Browning Team

Και στης gold hunter τρυπούσε αποθήκη του φίλου μου του τρύπησε την πρώτη την άλλαξε με καινούρια και ήταν έτοιμη να τρυπήσει και η δεύτερη πριν την δώσει.
Του φιλου σου αυτη που τρυπησε ηταν ανοξειδωτη η αποθηκη ή αλουμινιου?
 
Παναγιώτη, στις 4 που διαθέτει η παρέα ή μια μόνο παρουσίασε θέματα και μετά άπο αλλαγή σε ανοξείδωτη, μέχρι και σήμερα ρίχνει απροβληματιστα,
Δεν έβαλε ανοξείδωτη έβαλε πάλι αυτήν που είχε δεν το ήξερε και εγώ τώρα το άκουσα. Τώρα βέβαια έριχνε πολλά φυσίγγια έπεσε και σε καλές εποχές τώρα δεν το έχει το έχει πουλήσει από το 2014.
 
Απο τα υπολοιπα,εμπλοκες ντουφεκιες πως ηταν?
Από τουφεκιές εξαιρετική πολύ δυνατή θα έλεγα από μηχανισμό είναι αρκετά καλή του φίλου μου του έκανε καμία εμπλοκή αλλά την είχε ακαθάριστη για πάνω από 1000 φυσίγγια. Γενικά είναι ένα πολύ καλό και αξιόπιστο όπλο για εμένα. Προσοχή θέλει λίγο στα τσοκ γιατί είναι μαύρα χωρίς προστασία και μπορεί να κολλήσουν του φίλου του κόλλησε δύο φορές αλλά δεν το συντηρούσε γενικά ένα τσοκ είχε επάνω το 3* μόνιμα.
 
Από τουφεκιές εξαιρετική πολύ δυνατή θα έλεγα από μηχανισμό είναι αρκετά καλή του φίλου μου του έκανε καμία εμπλοκή αλλά την είχε ακαθάριστη για πάνω από 1000 φυσίγγια. Γενικά είναι ένα πολύ καλό και αξιόπιστο όπλο για εμένα. Προσοχή θέλει λίγο στα τσοκ γιατί είναι μαύρα χωρίς προστασία και μπορεί να κολλήσουν του φίλου του κόλλησε δύο φορές αλλά δεν το συντηρούσε γενικά ένα τσοκ είχε επάνω το 3* μόνιμα.
Καλα αυτο με τα τσοκακια δεν με προβληματιζει και την mossberg την ειχα με κολλημενο τσοκ 20 χρονια και αυτη μαυρα ειχε και οξειδωνονταν με την μια...Τα τσοκακια της ειναι αυτο που λενε ενα με εναμιση βαθμο πιο ανοιχτα?Ρωταω για να υπολογιζω και το κοστος για κανα αφτερμαρκετ τσοκ...Και εγω μια ζωη σε ολα τα οπλα με το τρια κυνηγαω(εκτος της mossberg που το full της ηταν σαν τριαρι,αυτο μου κολλησε...) εκτος οταν παω με τον σκυλο (κυλινδρο) ή σε κανα μπασιμο που ειναι ψηλωμενα και μπορει να βαλω κατι πιο κλειστο απο το τριαρι...Σε ζαλισα με τις ερωτησεις,και παλι ευχαριστω...
 
Καλα αυτο με τα τσοκακια δεν με προβληματιζει και την mossberg την ειχα με κολλημενο τσοκ 20 χρονια και αυτη μαυρα ειχε και οξειδωνονταν με την μια...Τα τσοκακια της ειναι αυτο που λενε ενα με εναμιση βαθμο πιο ανοιχτα?Ρωταω για να υπολογιζω και το κοστος για κανα αφτερμαρκετ τσοκ...Και εγω μια ζωη σε ολα τα οπλα με το τρια κυνηγαω(εκτος της mossberg που το full της ηταν σαν τριαρι,αυτο μου κολλησε...) εκτος οταν παω με τον σκυλο (κυλινδρο) ή σε κανα μπασιμο που ειναι ψηλωμενα και μπορει να βαλω κατι πιο κλειστο απο το τριαρι...Σε ζαλισα με τις ερωτησεις,και παλι ευχαριστω...
Οχι δεν με ζάλισες αλλά δεν ξέρω αν ήταν ποιο ανοιχτά αυτός με το 3 έκανε όλα τα κυνήγια κοντά μακριά και δεν ξέρει και να τον ρωτήσω. Πάντως εγώ που είχα τα ίδια στο 525 ήταν χωνιά μόλις έβαλα after marketβελτιώθηκε ραγδαία το όπλο. Το καλύτερο είναι δοκίμασε τα δικά της και αν δεν σε ικανοποιήσουν αγοράζεις αφτερ μάρκετ εγώ αυτό έκανα στο 525.
 
Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι για μια Gold fusion αλλα γενικα τα θεωρω ζημιαρικα οπλα(σπανε διαφορα μπιμπλικια...) και προβληματικα στην λειτουργια(εμπλοκες..).
Πιστόνι άλλαξα μετά από 19 χρόνια, έριχνε χωρίς εμπλοκή και με σπασμένο ελατήριο
Εμπλοκές δεν είχα αλλά γενικά φρόντιζα να είναι καθαρό
Η αποθήκη έχει κεραμική επίστρωση εκεί που χτυπάνε τα αέρια, εγώ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι στιγμής
Μπλιμπλίκια για να σπάνε δεν έχει και πολλά, πολύ απλό είναι σαν σύστημα
Ένα λαμάκι που έχει στο κάτω μέρος του κλείστρου για τα φυσίγγια δεν μου κάθεται καλά και ενδεχομένως κάποια στιγμή να βγάλει κάτι
 
Σημερα με ξενερωσε το 725 citori sporting.Μετα απο 4-5 τουφεκιες λασκαρε η βιδα που κρατα τη βαση στο κοντακι.Το οπλο αγορασμενο Απριλιο του 23.Τελευταια φορα που το εβγαλα πριν 2 μηνες περιπου στο σκοπευτηριο δεν παρατηρησα κατι οταν το καθαριζα.Εσφιξα τη βιδα και πηρε ισα με 3 βολτες.Δεν υπαρχει ασφαλεια spring washer?Πρωτη μου φορα συμβαινει στα 28 χρονια που κυνηγω με δικανο οσα οπλα κι αν χρησιμοποιησα.
 
Ρε παιδιά να σας πω κατι;
Δίνεις ένα σκασμό χρήματα και βλέπεις πάνω στα όπλα ένα σωρό ατέλειες στο ίδιο μοντέλο βλέπεις διαφορα. Ένα στα δέκα να είναι άψογο, άσε που έχω την αίσθηση ότι διαλέγουν κοματια και αλλά πάνε στης μεγάλες αγορές και αλλά στην ψωροκοστενα. Σίγουρο είναι ένα πράγμα, στο βωμό του παραπάνω κέρδους κόψανε και σε ποιότητα υλικών αλλά και τον ποιοτικό ελέγχω.
 
Γι'αυτό εδώ και πολλά χρόνια προτιμώ "δεύτερες" μάρκες που κάνουν προσπάθεια να δημιουργήσουν προϊόντα που θα τις βάλουν στην αγορά ή μεταχειρισμένα από τις "πρώτες" μάρκες από την εποχή που το πρόσεχαν ακόμα το προϊόν.
 
Γι'αυτό εδώ και πολλά χρόνια προτιμώ "δεύτερες" μάρκες που κάνουν προσπάθεια να δημιουργήσουν προϊόντα που θα τις βάλουν στην αγορά ή μεταχειρισμένα από τις "πρώτες" μάρκες από την εποχή που το πρόσεχαν ακόμα το προϊόν.
Δεύτερες μάρκες όπως;;
 
Δεύτερες μάρκες όπως;;
Σε δίκανα έχω πάρει μέσα σε ένα χρόνο μόνο δύο Battista Rizzini καινούρια, ένα σκοπευτικό και ένα κυνηγετικό. Πριν από αυτά ένα Zoli καινούριο. Πιο πριν ένα μεταχειρισμένο Beretta DT10. Στις καραμπίνες το ομολογώ είμαι μπερετάκιας και κρατάω μία Α300 που δεν την αλλάζω με τίποτα.

Αλλά και πιο πριν από αυτά, έχουν περάσει από τα χέρια μου SKB, Miroku, Salvinelli, Guerini, Franchi, Krieghoff. Από καραμπίνες Benelli, Beretta, Fabarm, Franchi, Winchester, Remington, Marochi.

Και φυσικά λόγω ιδιότητας έχω ρίξει με ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην κυριολεξία. Πέρυσι ήταν η πρώτη χρονιά που αισθάνθηκα να μην χρειάζομαι άλλο όπλο, να είμαι καλυμμένος 100% από σκοπευτικό και κυνηγετικό όπλο (Rizzini RBS & Beretta A300) αλλά με έτρωγε και πήρα και το 20αρι.

