Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την 350 extrema.
Δεν μπορώ εύκολα να βγάλω το μοχλό από το κλείστρο. Βάζω πολλή δύναμη και δεν βγαίνει. Το έχω βγάλει μερικές φορές μάλλον τυχαία και μου άφησε την εντύπωση ότι θέλει τρόπο και όχι κόπο. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Βγάζεις κάνη, τραβάς λίγο το κλειστρο πίσω και τραβάς το αυτάκι
 
Στο manual της 390 αναφέρει ότι με το τσοκ που έχουν ένδειξη sp το όπλο μπορεί να ρίξει ατσάλινα. Όμως προτείνεται από 3 άστρα και κάτω, λόγω φτωχής συγκέντρωσης με 2 και 3 άστρα.
Δεν αναγράφει κάτι για σφραγίδα στην κάννη, ούτε για φυσίγγια απλά και high performance.
Στη δικιά μου τα τσόκ είναι sp (steel proof).
Άρα το όπλο μπορεί να ρίξει ατσάλινα.
Ξέρει κανείς κάτι άλλο?
 

Attachments

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την 350 extrema.
Δεν μπορώ εύκολα να βγάλω το μοχλό από το κλείστρο. Βάζω πολλή δύναμη και δεν βγαίνει. Το έχω βγάλει μερικές φορές μάλλον τυχαία και μου άφησε την εντύπωση ότι θέλει τρόπο και όχι κόπο. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Σπρωχνεις πισω την κεφαλη το κλειστρου, οχι ολο το κλειστρο, μονο την κεφαλη και θα δεις εκει που μπαινει ο μοχλος κανει ενα "παραθυρακι" τοτε τραβας και βγαινει, θελει τροπο, οχι κοπο.
 
Στο manual της 390 αναφέρει ότι με το τσοκ που έχουν ένδειξη sp το όπλο μπορεί να ρίξει ατσάλινα. Όμως προτείνεται από 3 άστρα και κάτω, λόγω φτωχής συγκέντρωσης με 2 και 3 άστρα.
Δεν αναγράφει κάτι για σφραγίδα στην κάννη, ούτε για φυσίγγια απλά και high performance.
Στη δικιά μου τα τσόκ είναι sp (steel proof).
Άρα το όπλο μπορεί να ρίξει ατσάλινα.
Ξέρει κανείς κάτι άλλο?
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, πάντως στην 391 το αναγράφει και στην κάννη. Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, έχω την εντύπωση ότι οι κάννες που δεν γραφουν sp, δεν ρίχνουν γομωσεις magnum ( 36gr) στα ατσαλια
 
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, πάντως στην 391 το αναγράφει και στην κάννη. Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, έχω την εντύπωση ότι οι κάννες που δεν γραφουν sp, δεν ρίχνουν γομωσεις magnum ( 36gr) στα ατσαλια
Το sp αναγράφει στην κάννη Φανή;
 
Στο manual της 390 αναφέρει ότι με το τσοκ που έχουν ένδειξη sp το όπλο μπορεί να ρίξει ατσάλινα. Όμως προτείνεται από 3 άστρα και κάτω, λόγω φτωχής συγκέντρωσης με 2 και 3 άστρα.
Δεν αναγράφει κάτι για σφραγίδα στην κάννη, ούτε για φυσίγγια απλά και high performance.
Στη δικιά μου τα τσόκ είναι sp (steel proof).
Άρα το όπλο μπορεί να ρίξει ατσάλινα.
Ξέρει κανείς κάτι άλλο?
Το SP στα τσοκάκια σημαίνει steel proof.Για τις κάννες η σφραγίδα που βάζουν είναι η παρακάτω,που την έχει η 300 outlander:
 

Attachments

  • IMG_3757.jpeg
    IMG_3757.jpeg
    11 KB · Προβολές: 3
Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Βγάζεις κάνη, τραβάς λίγο το κλειστρο πίσω και τραβάς το αυτάκι
Μη το ξανατεαβηξεις και σπάσει θα πληρώσεις 50ρικο.αν σπρώξεις λίγο τη κεφαλή του κλείστρου πίσω θα δεις ότι μέσα έχει μια εγκοπή.πρεπςι να βρεις τη κατάλληλη θέση το γυρίζεις και βγαίνει και με τον ίδιο τρόπο μπαινει
 
