Φυσίγγια για τρυγόνι

Εγω στα ορτυκια(αυτα τα λιγα που πεφτουν εδω...) μια ζωη το πιο φτηνο φυσιγγι τους εριχνα και ολα μια χαρα και αν καποιο δεν το εριχνα ηξερα οτι δεν εφταιγε το φυσιγγι αλλα εγω εριξα στο γαμο του καραγκιοζη....Περυσι το μοναδικο που ντουφεκισα ημουν για τρυγονια με τριαρι τσοκ και συγκεντρωτικο φυσιγγι και μου το σηκωσε ο σκυλος ε τι να παρω στα 10 μετρα του εριξα δυο και το δροσισα λιγο απο κατω...
 
το δροσισα λιγο
Βασικα αυτο σε δροσισε:p
Σου πηρε το σωβρακο και έφυγε ( και μενα -δες ιστορια για γελια πιο κατω ).big smile.

Μια φορα ειμουν για ορτυκια
Την προηγουμενη εξορμηση η σκυλα ειχε φερμαρει εναν λαγο

Οποταν αυτη την εξορμηση βλεποντας την να φερμαρει σε ενα μικρο σκοινο με το κεφαλι πολυ χαμηλα και να μην φευγει πουλι παρα τα κλωτσηματα μου λεω ρε μπας και ειναι κανα μικρο λαγουδακι-ας την πιασω μπας και υο πιασει και κανουμε ζημια

Αφηνω το οπλο κατω πιανω την σκυλα απο το κολλαρο και βαζω χαμηλα το κεφαλι να δω το ´´λαγουδακί´´
Και τοτε το ορτυκι περναει αναμεσα στα ποδια μου σηκωνεται και περνει υψος
Μεχρι να παρω το οπλο και να ριξω ειχε αλλαξει επαρχια μαζι με το σωβρακο που μου πηρε.sarcastic.
 
Ήρθα τόσες φορές αλλά δε σε βρήκα ρε όλο δλιες είχες
Bρε παιδιά στη φραπεδούπολη Θεσσαλονίκη ρώτησα σε 2 διαφορετικά μεγάλα και παλαιά (λειτουργούσαν πιο πριν από μένα να σκεφτείτε) κυνηγομάγαζα και βγαίνουν 10€ το κουτί τα ΝAVARO 30 gr!!.hair.Mα τόσο πλούσιοι είμαστε εδώ πάνω και δεν το ξέρω;.think.
 
Bρε παιδιά στη φραπεδούπολη Θεσσαλονίκη ρώτησα σε 2 διαφορετικά μεγάλα και παλαιά (λειτουργούσαν πιο πριν από μένα να σκεφτείτε) κυνηγομάγαζα και βγαίνουν 10€ το κουτί τα ΝAVARO 30 gr!!.hair.Mα τόσο πλούσιοι είμαστε εδώ πάνω και δεν το ξέρω;.think.
Καπου τοσο υπολογιζω να τα εχει και το δικο μας κυνηγομαγαζο...Περυσι τα ειχε 9,2 ή 9,3 αν θυμαμαι καλα...
 
Bρε παιδιά στη φραπεδούπολη Θεσσαλονίκη ρώτησα σε 2 διαφορετικά μεγάλα και παλαιά (λειτουργούσαν πιο πριν από μένα να σκεφτείτε) κυνηγομάγαζα και βγαίνουν 10€ το κουτί τα ΝAVARO 30 gr!!.hair.Mα τόσο πλούσιοι είμαστε εδώ πάνω και δεν το ξέρω;.think.
Μετρο δε θέλατε
Άρε σαλονικα με τα ωραία σου
 
Μετρο δε θέλατε
Άρε σαλονικα με τα ωραία σου
Nαι μας ρώτησαν για το μετρό και κυρίως για τον Flyover!Kέρδισε πρώτα τις εκλογές του 2023 με 40,55% το πονηρό ''τσιτάχ της πολιτικής'' και αμέσως μετά,το Σεπτέμβριο,μας έβαλε αιφνιδίως στην πρέσσα με τον Μυτηλιναίο!!.no.Φυσικά πολλοί που τον ψήφισαν τελευταία τώρα τον σκυλοβρίζουν...:mad:
 
