Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σε κάνη με σταθερό τσoκαρισμα *** η οποία μετά από κώνο στενοτουφεκαει του κερατα .... αν μπουν τσοκακια θα αποδίδουν τα αναμενομενα ή δεν θα δω ουσιαστική βελτίωση;
Οταν λες "στενοντουφεκαει του κερατα..." τι εννοεις? εχεις μετρησει ποσοστα σε δοκιμες στα 36,5 μετρα? κανονικα πρεπει να σου δινει 60% συν πλην το τριαρι σταθερο που εχει.Εσενα τι ποσοστα βγαζει μετα τον κωνο?Παντως πιστευω οτι αν τοποθετησεις τσοκακια thinwall θα την φερεις την ντουφεκια σου εκει που θελεις,με το αναλογο κοστος βεβαια...Εγω σε τρια οπλα που εχω κανει κυνηγαω κανονικα ακομη και μπεκατσα...με διασπορας και χωρις τσοκακι που κυνηγαω φετος την ΑΤΑ μια χαρα τις περνω τις μπεκατσες...(μαλλον δεν πετυχε ο κωνος χα χα...)Οι κωννοι μετρημενοι με οργανο μετρησης εσωτερικων διαμετρων στην mp155 αλλα και στην ΑΤΑ ειναι 3,5cm περιπου, στην beccaccia δεν τον εχω μετρησει ακομη αλλα ειναι ακομη πιο κοντος οπως φενεται με το ματι(την ειχα παει σε αλλον...)
 
Οταν λες "στενοντουφεκαει του κερατα..." τι εννοεις? εχεις μετρησει ποσοστα σε δοκιμες στα 36,5 μετρα? κανονικα πρεπει να σου δινει 60% συν πλην το τριαρι σταθερο που εχει.Εσενα τι ποσοστα βγαζει μετα τον κωνο?Παντως πιστευω οτι αν τοποθετησεις τσοκακια thinwall θα την φερεις την ντουφεκια σου εκει που θελεις,με το αναλογο κοστος βεβαια...Εγω σε τρια οπλα που εχω κανει κυνηγαω κανονικα ακομη και μπεκατσα...με διασπορας και χωρις τσοκακι που κυνηγαω φετος την ΑΤΑ μια χαρα τις περνω τις μπεκατσες...(μαλλον δεν πετυχε ο κωνος χα χα...)Οι κωννοι μετρημενοι με οργανο μετρησης εσωτερικων διαμετρων στην mp155 αλλα και στην ΑΤΑ ειναι 3,5cm περιπου, στην beccaccia δεν τον εχω μετρησει ακομη αλλα ειναι ακομη πιο κοντος οπως φενεται με το ματι(την ειχα παει σε αλλον...)
Εσύ τον χάιδεψες τον κώνο, εγώ τη να πω που είναι συνολικά 6,5 εκ. Καλώ είναι να μην πειράζονται, γιατί δεν υπάρχει επιστροφή. Εγώ όταν το έκανα δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμα, απλός έκανα αντιγραφή την καλλιστο, ας το πούμε έτσι γιατί μου άρεσε πολύ όπως έριχνε. Τωρα κυκλοφορούν όπλα που να έχουν την μετατροπή μέσα από το εργοστάσιο, τώρα υπάρχει μεγάλη γκάμα και ο καθένας παίρνει και βρίσκει ότι γουστάρει. ;)
 
Καθόμουν σα μ@λ...κας και άκουγα τους ειδικούς. Και στο διάολο τα φράγκα που πέταξα, αχρηστεψα και το όπλο με τους κώνους και τις μαλακίες
Και κάτι άλλο το όπλο δεν έπρεπε να το πειράξεις, μπήκες σε περιπέτειες άδικα. Και σε καμία περίπτωση δεν το χάλασες, για να ανοίξεις την τουφέκια θέλει σπείρωμα να βιδωσεις ανοιχτά τσοκ. Σκέψου και το άλλο από τα λάθη μας μαθαίνουμε, μέσα στη ζωή είναι.Δεν πειράζει εσύ να είσαι καλά, και όσο για τα σίδερα φτιάχνονται. ;)
 
