Winchester Team

  • Thread starter Thread starter airman
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σε 4* αστρα κανονικο αν ψαχνεις θα πας στη συσφιξη LM
Νικόλα αυτό το κανονικό που λες, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;
Αν εννοείς τα "μαμά" της Win ή γενικά τα 4* σε στάνταρ σύσφιξη;

Γιατί αν εννοείς για τα πρώτα:
άνοιγμα κατανομής 4* invector plus "μαμα" > άνοιγμα κατανομής 4* carlson
Οπότε το Light Modified της Carlson δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει, κάτι μου ξεφεύγει ίσως.
Επιπλέον όταν ρίχνω συγκεντρωτήρα με LM θα μου αποδίδει συγκέντρωση 2,5* σωστά;
Αντίστοιχα με μισόταπα/μαλλινη με LM θα μου αποδίδει συγκεντρωση 3,5*;

Άρα στη καλύτερη με μισόταπα να μπορώ να βγάλω ένα σεβαστό αποτέλεσμα στις μεσαιες προς κοντινές αποστάσεις ~20m. με το LM
 
Last edited:
Νικόλα αυτό το κανονικό που λες, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;
Αν εννοείς τα "μαμά" της Win ή γενικά τα 4* σε στάνταρ σύσφιξη;

Γιατί αν εννοείς για τα πρώτα:
άνοιγμα κατανομής 4* invector plus "μαμα" > άνοιγμα κατανομής 4* carlson
Οπότε το Light Modified της Carlson δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει, κάτι μου ξεφεύγει ίσως.
Επιπλέον όταν ρίχνω συγκεντρωτήρα με LM θα μου αποδίδει συγκέντρωση 2,5* σωστά;
Αντίστοιχα με μισόταπα/μαλλινη με LM θα μου αποδίδει συγκεντρωση 3,5*;

Άρα στη καλύτερη με μισόταπα να μπορώ να βγάλω ένα σεβαστό αποτέλεσμα στις μεσαιες προς κοντινές αποστάσεις ~20m. με το LM
Αυτό που γράφει ο Νίκος έχει απόλυτο δίκιο και το λέει με το σκεπτικό ότι επειδή τα carlsons έχουν άλλη διαβάθμιση από τη στάνταρ στις συφίξεις ,αν θέλεις τεσσάρι θα πας στο lm σε carlson το οποίο lm είναι πιο ανοιχτό από την αναγραφόμενη σύσφιξη, άρα στην στην πράξη είναι τεσσάρι .
Αν μπεις στο site της εταιρείας και δεις τις συσφίξεις των τσοκ για το όπλο σου σε σχέση με τον αυλό που έχει, θα το καταλάβεις πλήρως.
Εγώ επί παραδείγματι που ένα από τα τσοκ που έχω είναι το F , η πραγματική του σύσφιξη είναι σαν ΙΜ δηλαδή δύο άστρα. Το πραγματικό full η carlson το δίνει σαν XF.
Συγκεκριμένα για τον αυλό το δικό μου αυτό που θυμάμαι είναι ότι όλα έχουν απόκλιση από τις στάνταρ στη σφίξεις εκτός του Μ το οποίο έχει μία πολύ μικρή. Τόση που ειναι ανευ σημασία στα έλεγα.
 
Νικόλα αυτό το κανονικό που λες, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;
Αν εννοείς τα "μαμά" της Win ή γενικά τα 4* σε στάνταρ σύσφιξη;

Γιατί αν εννοείς για τα πρώτα:
άνοιγμα κατανομής 4* invector plus "μαμα" > άνοιγμα κατανομής 4* carlson
Οπότε το Light Modified της Carlson δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει, κάτι μου ξεφεύγει ίσως.
Επιπλέον όταν ρίχνω συγκεντρωτήρα με LM θα μου αποδίδει συγκέντρωση 2,5* σωστά;
Αντίστοιχα με μισόταπα/μαλλινη με LM θα μου αποδίδει συγκεντρωση 3,5*;

Άρα στη καλύτερη με μισόταπα να μπορώ να βγάλω ένα σεβαστό αποτέλεσμα στις μεσαιες προς κοντινές αποστάσεις ~20m. με το LM
Εννοώ ότι για πραγματικο 4* στον αυλο τις sx3 βγαίνει η συσφιξη Light Modified στα carlson η έξοδος βγανει 18.41+
Το 2.5 σαν απόδοση αν ρίχνεις με συγκεντρωτήρα θα πρέπει να συσφιξη Modified η με improved Modified
 
@Νικολας(ο mikros) @dim63 ευχαριστώ για την εξήγηση!