Είμαι λίγο αρρωστάκι. :)
 
Last edited:
Γι'αυτό εδώ και πολλά χρόνια προτιμώ "δεύτερες" μάρκες που κάνουν προσπάθεια να δημιουργήσουν προϊόντα που θα τις βάλουν στην αγορά ή μεταχειρισμένα από τις "πρώτες" μάρκες από την εποχή που το πρόσεχαν ακόμα το προϊόν.
Σωστότατος..
Και όχι μόνο στα όπλα αλλά και σε διάφορες πτυχές της καθημερινοτητας
 
Είμαι λίγο αρρωστάκι. :)
Καλά κανς! Σκέφτομαι να πάρω φέτος ή μάλλον του χρόνου λογικά, καμιά καραμπίνα ελαφριά για τα περδικοκυνηγια και επειδή δε παίζουν φράγκα(σκέφτομαι γύρω στα 600-800 ευρώ Μαξ! )αναγκαστικά θα κοιτάξω για δεύτερης κατηγορίας τουφέκια. Διότι η 2000 είναι ασήκωτη μετά από πολύωρο κυνήγι. Έχεις κάτι να προτείνεις;
 
Καλά κανς! Σκέφτομαι να πάρω φέτος ή μάλλον του χρόνου λογικά, καμιά καραμπίνα ελαφριά για τα περδικοκυνηγια και επειδή δε παίζουν φράγκα(σκέφτομαι γύρω στα 600-800 ευρώ Μαξ! )αναγκαστικά θα κοιτάξω για δεύτερης κατηγορίας τουφέκια. Διότι η 2000 είναι ασήκωτη μετά από πολύωρο κυνήγι. Έχεις κάτι να προτείνεις;
Θέλουμε ελαφρύ βάρος και καλή τουφεκιά. Θα κοιτούσα σε Fabarm ή Breda
 
Σημερα με ξενερωσε το 725 citori sporting.Μετα απο 4-5 τουφεκιες λασκαρε η βιδα που κρατα τη βαση στο κοντακι.Το οπλο αγορασμενο Απριλιο του 23.Τελευταια φορα που το εβγαλα πριν 2 μηνες περιπου στο σκοπευτηριο δεν παρατηρησα κατι οταν το καθαριζα.Εσφιξα τη βιδα και πηρε ισα με 3 βολτες.Δεν υπαρχει ασφαλεια spring washer?Πρωτη μου φορα συμβαινει στα 28 χρονια που κυνηγω με δικανο οσα οπλα κι αν χρησιμοποιησα.
Δεν είναι κάτι τρομερό Γιώργο.
Πιστεύω ότι δεν πήρε 3 στροφές σε τόσο γρήγορο χρονικό διάστημα.
Ήταν λασκα και απλά είναι πολύ σφιχτές οι εφαρμογές του και δεν το αντιλήφθηκες ότι είχε ξεσφιξει η τζαβετοβιδα.
Για σιγουριά,βγάλε την κι αν δεν έχει γκρόβερ,βάλε ένα.
Η Μπράουνινγκ χρησιμοποιεί τζαβετα με σπείρωμα Μ7(σπανιότατο έως κατηργημενο)και σφιγγει με ίσιο κατσαβίδι.
Όχι πολυγωνο κεφάλι η με εσωτερικό εξάγωνο(αλλεν).
Θεωρητικά για να μην σφιγγει υπερβολικά την βίδα ο χρήστης.
Μακάρι να είναι το πρώτο και τελευταίο που σε χάλασε στο όπλο σου!! :)
Παρεμπιπτόντως,ωραιότατο κοντάκι με ερωτευσιμη λαβή!😍
 
Last edited:
Καλά κανς! Σκέφτομαι να πάρω φέτος ή μάλλον του χρόνου λογικά, καμιά καραμπίνα ελαφριά για τα περδικοκυνηγια και επειδή δε παίζουν φράγκα(σκέφτομαι γύρω στα 600-800 ευρώ Μαξ! )αναγκαστικά θα κοιτάξω για δεύτερης κατηγορίας τουφέκια. Διότι η 2000 είναι ασήκωτη μετά από πολύωρο κυνήγι. Έχεις κάτι να προτείνεις;
Α300 outlader de 61 κάννη και καθάρισες
 
Back
Top