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, πάντως στην 391 το αναγράφει και στην κάννη. Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, έχω την εντύπωση ότι οι κάννες που δεν γραφουν sp, δεν ρίχνουν γομωσεις magnum ( 36gr) στα ατσαλια
Αν τα τσοκ της είναι για ατσάλινα ρίχνει.δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε ότι όπλα χωρίς σφραγίδα ρίχνουν μέχρι 30 γραμ νο 4
 
Δε πανα γ....θει. Έτσι κι αλλιώς τα κυνήγια που κάνω εγώ (τσιχλοειδή και περιστεροειδή) δε θέλουν βαριές γομώσεις. Εξάλλου έχω κι άλλα 2 όπλα.
Λοιπόν η 390 μου έρχεται καλά. Το σκαλοπάτι βοηθάει τα μέγιστα. Έχει και ωραίο σύστημα με φλάντζες. Αυτές που έχω σου δίνουν από 50 μέχρι 65 ανά 5. Υπάρχουν κι άλλες αν θέλεις να αγοράσεις. Επίσης απ' ότι είδα παίρνει εργοστασιακά πέλματα σε διάφορες διαστάσεις χωρίς να χρειάζεται φιτάρισμα. Πολύ ευέλικτο όπλο. Θα δείξει βέβαια η δοκιμή σε πίνακα και σκοπευτήριο.
 
Δε πανα γ....θει. Έτσι κι αλλιώς τα κυνήγια που κάνω εγώ (τσιχλοειδή και περιστεροειδή) δε θέλουν βαριές γομώσεις. Εξάλλου έχω κι άλλα 2 όπλα.
Λοιπόν η 390 μου έρχεται καλά. Το σκαλοπάτι βοηθάει τα μέγιστα. Έχει και ωραίο σύστημα με φλάντζες. Αυτές που έχω σου δίνουν από 50 μέχρι 65 ανά 5. Υπάρχουν κι άλλες αν θέλεις να αγοράσεις. Επίσης απ' ότι είδα παίρνει εργοστασιακά πέλματα σε διάφορες διαστάσεις χωρίς να χρειάζεται φιτάρισμα. Πολύ ευέλικτο όπλο. Θα δείξει βέβαια η δοκιμή σε πίνακα και σκοπευτήριο.
Πήρες πολύ δυνατό όπλο!!
 
Η κάννη στο όπλο μου από την μία πλευρά γράφει beretta USA...και από την αλλη beretta made in Italy...τι παίζει?
Πιθανον οτι φτιαχνεται για την Αμερικη, αλλα κατασκευαζεται στην Ιταλια.
Δεν ξερω να εχει εργοστασιο στην Αμερικη.
 
71 εκ κάννη και έχει 5 τσοκ mobile. Δεν τη έχω ζυγίσει αλλά είναι κομμάτι βαριά. Θα τη ζυγισω
Είναι αερίων σαν τη σειρά Α30+ με τη διαφορά ότι έχει επιπλέον μια βαλβίδα στο μηχανισμό της μπροστά από το μαστό της κάννης.
Αυτήν έχω αλλά την silver Ντουφεκαρα μεγάλη αξιοπιστία / ποιότητα/ ντουφέκια θανατος
 
Πήγαινα για κάτι κλασικό, Auto 5, 48al, 302, 303, 1100.
Έχασα την 302 του @Takis 1976 που δεν πρόλαβα γιατί δεν είχα τα χρήματα εγκαίρως και τελικά πήρα μια 390 gold mallard, με 71 εκ. κάννη, αυλό 18,4 σε πολύ καλή κατάσταση.
Μόλις τελείωσα το καθάρισμα. Ήθελε πολύ φροντίδα. Λύθηκε στα στα εξ ων συνετέθη, καθαρίστηκε και λιπάνθηκε. Τα μόνα που δεν έλυσα ήταν το διακοπτάκι του cut off και ο εξολκέας.
Είχα και ένα ματσάκι με την κυρά Μάρθα γιατί μύρισε hoppe's 9 μέχρι την πυλωτή.
Φωτό θα ποστάρω αύριο γιατί μαμήθηκα, δεν έχω κουράγιο
Την 390 την είχα περιεργαστεί από τον συνκυνηγό μου και είχα πει ότι είναι από τα πιο καλοκατασκευασμένα τουφέκια.
Επαληθεύω.
Καλορίζικη Κώστα, καλοτουφεκη εύχομαι. 🙂
 
Back
Top