Winchester Team

  • Thread starter Thread starter airman
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
καλο ειναι και αυτο αλλα για 2 εκατοστα τωρα το μεσα εξω σιγα το βαρος που προσθετεις.

Θέμα μηκους είναι γιατί ήδη βρισκομαι στα 71 εκ. κάνης...
Μέχρι στιγμής μόνο σε καρτέρι το χω δοκιμάσει.
Από κει και πέρα δεν ξέρω, αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά με τα αντίστοιχα έσω έξω της ίδιας εταιρείας στα ίδια άστρα.
 
και τι εγινε?μονο ριγας βλεπεις μεχρι τα 71!δεν το καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα?

Καλά λες... δεν εχει σημασία για 2 πόντους.
Επιπλέον είναι πιο φθηνά τα εσωτερικά της Carlson. Οι άλλες μάρκες που βλέπω βγάζουν όλες έσω-έξω ή και με ported (δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα). Αναρωτίεμαι αν έχουν διαφορές πχ τα της Briley με τα Carlson στη διάμετρο στα ίδια άστρα
 
Last edited:
Καλά λες... δεν εχει σημασία για 2 πόντους.
Επιπλέον είναι πιο φθηνά τα εσωτερικά της Carlson. Οι άλλες μάρκες που βλέπω βγάζουν όλες έσω-έξω ή και με ported (δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα). Αναρωτίεμαι αν έχουν διαφορές πχ τα της Briley με τα Carlson στη διάμετρο στα ίδια άστρα

Εγώ έχω αυτά που εξεχουν απ την κάννη 2 εκατοστά. Το 3* και το 4* χωρίς πορτινγκ και το 2* με πορτινγκ... 71cm κάννη είναι και η δικιά μου. Μια χαρά τσοκ είναι.
 
Αναρωτίεμαι αν έχουν διαφορές πχ τα της Briley με τα Carlson στη διάμετρο στα ίδια άστρα
Πριν πολλα χρόνια που έκανα δοκιμή με την sx3 με δανεικά τσοκ για να βγάλω συμπέρασμα και να καταλήξω σε αγορά, η διαφορά μεταξύ briley και carlson ήταν σημαντική υπέρ του carlson.
Αν κάτσεις να διαβάσεις όσα έχουν γραφτεί αυτά τα χρόνια στο forum στο συγκεκριμένο ερώτημα που θέτεις, θα δεις ότι πολλοι έχουν διαπιστώσει ότι οι συγκεκριμένες κάνες ταιριάζουν πολύ καλά με τα τσοκ carlson
Αν μπορέσω το βράδυ θα ψάξω να τις βρω και θα σου τις δείξω
 
Παιδιά έχει δουλέψει κανείς το παρακάτω σε 4* με SX-3 να μου πεί γνώμη;

Αναρωτιέμαι αν αξίζει για περπατητό σε κοτσύφι σε συνδυασμό με φυσίγγι μισόταπας/μάλλινης <25 μέτρα max.
Θέλω να αποφύγω τα extended chokes γιατί δεν θέλω να προσθέτω επιπλέον μήκος στο όπλο.
View attachment 91212
Σε SX3 σε έσω έξω έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιήσει αρκετά τα BRAIN (Bell & MR) τα Carlsons sporting clays (IC & M) και τα Signature (Skeet, IC % M).

Tα signature είχαν πολύ δυνατά κέντρα και μικρότερη περιφέρεια. Τα Bell την πιο ανοιχτή και γεμάτη κατανομή και τα Carlsons κάπου στη μέση. Αν και τα έχω όλα ακόμα στην κατοχή μου, χρησιμοποιώ κατά 90% τα BRAIN.
 
