BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
RE TOLISR1 δEN TA AΦΗΝειΣ AYTA ... ΑΣΧΟΛISOU ME Tον Τoμέα σου δηλαδή με ΗΧΟΜnΜΙΤΙΚΕΣ συσκευέs ....PEZEI MIA KAθE BRADY STA Λεγραινά κ απορο πως σου εχι γλειτώσι ... ινε στα μετρΑ ΣΟυ.. τι θα ασχολούμαστε με .off topic. ???
Μεγαλε ναρκωτικα περνεις? Ρε μαστορα Αυστραλια ειμαι απο τον Ιουνιο. ΠΡΟΣΕΧΕ τι γραφεις ,δε σ εχω δωσει κανενα δικαιωμα κ αφορμη.
 
...αλλά και ημικρανίες, απώλεια προσανατολισμού, μελάνιασμα ώμων, οριστική διακοπή κυνηγιού, απρεπή επίκληση των θείων κλπ κλπ κλπ

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπυλος
Τα παραλες τωρα, εχω ριξει χιλιαδες 28αρια στα κυνηγια μου Αφρικη, ποτε δεν ειχα θεμα , ουτε με το Vinci ουτε με το 930. Οκ ενα super light 2.6 κιλα , αν παει Αφρικη ...θα κλαιει , αλλα εξ ορισμου δεν ειναι αυτη η χρηση του οπλου (αν κ τοχω δει :-) ).
 
RE TOLISR1 δEN TA AΦΗΝειΣ AYTA ... ΑΣΧΟΛISOU ME Tον Τoμέα σου δηλαδή με ΗΧΟΜnΜΙΤΙΚΕΣ συσκευέs ....PEZEI MIA KAθE BRADY STA Λεγραινά κ απορο πως σου εχι γλειτώσι ... ινε στα μετρΑ ΣΟυ.. τι θα ασχολούμαστε με .off topic. ???
Η διαχειριστική ομάδα του HL σου αφαιρεί τα δικαιώματα για 2 ημέρες γιατί δεν συμμορφώθηκες ποτέ με τους όρους χρήσης που συμφώνησες κατά την εγγραφή σου. Είναι η τελευταία ευκαιρία που μπορούμε να δώσουμε.
 
Τα παραλες τωρα, εχω ριξει χιλιαδες 28αρια στα κυνηγια μου Αφρικη, ποτε δεν ειχα θεμα , ουτε με το Vinci ουτε με το 930. Οκ ενα super light 2.6 κιλα , αν παει Αφρικη ...θα κλαιει , αλλα εξ ορισμου δεν ειναι αυτη η χρηση του οπλου (αν κ τοχω δει :) ).
΄
Ναι βρε Τόλη, υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που δεν αντέχουν αυτή την στιγμιαία αντίδραση του συστήματος αδρανείας με τίποτα, έχω γνωστό που με την πρώτη τουφεκιά με αδρανείας ψάχνει ponstan για την ημικρανία ενώ το ποζέ ή το δίκαννο (που θεωρητικά έχουν το πιό δυνατό κλώτσημα από όλα) δεν τον πειράζουν καθόλου. Εξ' άλλου, το σύστημα αδρανείας χρειάζεται το επιπλέον κλώτσημα για να μπορέσει να λειτουργήσει. Αυτό που θα κάνει όμως το κοντάκι μου θα γίνεται αφού το σύστημα αδρανείας έχει πάρει την απαραίτητη ενέργεια γαι να ολοκληρώσει τον κύκλο λειτουργείας του.

Φιλικά
Χρ'ηστος Σωτηρόπουλος
 
΄
Ναι βρε Τόλη, υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που δεν αντέχουν αυτή την στιγμιαία αντίδραση του συστήματος αδρανείας με τίποτα, έχω γνωστό που με την πρώτη τουφεκιά με αδρανείας ψάχνει ponstan για την ημικρανία ενώ το ποζέ ή το δίκαννο (που θεωρητικά έχουν το πιό δυνατό κλώτσημα από όλα) δεν τον πειράζουν καθόλου. Εξ' άλλου, το σύστημα αδρανείας χρειάζεται το επιπλέον κλώτσημα για να μπορέσει να λειτουργήσει. Αυτό που θα κάνει όμως το κοντάκι μου θα γίνεται αφού το σύστημα αδρανείας έχει πάρει την απαραίτητη ενέργεια γαι να ολοκληρώσει τον κύκλο λειτουργείας του.

Φιλικά
Χρ'ηστος Σωτηρόπουλος
αυτό είναι μεγάλη αλήθεια! Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ με καραμπίνα,πήρα μία φορά μία ραφαέλο να κάνω μια τριπλέτα για γούστο,με 30γρ. μου καρφώθηκαν οι τουφεκιές στον εγκέφαλο!
 
Αν και θα βγω εκτός θέματος έχω να σας πω ότι αν το όπλο είναι στα μέτρα σας δεν κλωτσάει.
Κυνηγάω με benelli raffaello crio και δεν νιώθω κανένα κλωτσιμα, πριν την φέρω στα μέτρα μου έτρωγα σφαλιάρες, το ίδιο και με μία Franke asso πριν χρόνια. Συγνώμη για το .off topic.
 