Καθόμουν σα μ@λ...κας και άκουγα τους ειδικούς. Και στο διάολο τα φράγκα που πέταξα, αχρηστεψα και το όπλο με τους κώνους και τις μαλακίες
Τάσο πήγαινε σε οπλουργο και κόψε την και βάλε εξωτερικά τσοκ και θα γίνει μια χαρά...
Θα κυνηγάς με κύλινδρο και τεσαρι και θα είσαι τζετ..
 
Για αυτό λέμε φίλος, συνήθως το όπλο πειράζετε όταν κυνηγάς υδροβια που θες η τουφέκια να πηγαίνει κουβάρι, δεν το πειράζεις όταν κυνηγάς τσίχλες, και μπεκάτσα,γιατί δεν έχει νόημα, ο κώνος και τα συναφή για να γίνει τούμπανο το όπλο, δεν είναι για όλα τα κυνήγια, ;)
Στερνή μου γνώση που λένε... μια χαρά ήταν η κάνη, το δις εξαμαρτείν το κουρέλιασα με αυτό το άθλημα
 
Τάσο πήγαινε σε οπλουργο και κόψε την και βάλε εξωτερικά τσοκ και θα γίνει μια χαρά...
Θα κυνηγάς με κύλινδρο και τεσαρι και θα είσαι τζετ..
Μιας και ανεφερες τα εξωτερικα τσοκ, σε συγκριση με τα thiwall που βαζει ο vagosbenelli, εχουν καποια πλεονεκτηματα? φυσικα αν ξερεις....
 
Οταν λες "στενοντουφεκαει του κερατα..." τι εννοεις? εχεις μετρησει ποσοστα σε δοκιμες στα 36,5 μετρα? κανονικα πρεπει να σου δινει 60% συν πλην το τριαρι σταθερο που εχει.Εσενα τι ποσοστα βγαζει μετα τον κωνο?Παντως πιστευω οτι αν τοποθετησεις τσοκακια thinwall θα την φερεις την ντουφεκια σου εκει που θελεις,με το αναλογο κοστος βεβαια...Εγω σε τρια οπλα που εχω κανει κυνηγαω κανονικα ακομη και μπεκατσα...με διασπορας και χωρις τσοκακι που κυνηγαω φετος την ΑΤΑ μια χαρα τις περνω τις μπεκατσες...(μαλλον δεν πετυχε ο κωνος χα χα...)Οι κωννοι μετρημενοι με οργανο μετρησης εσωτερικων διαμετρων στην mp155 αλλα και στην ΑΤΑ ειναι 3,5cm περιπου, στην beccaccia δεν τον εχω μετρησει ακομη αλλα ειναι ακομη πιο κοντος οπως φενεται με το ματι(την ειχα παει σε αλλον...)
Κάτι θα κάνω.εμένα τον παραεπιμηκυνανε...αν θυμάμαι καλά είναι 5π και πλεον συμπεριφερεται σαν φουλ. Που τα πέρασες τα θινγουλ? Θα κάνω μια επικοινωνία με ππτσαρουχα αλλά ας έχουμε άλλο ένα ρεφερενς!
 
