία έθεσα και επειδή δεν είμαι δογματικός Τόλη, ακούω και φιλτράρω όλες τις κουβέντες. Πήρα τη suoer Vinci πρόσφατα και πριν ακόμα τη κυνηγήσω μου λένε κάποια παιδιά να κάνω κώνο..... σεβαστές οι προτροπές τους αλλά χωρίς να έχω άποψη για το όπλο δε κάνω τίποτα. Δύο κυνήγια τις έκανα και με το kiks LF και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Τα εργοστασιακά της τσοκ που δοκίμασα δε μου άρεσαν είναι η αλήθεια για τα μέτρα που θέλω, τώρα για τα 30-35 μέτρα μια χαρά είναι αλλά ήθελα το κάτι παραπάνω.
Εγω πριν παρω το vinci ειχα το Kalliston (το πρωτο μου οπλο 20 χρονων ημουν που το αγορασα το 1998), μετα απο 12 χρονια βγαινει η vinci (2010) και την αγοραζω 01/06/10 ηταν το πρωτο camo που εφερε ο καλκατζακος .... λοιπον ΔΕΝ μου καθοταν με τιποτα ειδικα στα σπασιματα στο Σχιστο μιας κ ηταν καλοκαιρι, βαραγα με 3* (seminole) στο πινακα με το Kalliston KENTHMA ..... εριχνα με το vinci ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ, σκονη τα δισκακια με το 4*+3* με το Kalliston ..... απλα σπασιματα κοψοφτερα με το vinci (η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα φερει στα μετρα μου τοτε) , μιας κ εκανα μαθηματα με τον Λεωνιδα τα βλεπε κ εκεινος , ο οποιος μου γνωρισε τον Ψυλλακη, εστειλα το οπλο και ως δια μαγιας τα σπασιματα αμεσως μετα ...σκονη , λες κ απο 4* πηγα σε 2,5*-2* , παντα για μαμα τσοκακια με το vinci. Μετα το εφερα στα μετρα μου με τον Ψυλλακη , εβαλα κ carlsons και απογειωση!
 
Back
Top