Άφησες την asso για να πάρεις rafaello ?
Πως κι έτσι;
Την άφησα για να πάρω τη fabarm eurolion mk2. Πολύ διαφήμιση τότε, δεν ήξερα και πολλά τότε, αν ήταν τώρα θα κράταγα και την asso θα επερνα και τη fabarm, δεν μπορώ να βρω πουθενά τώρα την asso. Η raffaello προέκυψε αργότερα, είναι όμως ο μεγάλος έρωτας, χωρίς να έχει όμως την τουφεκιά της asso.
 
Την άφησα για να πάρω τη fabarm eurolion mk2. Πολύ διαφήμιση τότε, δεν ήξερα και πολλά τότε, αν ήταν τώρα θα κράταγα και την asso θα επερνα και τη fabarm, δεν μπορώ να βρω πουθενά τώρα την asso. Η raffaello προέκυψε αργότερα, είναι όμως ο μεγάλος έρωτας, χωρίς να έχει όμως την τουφεκιά της asso.
Γενικά η benelli δεν μπορεσε να πιασει ποτε τις κάνες της franchi......
 
Αν και θα βγω εκτός θέματος έχω να σας πω ότι αν το όπλο είναι στα μέτρα σας δεν κλωτσάει.
Κυνηγάω με benelli raffaello crio και δεν νιώθω κανένα κλωτσιμα, πριν την φέρω στα μέτρα μου έτρωγα σφαλιάρες, το ίδιο και με μία Franke asso πριν χρόνια. Συγνώμη για το .off topic.
Φίλε Birdhunter,

Θα ήθελα να επαναδιατυπώσω αυτό που είπες: όταν είναι στα μέτρα μας απλά δεν κλωτσάει άγαρμπα και άτσαλα, οπότε και πονάει περισσότερο το κλώτσημα. Το κλώτσημα αυτό καθ'εαυτό ... "φυγείν αδύνατον"! Είναι η αντίδραση του όπλου στην δράση εξόδου της γόμωσης από το στόμιο της κάννης (άτιμε Νεύτωνα με τον Τρίτο σου Νόμο!). Όσο και να είναι στα μέτρα σου, βάλε μάι αρκετά δυνατή γόμωση και θα δεις πως μετά από κάποιες τουφεκιές επέρχεται αίσθημα πόνου και κόπωσης και, συνακόλουθα, αλλοίωση της επώμισης, της σκόπευσης κλπ. Αλλά και με τις συνηθισμένες μας γομώσεις, σε περίπτωση επαναλαμβανόμενων πολλών βολών, το κλώτσημα, σε μικρές αλλά πολλές δόσεις, είναι και πάλι καταστροφικός παράγοντας.

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Φίλε Birdhunter,

Θα ήθελα να επαναδιατυπώσω αυτό που είπες: όταν είναι στα μέτρα μας απλά δεν κλωτσάει άγαρμπα και άτσαλα, οπότε και πονάει περισσότερο το κλώτσημα. Το κλώτσημα αυτό καθ'εαυτό ... "φυγείν αδύνατον"! Είναι η αντίδραση του όπλου στην δράση εξόδου της γόμωσης από το στόμιο της κάννης (άτιμε Νεύτωνα με τον Τρίτο σου Νόμο!). Όσο και να είναι στα μέτρα σου, βάλε μάι αρκετά δυνατή γόμωση και θα δεις πως μετά από κάποιες τουφεκιές επέρχεται αίσθημα πόνου και κόπωσης και, συνακόλουθα, αλλοίωση της επώμισης, της σκόπευσης κλπ. Αλλά και με τις συνηθισμένες μας γομώσεις, σε περίπτωση επαναλαμβανόμενων πολλών βολών, το κλώτσημα, σε μικρές αλλά πολλές δόσεις, είναι και πάλι καταστροφικός παράγοντας.

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Κύριε Χρήστο γενικά δεν ρίχνω βαριές γομωσεις λόγο στενού αυλου 18,3. Σκεφτείτε κυνηγάω φασα με 32-33γρ. Νο 6-7.
Τώρα έχει τύχει σε περάσματα να ρίξω έως και πέντε κουτιά συνεχόμενα χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση. Όλα αυτά απ όταν έφερα το όπλο, πριν ήταν αλλιώς τα πράγματα. Δε διαφωνώ καθόλου με ότι λέτε, απλά αναφέρω τι συμβαίνει με μένα.
 
Ναι μανο
Εγώ γιατί μου έχει κολλήσει το αντίθετο και τι θέλω να πω..... Το bell είτε σε crio plus ειτε σε optima plus είναι το ίδιο..... Close range είναι 0.008 για optima plus και ακριβως ίδια σύσφιξη για crio plus... Τι θέλω να πω.... Οτι σε οπτιμα κάνη ακόμα και close range σε σπείρωμα crio plus ίδια τουφέκια θα βγάλει με το optima plus
 
Ναι μανο
γεια σας παιδια εχω τη Μ2 και εχω mr &to bel με το σπειρωμα του τσοκ στην μεση στην επανω μερια της κανης γραφει BL και στην κατω μερια του τσοκ γραφει cr plus η κανη ειναι crio ελπιζω να βοηθησα λιγο ναστε καλα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top