Bρε παιδιά στη φραπεδούπολη Θεσσαλονίκη ρώτησα σε 2 διαφορετικά μεγάλα και παλαιά (λειτουργούσαν πιο πριν από μένα να σκεφτείτε) κυνηγομάγαζα και βγαίνουν 10€ το κουτί τα ΝAVARO 30 gr!!.hair.Mα τόσο πλούσιοι είμαστε εδώ πάνω και δεν το ξέρω;.think.
Αυτό είναι παράδειγμα για να καταλάβει ο κάθε ένας το ποσοστό κέρδους του κατασκευαστή ,όταν ο Αλαγιαννης τα πουλάει 7.50 και εννοείται βγάζει και αυτός πόσο τα αγόρασε άραγε από τον κατασκευαστή ? Και σκέφτειται πόσο πραγματικά του στοίχισαν για κατασκευή ,δε πρόκειται να κοστίζουν πάνω από 5 € κατασκευή το κουτί και σε κάποιους φτάνει 10 € ελλαδαρά με τους μεσάζοντες .Μένεις Θεσσαλονίκη και θα πάρεις φθηνότερα τα φυσίγγια που φτιάχνει ο διπλανός σου μέσω νησιού στο τέλος.
 
Αυτό είναι παράδειγμα για να καταλάβει ο κάθε ένας το ποσοστό κέρδους του κατασκευαστή ,όταν ο Αλαγιαννης τα πουλάει 7.50 και εννοείται βγάζει και αυτός πόσο τα αγόρασε άραγε από τον κατασκευαστή ? Και σκέφτειται πόσο πραγματικά του στοίχισαν για κατασκευή ,δε πρόκειται να κοστίζουν πάνω από 5 € κατασκευή το κουτί και σε κάποιους φτάνει 10 € ελλαδαρά με τους μεσάζοντες .Μένεις Θεσσαλονίκη και θα πάρεις φθηνότερα τα φυσίγγια που φτιάχνει ο διπλανός σου μέσω νησιού στο τέλος.
Δεν ισχύει αυτό που λες Γιάννη. Οι περισσότεροι επαγγελματίες βγάζουν ψίχουλα από τα φυσίγγια. Αυτοί που βγάζουν κέρδος από αυτά είναι κάποιοι λίγοι που θα δεις έχουν τρελές τιμές. Ο κ. Αλαγιάννης πιστεύω βγάζει μερικά χρήματα λόγω του μεγάλου όγκου φυσιγγίων που πουλάει. Τον βοηθάει ο χαμηλότερος ΦΠΑ αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό. Πιστεύω δεν θα τον αφήσουν για πολύ ακόμα να έχει αυτές τις τιμές. Σε άλλα νησιά τα φυσίγγια είναι φαρμακείο γιατί αφενός δεν έχουν κατανάλωση αφετέρου δεν παίζουν με παραγγελίες ανά την Ελλάδα. Ούτε για τους επαγγελματίες είναι εύκολη η κατάσταση.
 
Δεν ισχύει αυτό που λες Γιάννη. Οι περισσότεροι επαγγελματίες βγάζουν ψίχουλα από τα φυσίγγια. Αυτοί που βγάζουν κέρδος από αυτά είναι κάποιοι λίγοι που θα δεις έχουν τρελές τιμές. Ο κ. Αλαγιάννης πιστεύω βγάζει μερικά χρήματα λόγω του μεγάλου όγκου φυσιγγίων που πουλάει. Τον βοηθάει ο χαμηλότερος ΦΠΑ αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό. Πιστεύω δεν θα τον αφήσουν για πολύ ακόμα να έχει αυτές τις τιμές. Σε άλλα νησιά τα φυσίγγια είναι φαρμακείο γιατί αφενός δεν έχουν κατανάλωση αφετέρου δεν παίζουν με παραγγελίες ανά την Ελλάδα. Ούτε για τους επαγγελματίες είναι εύκολη η κατάσταση.
Βασίλη η μεγάλη κατασκευαστές παίζουν με μεγάλο ποσοστό κέρδους όπως ο κύριας ο ναυπλιώτης ο δορκάς η μικρότερη λογικό είναι ότι παίζουνε ψίχουλα ή μεγάλη όμως θα φυσή για τον οποίο βλέπεις ότι και η ίδια τα πουλάνε στο θεό οι άνθρωποι παίζουνε με τεράστιο ποσοστό κέρδους κάποιοι μπορεί να φτάνουν και το 80%. Ο άνθρωπος που κυνηγάω μαζί και φίλος μου είναι με πρώην άνθρωπος που κατασκεύαζε φυσίγγια με μαγαζί όταν δίνεις μεγάλο μπάτζετ και αγοράζεις βλέπεις κάτι εκπτώσεις είτε σε όπλα αγοράσεις είτε σε αγορές για να γεμίσεις φυσίκια που μπορεί να παίρνεις κάτι εκτός της τάξεως των 25 και 30% από ότι βλέπεις εσύ στην αγορά επομένως καταλαβαίνεις τι γίνεται τώρα άμα περιμένεις να πας να αγοράσεις 5 κιλά μπαρούτη και σε κατασκευαστής και 10,000 συγκεντρωτήρες γιατί περιμένεις να τα αγοράσεις σχεδόν εσωτε αγοράζω εγώ από το θεοδωρίδη όταν πας όμως και πας και αγοράσεις 200 κιλά μπαρούτη 300 400 χιλιάδες συγκεντρωτήρες και αγοράσεις και μισό εκατομμύριο κάλυκες θα δεις τιμες.. η αγορά πάντα ήταν για τους δυνατούς στην τσέπη απλά τώρα έχει φανεί ακόμη περισσότερο
 