Κάτι θα κάνω.εμένα τον παραεπιμηκυνανε...αν θυμάμαι καλά είναι 5π και πλεον συμπεριφερεται σαν φουλ. Που τα πέρασες τα θινγουλ? Θα κάνω μια επικοινωνία με ππτσαρουχα αλλά ας έχουμε άλλο ένα ρεφερενς!
Ο παπατσαρουχας δε τοποθετεί εσωτερικά τσοκ μόνο εξωτερικά εδώ στο Βάγγο μπενελι θα δεις για εσωτερικά άλλος ένας είναι ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο και ο Κούρκουλος στην Αθήνα με τα αμερικανικά κολόνιαν
 
Κάτι θα κάνω.εμένα τον παραεπιμηκυνανε...αν θυμάμαι καλά είναι 5π και πλεον συμπεριφερεται σαν φουλ. Που τα πέρασες τα θινγουλ? Θα κάνω μια επικοινωνία με ππτσαρουχα αλλά ας έχουμε άλλο ένα ρεφερενς!
5 εκ δεν είναι μεγάλος έχει όπλα με μεγαλύτερο.παντως εμένα η guerini kaliston που φέτος την βλέπω σταδιακά τι κάνει τα Σίλβερ 32 γρ του Θεοδωρίδη που ρίχνω με το skeet άνετα ρίχνεις μέχρι 35 μέτρα και με το 3* κάνεις ντουφέκιες πραγματικά πολύ μακρινές το φουλ δεν το έχω ρίξει ακόμη ήθελα σε καμιά φασα να το ρίξω αλλά μάλλον πάει για φέτος .Βέβαια είναι όλα τα τσοκ Seminole.εσω έξω.
 
5 εκ δεν είναι μεγάλος έχει όπλα με μεγαλύτερο.παντως εμένα η guerini kaliston που φέτος την βλέπω σταδιακά τι κάνει τα Σίλβερ 32 γρ του Θεοδωρίδη που ρίχνω με το skeet άνετα ρίχνεις μέχρι 35 μέτρα και με το 3* κάνεις ντουφέκιες πραγματικά πολύ μακρινές το φουλ δεν το έχω ρίξει ακόμη ήθελα σε καμιά φασα να το ρίξω αλλά μάλλον πάει για φέτος .Βέβαια είναι όλα τα τσοκ Seminole.εσω έξω.
Mε τι διάμετρο αυλού? Υποθέτω ότι όλη η γεωμετρία του αυλου σε σχέση με την κάνη παίζει ρόλο
 
Κάτι θα κάνω.εμένα τον παραεπιμηκυνανε...αν θυμάμαι καλά είναι 5π και πλεον συμπεριφερεται σαν φουλ. Που τα πέρασες τα θινγουλ? Θα κάνω μια επικοινωνία με ππτσαρουχα αλλά ας έχουμε άλλο ένα ρεφερενς!
Εγω δεν εβαλα thinwall γιατι τα οπλα μου ηταν με εργαστασιακα εσωτερικα τσοκ.Αν θελεις παντως ανεβασε καμμια δοκιμη στις βλητικες δοκιμες με το οπλο να δουμε ποσοστα συγκεντρωσης(απλως η δοκιμη να ειναι στα 36,5 μετρα, πανω στο χαρτι να ειναι σημειωμενα τα 76 εκατοστα οριζοντια και κατακορυφα και καλο ειναι να γνωριζεις συνολικο αριθμο σκαγιων του φυσιγγιου που εριξες....αλλιως το βγαζουμε κατα προσεγγιση απο βαρος και Νο σκαγιου...Ολο και καποιος συναδελφος, η και εγω οταν εχω χρονο, θα σου βγαλει τα ποσοστα συγκεντρωσης...
 
Η κάνη πλέον χρειάζεται συνολική διεύρυνση αυλού σε σοβαρό οπλουργό που γνωρίζει κι έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό, για να αλλάξει ο κώνος προσαρμογής. μετά ή μένει στην τελική διαμόρφωση τσοκ που θα προκύψει από τη διεύρυνση ή βάζει εσωτερικά τσοκ. Σίγουρα το κόστος είναι σχετικά μεγάλο και δεν ξέρω αν αξίζει. Το είχα κάνει ως πείραμα στο Ντίνο πριν πολλά χρόνια σε ένα Baikal ποζέ, με καταπληκτικά αποτελέσματα.
 
Back
Top