Έχω 3 carlson chokes για την SX-3:
Συνεπώς το XF -> είναι στη πραγματικότητα F
το IM -> είναι στη πραγματικότητα M
το Μ όμως δίνει λίιιγο μεγαλύτερη κατανομή που ίσως πλησιάζει το LM (το ιδιαίτερο της "παρέας")
Σωστά;
 
Το Improved cylinder που το θεωρούμε 4αρι λόγω ότι έχει τέσσερις χαρακιες στα carlson βγαίνει συσφιξη στην έξοδο 18.54
Νικόλα το 18,54 στο 18,8 αυλό που έχει η sx3 είναι ακριβώς 4* φίλε,είναι 0,26 σύσφιξη... στα Brown τώρα που έχουν 18,7 αυλό είναι όπως ακριβώς τα λές αφού εκεί έχουμε 0,16..
Για όσους δεν κατάλαβαν...
18,8 - 18,54 = 0,26
18,7 - 18,54 = 0,16
 
Όταν αφαιρέσουμε την σύσφιξη στομίου του τσοκ, από τον αυλό, παίρνουμε τα δέκατα του χιλιοστού του τσόκ...


0,00= 5*(cyl)
0,10-0,15 = 4,5* η (skeet )
0,25 = 4* (IC)
0,35-0,40 = 3,5*(LM)
0,50 = 3* (MOD)
0,60-0,65 = 2½*
0,75 = 2* (IM)
0,85-0,90 = 1½*(LF)
1,00 = 1* (F)
Επειδή τα μπερδεύω συνέχεια, αν σε ένα όπλο με αυλό 18,4 αφαιρέσουμε 1 χιλιοστό δηλαδή 17,4, τότε το 17,4 στο τσοκ αντισοιχεί στο full, έτσι? Και πάει λέγοντας.
 
Επειδή τα μπερδεύω συνέχεια, αν σε ένα όπλο με αυλό 18,4 αφαιρέσουμε 1 χιλιοστό δηλαδή 17,4, τότε το 17,4 στο τσοκ αντισοιχεί στο full, έτσι? Και πάει λέγοντας.
Αφαιρείς από την διάμετρο του αυλού,την διάμετρο που έχει το τσοκ στο τελείωμα του.
Αυτό που βρίσκεις,ανατρέχεις στον πίνακα που έβαλε πιο πάνω ο Μύρος κι έχεις το ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ τσοκαρισμα.


Λέμε "ονομαστικό"επειδή υπάρχει περιπτωση να μην συμφωνεί το ονομαστικό με την επικρατούσα απόδοση ανά τσοκ.

Σε τσοκ φρένου,kick πχ,μετράς λίγο πιο μέσα από το στόμιο για να σου δείξει σωστά.
Μετράς το πιο στενό σημείο που βρίσκεται 3-4mm πιο μέσα από το τελείωμα του.
 
Σε τσοκ φρένου,kick πχ,μετράς λίγο πιο μέσα από το στόμιο για να σου δείξει σωστά.
Μετράς το πιο στενό σημείο που βρίσκεται 3-4mm πιο μέσα από το τελείωμα του.
Ώπα!.. Πρώτη φορά το ακούω αυτό!
Αν το μετράς με κλασικό παχύμετρο, (όπως τα μετράμε οι περισσότεροι πιστεύω), ούτως ή άλλως το στενότερο σημείο του μετράς ... είτε αυτό είναι στο στόμιο, είτε 3-4 mm πιο μέσα ... 🤔🧐
 
Το δικο μου το kicks IM σε σπειρωμα crio plus 17,75 για αυλο 18,3 βγαινει 0,55 σχεδον τριαρι αλλα για αυλο 18,4 βγαινει 0,65 που ειναι το σωστο για IM,μαλλον τα βγαζουν για αυλο 18,4 για τις benelli....οντως μπροστα κανει σαν καμπανα πρεπει να το μετρησεις λιγο πιο μεσα...
 
Αν το μετράς με κλασικό παχύμετρο, (όπως τα μετράμε οι περισσότεροι πιστεύω), ούτως ή άλλως το στενότερο σημείο του μετράς ... είτε αυτό είναι στο στόμιο, είτε 3-4 mm πιο μέσα ... 🤔🧐
Αν βαλεις το ραμφος του παχυμετρου εξω-εξω θα σου δωσει μεγαλυτερη ενδειξη, για το kicks μιλαω...
 
Back
Top