Αναρωτίεμαι αν έχουν διαφορές πχ τα της Briley με τα Carlson στη διάμετρο στα ίδια άστρα
Εδώ σ έχω. Ομως δεν μπόρεσα να βρω αυτές που ειχα φτιάξει με τους κύκλους και τα ποσοστά.Η διαφορά όμως ειναι εμφανέστατη .
Kαι τα δυο ειναι εξωτερικά τσοκ Μ ,αλλά τo carlsons είναι ported και συγκεκριμένα είναι τα ported sporting clays.
Eμφανέστατο το κέντρο στο briley ,αλλά και η γεμάτη ντουφεκιά στο carlson

Και στα δυο η αποτύπωση ειναι σε κύκλο 76 εκ.
Φυσίγγι νο 6 τσοκ Μ 30μ

briley
1726603166931.png
carlsons
1726603203124.png
 
Ευχαριστώ! Αυτό ξεκαθαρίζει πολύ την εικόνα!

Εμπειρικά γνωρίζεις αν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά μεταξυ εσω-εξω και των απλών εσωτερικών;
Kαι τα δυο ειναι εξωτερικά τσοκ Μ ,αλλά τo carlsons είναι ported και συγκεκριμένα είναι τα ported sporting clays.
 
Σε τοσο ανοιχτα τσοκ(4....) γιατι δεν χρησιμοποιειτε τα μαμα και ψαχνετε αφτερμαρκετ,τοσο χαλια κατανομη εχουν?Κι αν ειναι πολυ ανοιχτο το 4αρι σου δοκιμασε το 3αρι σου....Αν θες κατι πολυ κλειστο για μακρινες την καταλαβαινω την αναζητηση σε αφτερμαρκετ(πχ kicks...) αλλα για 4αρι....?
 
Τα carlson's στα αμερικανικα οπλα μπορει να ειναι μια χαρα,αλλα στα ευρωπαικα βγαινουν σχεδον 1,5 αστρο πιο ανοιχτα βασει στομιου,πχ ενα full που εχω εγω μου βγαινει σαν κλειστο τριαρι...
 
Τα carlson's στα αμερικανικα οπλα μπορει να ειναι μια χαρα,αλλα στα ευρωπαικα βγαινουν σχεδον 1,5 αστρο πιο ανοιχτα βασει στομιου,πχ ενα full που εχω εγω μου βγαινει σαν κλειστο τριαρι...
Νομίζω ότι έχεις δίκιο, τουλάχιστον για τα απλά Invector που το είχα ψάξει κάποτε, η Carlson ξεκινά τις διαβαθμίσεις βάσει αυλού (κύλινδρος) .730" ίντσες δηλαδή 18,54mm. Και το ίδιο είχα δει και για τα Baikal. Απεναντίας η Briley στα απλά Invector ξεκινά από κύλινδρο .725" (18,4mm) όπως ήταν πράγματι ο αυλός των παλιών Browning.
Για Beretta & Benelli δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω, ούτε για τους διευρυμένους αυλούς ...
 
Καλά λες... δεν εχει σημασία για 2 πόντους.
Επιπλέον είναι πιο φθηνά τα εσωτερικά της Carlson. Οι άλλες μάρκες που βλέπω βγάζουν όλες έσω-έξω ή και με ported (δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα). Αναρωτίεμαι αν έχουν διαφορές πχ τα της Briley με τα Carlson στη διάμετρο στα ίδια άστρα
Το εσωτερικα τσοκ σε σχέση τα +2 πόντους η διαφορά ειναι στα έξτρα γραμμάρια που μπορείς να προσθέσουν κ να αλλάξουν το ζύγισμα στο όπλο σου
Τα porter κάποια βοηθουν σε εκτόνωση οστε να μην έχει αναπήδηση το στόμιο τις καννης συν οτι ειναι ελαφριτερα σε σχέση με αυτά που δεν είναι porter
Σε 4* αστρα κανονικο αν ψαχνεις θα πας στη συσφιξη LM
Μαρκες που δίνουν το παραπανω στην καννη σου
Είναι carlson- trulock-gemini
Teuge
Και μετα φρενου kicks -patternmaster
 
Back
Top