Να σου δώσω να καταλάβεις είχε αγοράσει 100 μπερέτες και πήρε μία έκπτωση που της πουλούσε σαν μαγαζί στην τιμή της χονδρικής που τις αγόραζαν τα άλλα μαγαζιά και έβγαζε κιόλας έτσι είναι το εμπόριο τι να κάνουμε το κάνανε όποιος έχει λεφτά πολλά και μπορεί να κάνει μεγάλες αγορές να είναι μάγκας η υπόλοιπη φούντο
 
Σε λίγο θα του ρίχνουν και με μόνοβολα στο ορτικη.....η μαλακια δεν έχει όρια ότι κανη ένα φυσηγγι τον 7€ κάνει και ένα φυσηγγι τον 20€ ... Δυστυχώς κυν..παιδια 0
Άς μην ήμασταν πνιγμένοι με σκοτουρες και έξοδα και θα σου έλεγα τι θα ρίχναμε! Που τράβαγα ότι 34αρι υπήρχε στη τσίχλα στα 18 μου επειδή το μόνο μου έξοδο ήταν να κεράσω το γκομενάκι καφέ και ποτό. Ότι φτάσανε οι τιμές να είναι στο θεό και το μεροκάματο παρέμεινε ίδιο ,είναι το μεγάλο πρόβλημα..
 
Άς μην ήμασταν πνιγμένοι με σκοτουρες και έξοδα και θα σου έλεγα τι θα ρίχναμε! Που τράβαγα ότι 34αρι υπήρχε στη τσίχλα στα 18 μου επειδή το μόνο μου έξοδο ήταν να κεράσω το γκομενάκι καφέ και ποτό. Ότι φτάσανε οι τιμές να είναι στο θεό και το μεροκάματο παρέμεινε ίδιο ,είναι το μεγάλο πρόβλημα..
Δεκαετία 90 έβγαινες έξω με ένα δεκαχίλιαρο
8-10 ουίσκια που έπινα και παραπάνω την ημέρα
2 πακέτα μαρλμπορο
1 φραπέ Να 5-6 χιλ δρχ
Κερνούσες και τίποτα γκομενακια σφηνάκια
Έτρωγες και δυο βρόμικα τις χαραες
Και είχες και ρέστα το πρωί
Τώρα που να βγεις με 100€ να τα κανεις αυτά
 
Δεκαετία 90 έβγαινες έξω με ένα δεκαχίλιαρο
8-10 ουίσκια που έπινα και παραπάνω την ημέρα
2 πακέτα μαρλμπορο
1 φραπέ Να 5-6 χιλ δρχ
Κερνούσες και τίποτα γκομενακια σφηνάκια
Έτρωγες και δυο βρόμικα τις χαραες
Και είχες και ρέστα το πρωί
Τώρα που να βγεις με 100€ να τα κανεις αυτά
Ακριβώς!
 
Aπο 30 γρ έως 36 φυσίγγι κυνηγάς όλα τα θηράματα δεν χρειάζεται η υπερβολή ούτε ποτέ χρειαζόταν ,και υπάρχουν φυσίγγια σε αυτά τα γρ που είναι αξιόλογα και υποφερτα σε τιμή .Από εδώ και εμπρός σύνεση σε όλα χρειάζεται και μέτρο
 
Back
Top